POLECAMY

Czy warto operować haluksy?

Strach przed bólem i obawa przed długą rekonwalescencją to podstawowe powody, przez które pacjenci odwlekają operację haluksów. Często jednak obawy te są bezpodstawne. Zastanawiasz się, czy zrobić operację haluksów? Przeczytaj opinie osób, które mają ją już za sobą.

Dlaczego boisz się operacji haluksów?

Wiele osób, które boryka się z haluksami, obawia się operacyjnego ich usunięcia. Jak wynika z badań oraz wypowiedzi zamieszczanych w internecie głównym powodem odwlekania w czasie operacji, oprócz strachu przed bólem, jest obawa przed długą rekonwalescencją po zabiegu. Pacjenci boją się, że będą musieli tygodniami leżeć w łóżku i będą całkowicie wyłączeni ze swego normalnego życia – zawodowego i domowego.

Rezygnacja z pracy na wiele tygodni to dla większości osób wyrzeczenie niemożliwe do zrealizowania. Każdemu zależy bowiem, by jak najszybciej wrócić do codziennego trybu funkcjonowania.

Buty zamiast gipsu

Tymczasem wcale nie musi tak być. Jeżeli chcemy szybko wrócić do formy i nie cierpieć na ból stóp, warto rozważyć zabieg operacyjny w prywatnej klinice. W wielu z nich nie stosuje się bowiem gipsu, a pacjent zaczyna chodzić już na drugi dzień po zabiegu dzięki specjalnym pooperacyjnym butom (w których pacjenci chodzą 4-5 tygodni).

– Bardzo ważną sprawą w przebiegu leczenia pooperacyjnego jest obecność prawidłowego ruchu w obrębie stawów operowanego palucha. Jest ona bezpośrednio związana z wyborem metody operacyjnej i rodzaju zastosowanej stabilizacji – mówi Zbigniew Jackowiak, ortopeda, kierownik HalluxMed Klinika Jackowiak.

Jeśli do zabiegu użyto tradycyjnych ,,drutów'', jest wysoce prawdopodobne, że będą występowały problemy z ruchem w obrębie operowanego stawu. Jest to związane przede wszystkim z możliwością uszkodzeniem chrząstki stawu śródstopno-paliczkowego palucha przez którą przebiegał drut, jak i z długotrwałym (najczęściej 6 tyg.) unieruchomieniem. Powikłania tego typu mają najczęściej charakter trwały.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego

Wypowiedzi pacjentów

A co mówią o operacji haluksów osoby, które już ją przeszły?

– Po 7 dniach czuję się bardzo dobrze, wszystko goi się też znakomicie (…). Dziękuję za uwolnienie od tych brzydkich paluchów – pisze na forum pani Lucyna.

– Po operacji zero bólu, efekt podawanych leków i zastrzyków w kostkę. Następnego dnia po operacji samodzielnie poszłam do ubikacji (specjalne buty z podwyższeniem na pięcie) – pisze inna pacjentka, Ola.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo wykonana operacja gwarantuje, że pacjent nie będzie musiał długo pozostawać w domu i już kilka dni po zabiegu będzie mógł poruszać się o własnych siłach.

Zobacz też: Dlaczego noszenie obcasów powoduje powstawanie haluksów?

(www.halluxmed.pl)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/6 miesięcy temu
Ja czekam na zabieg na halluxy, ale z NFZ to niestety trwa. Tymczasem bardzo mi pomogły przygotowane na specjalne zamówienie wkładki ortopedyczne. Dzięki nim moja stopa układa się w taki sposób, że chodzenie jest mniej uciążliwe. W ogóle takie wkładki ortopedyczne stabilizują i korygują nie tylko ułożenie stop, ale również kolan i kręgosłupa, sa ważne dla całej postawy. Jeśli ktoś szuka gabinetu, gdzie przygotują mu takie idealnie dobrane wkładki to polecam Physio-Medica.
/7 miesięcy temu
Operacja nie jest bolesna, ale później dużo gorzej jest po niej. Rehabilitacja trwa kilka miesięcy, a odpoczynek może zająć nawet rok, żeby się wszystko ładnie zagoiło. Jeśli ktoś tak jak ja pracuje i ma małe dzieci to nie może sobie na coś takiego pozwolić. Dlatego lepiej zająć się haluksem samemu i spróbować zmniejszyć ból. Kupiłam sobie aparat Marcin i noszę go codziennie, dodatkowo ćwiczę z ekspanderem. Już mnie ten haluks tak nie boli bardzo, mam nadzieję, że dzięki takim ćwiczeniom uniknę operacji.
/9 miesięcy temu
Jasne, najlepiej od razu kazać ludziom iść pod nóż. Świetnie. A co z komplikacjami? a co z tym że czasami ścięgno może zostać zerwane? Że palec zamiast ładnie po operacji się goić, paskudzi się i ani chodzić ani nic?? że haluks wraca po prawie roku od operacji?? Cała operacja psu na budę! Niestety miałam taką przyjemność, więcej na to się nie zdecydowała bym! teraz uważam że lepiej czasami zapobiegać niż od razu dawać się ciąć. Teraz kupiłam Marcina na noc i wolę tak zapobiegać. Za operację dziękuję, postoję.
POKAŻ KOMENTARZE (7)