Dlaczego włosy wypadają?

Sprawdź, co musisz wiedzieć o włosach!

Magdalena Burda / 2 miesiące temu
Dlaczego włosy wypadają?

Każda kobieta marzy o pięknych, bujnych włosach. Niestety matka natura nie każdego obdarza bujną czupryną, w dodatku ilość włosów na głowie często może świadczyć o zmianach zachodzących w naszym organizmie. Co robić kiedy niepokojącą ilość włosów znajdujemy w swoim otoczeniu - na szczotce, ubraniach, podłodze? Jeśli doświadczamy zjawiska nadmiernego przerzedzania się ich, to znak, że chcą nam o czymś powiedzieć.

Zupełnie normalne jest wypadanie nawet do 100 włosów dziennie bez uszczerbku na ich gęstości. Każdy włos wypada co 2 do 6 lat, a na jego miejsce pojawia się nowy. Dlatego jeżeli zauważymy, że mamy do czynienia z nadmierną utratą włosów skonsultujmy się ze specjalistą - trychologiem, który pomoże odnaleźć przyczynę.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele od zmian hormonalnych po genetykę i złą dietę. Najczęściej jednak problem ten spowodowany jest:

okresem po porodowy, w którym poziom estrogenów spada, a włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Proces ten zwykle trwa od 6 do 9 miesięcy, natomiast karmienie piersią może go wydłużyć. Dlaczego? Podczas karmienia piersią poziom prolaktyny – hormonu wywołującego laktację, wzrasta. Jego zbyt duża ilość przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

menopauzą, to okres zaburzeń hormonalnych, które wpływają na zmiany zarówno w jakości jak i ilości włosów. W okresie menopauzy zaczyna brakować estrogenów - hormonów, które korzystnie działają na mieszki włosowe, wydłużając fazę anagenu (wzrostu), przyspieszają jego wzrost. Uaktywniają się za to androgeny, które działają odwrotnie i przyczyniają się do przerzedzenia włosów i łysienia.

zaburzeniem pracy tarczycy, jeśli wykluczyliśmy już inne czynniki przyczyniające się do wypadania włosów, a ich utrata wciąż wzrasta warto zbadać tarczycę. Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy może być przyczyną wypadania włosów, a nawet łysienia.

zaburzeniem gospodarki hormonów płciowych, w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego oraz łysieniem androgennym u kobiet. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia, wywołany działaniem męskich hormonów płciowych - androgenów. Łysienie androgenne najczęściej dotyka mężczyzn, ale może również i kobiety. Często ma charakter dziedziczny i dotyczy osób rasy białej. Za ten proces łysienia odpowiedzialna jest pochodna testosteronu DHT - (dihydrosteron), która powoduje zwężenie mieszków włosowych i w efekcie blokuje wzrost włosa. Innym powodem może być także nadmiar prolaktyny, która blokuje syntezę estrogenów wokół mieszków włosowych. W ten sposób zostaje skrócony cykl życia włosa i mieszki włosowe są miniaturyzowane. 

stresem, to jeden z najpopularniejszych czynników powodujących nadmierną utratę włosów. W reakcji na stres, ciało napina się i dochodzi do różnego typu skurczy mięśni, także tych przywłosowych. W wyniku napięcia i zaciskania zmniejsza się ukrwienie skóry, przez co cebulki włosowe są gorzej odżywione. Dodatkowo zwiększa się produkcja prolaktyny, której nadmiar sprzyja wypadaniu włosów.

chemoterapią po około 2-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia powoduje mniej lub bardziej nasilone wypadanie. Włosy mogą wypadać stopniowo lub masowo. Jednocześnie uszkodzone przez chemię włosy stają się cienkie, suche i ułamują się również tuż przy skórze głowy. Włosy po chemioterapii, a dokładnie meszki włosowe stają się obok komórek nowotworowych, jedną z głównych ofiar terapii. To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Skutek leczenia na szczęście jest odwracalny i włosy zaczynają odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii. Zazwyczaj odrastające włosy są ciemniejsze, silniejsze, grubsze i bardziej kręcone niż przed rozpoczęciem chemioterapii. 

Jakie mogą być inne przyczyny utraty włosów?

zaburzenia genetyczne;

zatrucie toksynami, metalami ciężkimi;

choroby: zakaźne, ogólnoustrojowe, skóry głowy np. grzybica;

skutek uboczny przyjmowanych leków: immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca, antykoncepcja;

zła dieta (np. niskokaloryczna i uboga w białko, powiązane z niedoborami patrz poniżej)

niedobór cynku, żelaza, witamin z gr. B, witaminy A i biotyny

palenie papierosów;

nieprawidłowa pielęgnacja i nadmierna stylizacja włosów.    

Kto może pomóc? 

Jeśli podejrzewasz, że przyczyna wypadaniu włosów tkwi głębiej koniecznie udaj się do trychologa - specjalisty od włosów i skóry głowy. Przeprowadzi wywiad, z którego dowie się m.in. czy problem pojawił się nagle, czy narastał, zapyta o alergie, przyjmowane leki itp. Ponieważ przyczyn wypadania włosów może być wiele trycholog przeprowadzi mikroskopowe badania skóry głowy, a także może zlecić dodatkowe badania


fot. serwis prasowy

Jak wzmocnić włosy? 

Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy może wspomóc leczenie, a także zahamować proces wypadania. Idealnie sprawdzą się kosmetyki, które swoim składem przeciwdziałają wypadaniu włosów, a także wspomogą ich wzrost. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć np. łagodny szampon myjący WAX Daily z wyciągiem z kasztanowca i pokrzywy, który m.in. zapobiega łysieniu i poprawia mikrokrążenie skóry głowy, pobudzając cebulki do wzrostu, a także odpowiednio dobraną maskę WAX, która odbuduje uszkodzone włókno włosowe i zmniejszy wypadanie włosów. Zawarte w nich składniki: keratyna, pantenol, witaminy i naturalne ekstrakty roślinne, powodują wzmocnienie włosów poprzez korzystne oddziaływanie na skórę głowy i mieszki włosowe.  

więcej informacji:

www.pilomax.pl 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 dni temu
mi pomogła kuracja z Paul Mitchell Clini Scapl. Włosy wypadały mi normalnie garściami, nic nie pomagało, ani tabletki, ani szampony... fryzjer doradził mi tą kurację i przyznam szczerze, że sporo się trzeba przy niej namęczyć, ale efekty są rewelacyjne! jest szampon, odzywka i spray ktory nakłada się dwa razy dziennie. Nowe włosy zaczęły mi rosnąć coraz szybciej i przede wszystkim nie wypadały mi, te które już były długie. Dlatego z czystym sumieniem polecam! Można ją kupić chyba tylko w internetowym sklepie Miasto Włosów.
/miesiąc temu
wypadanie włosów może mieć bardzo wiele przyczyn. Na szczęście nie muszę się rozwodzić nad tym co u mnie to wypadanie powodowało, bo dzięki szamponowi Seboradin przeciw wypadaniu włosów, włosy w końcu się wzmocniły i przestały wypadać.
/miesiąc temu
U mnie tabletki niestety niewiele dały, choc przyznaję, że miałam cierpliwości i się dosć szybko znięchęcałam. Najszybsze i naprawde widoczne efekty przyniosła u mnie seria zabiegów Hair+ w MTT Estetica w Krakowie.
POKAŻ KOMENTARZE (1)