Zapalenie mieszków włosowych – jak się je leczy?

Co wywołuje zapalenie mieszków włosowych? Jakie leki stosuje się w leczeniu tej dolegliwości? Czy są one skuteczne? Jak dbać o skórę przy zapaleniu mieszków włosowych oraz jaką stosować dietę?
/ 08.08.2013 14:53

Zapalenie mieszków włosowych jest często spotykaną dolegliwością u osób z problemami skórnymi. Do zapalenia dochodzi najczęściej przy zakażeniu bakteriami gram dodatnimi (zazwyczaj są to bakterie Acnes propionibacterium) oraz paciorkowcami ropnymi. Inne czynniki wywołujące tę dolegliwość to: wirus opryszczki, pasożyty (najczęściej nużeniec) oraz grzybice w połączeniu z łupieżem pstrym.

Jak się leczy zapalenie mieszków włosowych?

Leczenie zapalenia mieszków włosowych polega na stosowaniu antybiotyków, które hamują syntezę białka (chodzi o blokowanie aminokwasu izoleucyny, która jest podstawowym budulcem dla rozwoju bakterii).

Do antybiotyków stosowanych przy zapaleniu mieszków włosowych zalicza się:

  • muporicynę,
  • klindamycynę,
  • detreomycynę.

Wstępne leczenie wynosi zazwyczaj od 3 do 7 dni, w zależności od stanu zapalnego skóry. W przypadku rozległego stanu zapalnego, kuracja może wynosić nawet do kilku miesięcy.

Czy leczenie mieszków włosowych antybiotykami jest skuteczne?

Każdy organizm inaczej toleruje antybiotyki, a niekiedy uodpornia się na nie, w wyniku czego, kuracja okazuje się mało skuteczna.

Podczas leczenia antybiotykami, może dojść do zaostrzenia stanu zapalnego. W takim przypadku należy przerwać kurację i zastosować inne preparaty, które zostały wymienione w dalszej części artykułu.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych?

Jak dbać o skórę przy zapaleniu mieszków włosowych?

Podstawowym krokiem jest dbanie o właściwą higienę osobistą (częste kąpiele, częsta zmiana odzieży, bielizny, ręczników) oraz dobór właściwych środków kosmetycznych niepodrażniających skóry. Należą do nich:

  • mydło glicerynowe bez dodatków,
  • szampon Babydream,
  • krem Pilarix (w przypadku wysuszonej skóry), przy czym tego kremu nie należy stosować, gdy stan zapalny jest nasilony.

Przy pielęgnacji skóry z zapaleniem mieszków włosowych należy unikać kosmetyków, które wysuszają, ponieważ pogłębiają one stan zapalny (między innymi tych, które zawierają alkohol).

Co zrobić, gdy organizm nie toleruje leczenia antybiotykami?

Podczas leczenia antybiotykami – jak wspomniałem wcześniej – może dojść podrażnienia skóry, a w konsekwencji do przerwania leczenia. W takich sytuacjach można sięgnąć po leki bez recepty, na przykład po krem Acne-Derm zawierający kwas azelainowy. Związek ten hamuje rozwój bakterii Acnes propionibacterium. Aby kuracja była skuteczna i dała pozytywny skutek leczenia, krem należy stosować na oczyszczoną skórę – 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Należy go nakładać wklepując w skórę.

Innym środkiem stosowanym przy zapaleniu mieszków włosowych jest krem Alantan Plus. Zawiera on alantoinę oraz dekspantenol. Te dwie substancje działają przeciwzapalnie, przyśpieszają gojenie ran oraz regenerują skórę poprzez działanie keratolityczne (usuwane są martwe komórki naskórka poprzez złuszczanie). Dodatkowo dekspantenol wnika głęboko do skóry i dba o prawidłową gospodarkę wodną. Przy regularnym stosowaniu kremu można zaobserwować poprawę sprężystości oraz jędrności skóry.

Jak się odżywiać, mając zapalenie mieszków włosowych?

Warto również zwrócić uwagę na odżywianie. Należy zrezygnować z jedzenia słodyczy – produkty zawierające cukier nasilają objawy zapalenia, oraz ograniczyć spożycie produktów zakwaszających organizm. Niewskazane są również napoje słodzone, w szczególności te gazowane.  

Dieta osób chorych powinna być bogata w witaminy A i E, ponieważ związki te działają wspomagająco przy stanach zapalnych skóry. Z tego względu warto włączyć do menu oliwę z oliwek.

Polecamy: Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?

Redakcja poleca

REKLAMA