Czy wiesz jak bezpiecznie się opalać?

Czy wiesz jak bezpiecznie się opalać? fot. Czy.wieszjak.pl
Promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest za proces opalania. Jego działanie polega na zwiększeniu produkcji melaniny przez komórki barwnikowe skóry i pogrubieniu naskórka. Czy na pewno robisz wszystko, żeby uniknąć niebezpiecznego działania promieni słonecznych?
/ 15.10.2010 14:57
Czy wiesz jak bezpiecznie się opalać? fot. Czy.wieszjak.pl

Nie przekraczaj 30 minut. Opalania w pierwszym dniu – może dojść do odczynu rumieniowego. W następnych dniach wydłużaj czas stopniowo, w miarę tworzącego się barwnika ochronnego – melaniny.

Unikaj opalania pomiędzy godziną 10 a 15 – promienie słoneczne działają w tym czasie najintensywniej – bardzo łatwo wtedy o poparzenie. Pamiętaj! Woda i piasek mogą odbijać promienie UV. Zawsze zakładaj okrycie na głowę – jasną czapkę, chustkę lub kapelusz.

Jeśli masz jasną karnację i włosy blond lub rude – jesteś bardziej narażony na działanie promieniowania UV z powodu mniej intensywnego tworzenia melaniny w skórze. Pamiętaj o tym! Gdy jesteś albinosem albo masz bielactwo skóry – zrezygnuj całkowicie z opalania! (z powodu zaawansowanych zaburzeń w biosyntezie melaniny).

Stosuj odpowiednie filtry ochronne – przynajmniej SPF15 – nałóż go 20 minut przed wyjściem na słońce – ok. 30-50g wsmaruj jednorazowo, następnie ponownie co 2 godziny. Miejsca szczególnie wrażliwe (nos i usta) używaj specjalnych szminek lub sztyftów z filtrem.

Jeśli masz znamiona – chroń je tak samo, jak miejsca wrażliwe oraz dodatkowo możesz nałożyć wysoki filtr ochronny SPF50. Uwaga! Termin ważności kremu z filtrem wynosi rok – nie używaj tego z poprzedniego sezonu – zawarte w nim filtry nie są już aktywne.

Uważaj na leki – w połączeniu z opalaniem mogą być niebezpieczne np. łagodzące ból i gorączkę (tabletki z ibuprofenem, diklofenakiem i naproksenem), przeciwbakteryjne (np. doksycyklina), regulujące cukier we krwi (np. diabetol i chloropropamid), moczopędne (np. Furosemid), nasercowe (np. z amniodaronem i chinidyną), zioła (np. arcydzięgiel, dziurawiec).

Jeśli masz objawy rumienia – zejdź z plaży, schłódź skórę zimnym okładem, pij dużo płynów, stosuj łagodne kremy, pianki nawilżające. W przypadku bólu głowy oraz wysokiej gorączki – zażyj lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Gdy wysoka gorączka nie ustępuje – konieczna jest interwencja lekarza – to może być udar słoneczny.

Redakcja poleca

REKLAMA