Czy tylko starsi ludzie siwieją?

Siwe włosy są objawem starości – przynajmniej w potocznym rozumieniu. Siwizna pojawia się też czasem na głowach młodych ludzi. Dlaczego więc włosy siwieją? Co jest tego przyczyną? Jak ustrzec się przed siwymi włosami?

Siwizna = starość?

Wraz z osiągnięciem dojrzałości człowiek zaczyna się starzeć i może brzmi to jak frazes, ale przecież nikt nie zaprzeczy, że ludzie, a przede wszystkim ich ciało, ulega zmianom przez cały czas. Jednym z objawów, przynajmniej teoretycznie, nadchodzącej starości są siwe włosy.

Jednak każdy zna przynajmniej jedną osobę, której włosy zaczęły siwieć bardzo wcześniej, nawet przed dwudziestym rokiem życia. Wtedy organizm nie pełni dojrzał, a o procesach starzenia się organizmu ludzkiego wielu naukowców mówi, że zaczynają się po 25. roku życia.

Zobacz też: Czy można zatrzymać proces siwienia włosów?

Siwizna = genetyka?

Siwe włosy to przede wszystkim genetyka. I jeśli mama lub tata (czy też babcia bądź dziadek) osiwieli wcześniej, to trzeba się liczyć również z taką możliwością. Jeśli jednak ktoś zaczyna siwieć około 20. roku życia, jest to określane jako siwienie przedwczesne.

Siwizna = brak barwnika?

Każdy niemal wie, że o kolorze włosów decyduje melanina, która produkowana jest dzięki melanocytom. Zresztą we włosach występują dwa rodzaje melaniny, które decydują o barwie włosa:

  • eumelanina – zawierająca pigmenty brązowe i ciemnobrązowe;
  • feomelanina – zawierająca pigmenty żółte i czerwone.

Od ilości poszczególnych pigmentów zależy kolor włosów człowieka. Jak już tu wspomniano, za wiek, w którym pojawia się siwizna, są odpowiedzialne głównie geny.

Zobacz też: Dlaczego włosy siwieją?

Siwizna = papierosy i zła dieta?

Jednak na podstawie wielu wywiadów i badań pacjentów na wczesną siwiznę ma wpływ palenie papierosów oraz zła dieta. Nie chodzi nawet o to, by dieta zaspokajała głód, ale przede wszystkim, by dostarczała organizmowi potrzebnych witamin i minerałów.

Włosy, wbrew temu co myślimy, są bardzo wymagające i kapryśne. Jeśli brakuje im witamin z grupy B (szczególnie ważne są: biotyna, kwas foliowy i pantotenowy, witaminy A i E) oraz brakuje takich minerałów jak: magnez, cynk, wapń, potas, żelazo i jod i miedź, to może zachodzić proces wczesnego siwienia.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Dla kogo jest Barber Shop?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
~Beata/3 lata temu
Szalenie ciekawy artykuł. Czasami się zastanawiałam z czym jest związane siwienie włosów. www.likwidacja-barier.pl