Jak uniknąć suchej skóry po zimie?

Mroźna zima ma zły wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale też na stan skóry. Sucha i szorstka skóra to normalny stan po długich mrozach. Z nadejściem wiosny warto zadbać o skórę przez nawilżanie jej od zewnątrz i prawidłowe odżywianie od wewnątrz.

fot. fot. Fotolia

Skąd się bierze sucha skóra?

Zimą skóra traci wilgoć dwa razy szybciej niż latem, dlatego często staje się podrażniona i szorstka. Dlaczego tak się dzieje? O tej porze roku obniża się i zmienia skład lipidów, tworzących wraz z wodą warstwę ochronną naskórka. Z powodu różnicy temperatur między powierzchnią skóry a suchym, przegrzanym powietrzem w pomieszczeniach, woda jest niejako „wyciągana” z warstw głębokich skóry. Proces ten jest tym silniejszy, im słabsza warstwa ochronna naskórka. Normalnie naczynia krwionośne rozszerzają się, gdy jest gorąco, a kurczą pod wpływem zimna. Jednak zbyt gwałtowne zmiany temperatur powodują, że pękają, tworząc tzw. pajączki.

Nawilżanie od zewnątrz

Z końcem zimy szczególnego znaczenia nabiera odpowiednie nawilżanie cery. Rano, przed wyjściem z domu należy pamiętać o aplikacji odżywczego kremu o tłustej lub półtłustej konsystencji. Krem typowo nawilżający nie do końca nadaje się na tę porę roku, ponieważ nie uzupełnia on niedoboru wody, a jedynie ogranicza jej parowanie z wnętrza skóry.

Polecamy: Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o nawilżaniu skóry

Odżywianie od wewnątrz

Zimą potrzebujemy także znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Właściwa dieta odżywia skórę od wewnątrz, dlatego zadbajmy, aby w naszym zimowym jadłospisie znalazły się owoce cytrusowe, warzywa kapustne, orzechy, pełne ziarna zbóż i tłoczone na zimno oleje.

Relaks dla skóry

Bardzo dobrym sposobem na pielęgnację skóry wczesną wiosną jest wizyta w SPA. Zabiegi, z których możemy skorzystać wpłyną pozytywnie również na nasze samopoczucie. Oferty ośrodków SPA pełne są odprężających maseczek na twarz, relaksujących masaży, kąpieli z użyciem olejków eterycznych, ciepłych kamieni, a nawet czekolady.

Sprawdź też: Jak dbać o twarz zimą?

Źródło: Informacja prasowa / ab

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
wika/2 miesiące temu
Mało kto wie jaki wpływ na naszą skórę mają suplementy. Staram się jeść dużo warzyw, żeby uzupełnić wszystkie witaminy, ale i tak biorę jeszcze neoglandynę, bo po zimie (ale też zimą), skóra jest bardzo sucha i trudno sobie z nią poradzić.
~moiq/rok temu
Słyszałam od znajomej, że Collagen w tabletach bardzo dobrze nawilża skórę, któraś z was może stosowała??
~gość/3 lata temu
Polecam tekst o suchej skórze na: http://www.nazdrowiesposob.com/sucha-skora/ Dowiecie się z niego jak naturalnymi metodami pozbyć się problemu ;)
POKAŻ KOMENTARZE (4)