Kolczyk w pępku: jak wygląda zabieg, czy jest bezpieczny i jakie są przeciwwskazania? Wszystko, co warto wiedzieć

kolczyk w pępku fot. Adobe Stock, Jakkit
Kolczyk w pępku od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród kobiet. Pięknie zdobi ciało, a jego wielką zaletą jest to, że jest niewidoczny dla innych. Dzięki temu, każda z nas może go mieć. Zanim jednak podejmiesz decyzję o przekłuciu pępka, przeczytaj, jak wygląda zabieg, czy jest bolesny, jakie są przeciwwskazania oraz na co zwracać uwagę podczas wizyty w salonie.
Małgorzata Germak / 03.03.2023 18:53
kolczyk w pępku fot. Adobe Stock, Jakkit

Piercing, czyli przekłuwanie ciała to jedna z metod jego ozdabiania. Najczęściej robimy sobie kolczyki w uchu. Są też fani przekłuwania wargi, nosa czy właśnie pępka. Kolczyk w pępku wygląda seksownie, więc nic dziwnego, że nadal wiele kobiet i dziewczyn myśli o tym zabiegu. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się przekuć tę część ciała?

Spis treści:

  1. Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg?
  2. Czy kolczyk  w pępku boli?
  3. Ile goi się kolczyk w pępku?
  4. Czego nie można robić w kolczykiem w pępku? 
  5. Ile kosztuje przekłucie pępka?
  6. Kolczyk w pępku - przeciwwskazania
  7. Kolczyk w pępku - na co zwracać uwagę podczas zabiegu? 

Kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonuje się w studiu piercingu. Kładziesz się na kozetce. Piercer najpierw dezynfekuje wybraną część ciała. Potem zaznacza miejsce wkłucia markerem, a następnie przekłuwa sterylną igłą skórę – w przypadku pępka zwykle przekłuwa się skórę powyżej. Od razu zakłada kolczyk.

Zwykle kolczyki wykonane są z tytanu albo stali chirurgicznej. Kluczowe jest, aby nie zawierały niklu, na który wiele osób jest uczulonych.

Kolczyk w wardze - wszystko, co powinnaś wiedzieć przed przekłuciem

kolczyk w pępku - jak wygląda zabieg?fot. Kolczyk w pępku/ Adobe Stock, yurakrasil

Czy kolczyk w pępku boli?

To, jak bardzo boli przekłuwanie pępka, zależy od indywidualnego progu bólu. Większość osób ocenia ból na 4-5/10. Niektóre studia piercingu oferują znieczulenie miejscowe.

Potem podczas pierwszych dni gojenia, rana może trochę pobolewać, a okolice pępka być podrażnione.

Jak długo goi się kolczyk w pępku?

Kolczyk w pępku trzeba nosić do czasu, aż rana całkowicie się zagoi. U każdego proces gojenia może różnie trwać – zwykle kolczyk w pępku goi się od 3 do 6 miesięcy.

Jak wygląda czas po zabiegu? Najpierw spodziewaj się, że skóra w tym miejscu będzie obolała, zaczerwieniona i obrzęknięta. Z rany może sączyć się osocze. Żeby wygoiły się wszystkie warstwy skóry, musi minąć kilka miesięcy (zwykle co najmniej dwa).

W gojeniu ważna jest odpowiednia higiena. Piercer powinien poinstruować cię, jak dbać o ranę w pępku. Jeśli tego nie zrobi, działaj tak: przekłutą skórę przemywaj kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Możesz też kupić w aptece specjalny spray antyseptyczny do ran.

Wystrzegaj się preparatów na bazie alkoholu i wody utlenionej – sprzyjają podrażnieniom. Pamiętaj, że jeśli rana zacznie ropieć, obrzęk nie będzie schodzić albo w jakiś sposób wygląd pępka zacznie cię niepokoić - idź do lekarza.

Kolczyk w sutku: ile się goi i jak o niego dbać?

Czego nie można robić z kolczykiem w pępku? 

Po przekłuciu pępka unikaj spania na brzuchu oraz nie noś obcisłych i ciasnych ubrań, aby nie podrażniać rany. Warto również zrezygnować na ten czas ze swetrów - włoski mogą zahaczyć o kolczyk.  

Ile kosztuje kolczyk w pępku?

Cena kolczyka w pępku uzależniona jest od studia piercingu i jego lokalizacji. Przekłuć pępek można już za ok. 80 złotych. Najczęściej w cenę od razu wliczony jest kolczyk.

Kolczyk w pępku - przeciwwskazania do zabiegu

Okolice pępka trudno się goją, przekłuwanie ich niesie za sobą ryzyko zakażenia i infekcji. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny zrezygnować z wykonywania zabiegu piercingu. Przeciwwskazaniem do przekłuwania pępka jest też cukrzyca i problemy z krzepliwością krwi. Jeśli cierpisz na jakieś choroby, zawsze przed tego typu zabiegiem lepiej skonsultować się z lekarzem.

Kolczyk w pępku - na co zwracać uwagę podczas zabiegu?

Nie tylko igła powinna być sterylna, ale i całe otoczenie, w którym przeprowadza się zabieg. Dlatego warto wybrać polecane studio piercingu z dużym doświadczeniem.

Co powinno cię zaniepokoić:

  • piercer, który chce wykonać zabieg pistoletem (absolutnie tego nie rób);
  • w studiu piercingu nie ma żadnych zdjęć z wykonanych zabiegów;
  • piercer nie rozpakowuje przy tobie z opakowania po sterylizacji narzędzi;
  • zaleca ci przemywanie rany spirytusem (zdecydowanie nie rób tego);
  • piercer nie zaznacza markerem na skórze miejsca wkłucia (a powinien).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.06.2019 r.

Czytaj także:
Kolczyk w języku: jak wygląda zabieg, czy jest bezpieczny i jakie są przeciwwskazania? Wszystko, co warto wiedzieć
Kolczyk w nosie – jakie są rodzaje, ile kosztuje i jak pielęgnować?

Redakcja poleca

REKLAMA