POLECAMY

Żel lniany do włosów

Jak się go robi? I czy naprawdę jest taki dobry?

Jak się go robi? I czy naprawdę jest taki dobry?
Mariola
 

Żel lniany do włosów

depositphotos.com

Siemię lniane może być używane także jako odżywka do włosów ponieważ wydzielany przez nasiona śluz skutecznie nawilża suche i zniszczone włosy. Stosowany jest śluz oddzielony od nasion po zalaniu trzech łyżek stołowych nasion. Nanoszony jest na włosy po uprzednim ich umyciu, następnie spłukiwany. Siemię lniane możemy używać zarówno zewnętrznie w formie maseczek, okładów, a nawet żelu do włosów.

Maseczka do włosów z siemienia lnianego
Taki kompres z siemienia lnianego sprawi, że włosy będą bardziej błyszczące, zregenerowane, nawilżone. Będą się także lepiej układały.
Składniki:

  • 2 łyżki siemienia lnianego,
  • woda.

Wykonanie:
Siemię lniane należy zagotować w szklance wody. Gdy trochę przestygnie przecedzić ziarenka przez gęste sitko, a powstałą “żelową” substancję wetrzeć we włosy, owinąć je w folię lub czepek, dodatkowo przykryć ręcznikiem i ponosić na głowie przez godzinę.

Żel do włosów z siemienia lnianego
Ten w stu procentach naturalny żel do włosów polecam szczególnie do włosów kręconych – nie obciąża ich, nie skleja, nabłyszcza, sprawia, że łatwo się rozczesują. Raz przygotowany żel można przechowywać w lodówce przez okres około 3 tygodnie.
Składniki:

  • 50 gram siemienia lnianego,
  • woda, 
  • olejek eteryczny, 
  • dwa niewielkie garnuszki, 
  • drewniana łyżka do mieszania, 
  • sitko z bardzo drobnymi oczkami.

Wykonanie:
Wieczorem wsypać siemię do sitka, a sitko wstawić do garnuszka z wodą (wody powinno być tylko tyle, aby przykryła siemię). Zostawić tak przygotowane siemię lniane w wodzie przez całą noc. Przez noc siemię wytworzy naturalną otoczkę żelu wokół ziarenek. Rano należy wyciągnąć z garnuszka sitko z siemieniem i włożyć je do drugiego, pustego garnka. Następnie należy przełożyć zawartość pierwszego garnuszka –, przecedzając żel do drugiego garnka, delikatnie mieszając ziarenka siemienia, tak aby cała zawartość pierwszego garnuszka przefiltrowała się przez sitko do drugiego. Przecedzony żel postawić na wolnym ogniu, uważając, aby nie zaczął się gotować i ciągle mieszając drewnianą łyżką doprowadzić go do gęstszej konsystencji, podobnej do żelu do włosów. Zdjąć z ognia, wystudzić. Można dodać do niego parę kropelek olejku eterycznego, aby nadać mu dowolny, ulubiony zapach. Włożyć do szklanego słoiczka i przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)