Piękno w kamieniu zaklęte

Kamienie fascynują ludzi od zarania dziejów. Dla jednych to lokata kapitału czy środek płatniczy. Innych zniewala zjawiskowe piękno, niepowtarzalność kompozycji kolorystycznych, prostota.

Niektórzy właściciele kamieni zazdrośnie chowają je do sejfów, inni rozkoszują się przyjemnością noszenia przepięknych minerałów oprawionych w metale szlachetne. Rola kamieni w naszym życiu nie zmieniła się od wieków – im trudniej osiągalny, tym bardziej wartościowy, im rzadszy, tym droższy, im twardszy, tym lepszy. Uważa się, że kamieni szlachetnych używamy jako ozdób, od co najmniej 10 tysięcy lat. Zawsze dobitnie świadczyły o wysokim statusie ich właścicieli.

Kamienie szlachetne i półszlachetne

Początkowo mianem kamieni szlachetnych mogły się szczycić te minerały, które przyciągały uwagę ludzi przede wszystkim niezwykłym wyglądem, połyskiem, barwą, przezroczystością lub rzadkością występowania. W miarę upływu czasu dołączono do tej grupy także kamienie, które odpowiadały aktualnej modzie bądź wydawały się tajemnicze. Później zaczęto dzielić klejnoty na kamienie szlachetne i półszlachetne. Definicji można znaleźć wiele, w Encyklopedii PWN kamienie szlachetne zdefiniowane są jako minerały, mineraloidy, rzadziej skały lub substancje pochodzenia organicznego oraz produkty syntetyczne wykorzystywane w jubilerstwie i zdobnictwie; odznaczają się dużą twardością, często także piękną barwą i żywym połyskiem; na ogół przezroczyste; najcenniejsze: diament, rubin, szmaragd, szafir i aleksandryt; kamienie szlachetne o mniejszej wartości nazywa się kamieniami jubilerskimi (kamienie półszlachetne i ozdobne) wykorzystywane również w przemyśle.

Natomiast encyklopedia internetowa kamienie szlachetne określa jako kamienie jubilerskie – wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne. Przykładami kamieni szlachetnych mogą być: diament (odpowiednio oszlifowany nosi nazwę brylantu), szmaragd, rubin, szafir, topaz, aleksandryt. Kamienie półszlachetne – kamienie należące do grupy minerałów o nieco mniejszej twardości i trwałości niż kamienie szlachetne i mające od nich mniejszą wartość jubilerską, np. ametyst, jaspis, agat, malachit, bursztyn itd.

5 pomysłów na sylwestrową stylizację
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)