Jak dobrać idealny biustonosz?

Skąd się wziął biustonosz? Jak sprawdzić rozmiar biustonosza? Co zrobić, aby stanik był idealnie dopasowany? Kim jest brafitterka i co to jest brafitting? Jaki rodzaj biustonosza jest najlepszy: bardotka, push-up czy usztywniany? Czym jest balkonetka?
/ 18.03.2013 12:37

Historia biustonosza

Historia pierwszego biustonosza sięga czasów starożytnej Grecji. Kobiety podczas uprawiania sportów uskarżały się na ból piersi, dlatego wymyślono opaski podtrzymujące piersi tzw. "apodesmos" lub "mastodeton".

Pierwszy nowoczesny biustonosz został opatentowany w 1889 r. przez Francuzkę Herminie Cadolle. Wymyślona przez nią dwuczęściowa bielizna nosiła nazwę "le bien-être". Wyglądała następująco: niższą część stanowił gorset, a wyższa część z pomocą pasków naramiennych podtrzymywała piersi. W 1905 r. górna część była sprzedawana osobno jako „podtrzymywacz piersi”. Herminie założyła firmę Cadolle, która istnieje do dziś.

Przełomem w historii biustonosza okazał się rok 1943, kiedy to Howard Hughes zaprojektował biustonosz specjalnie dla Jane Russell do filmu „Wyjęty spod prawa”. Wzmocnione miseczki rozdzielające piersi stanowią wzór dla współczesnych modeli.

Jak wyliczyć rozmiar biustonosza?

Rozmiar biustonosza to kombinacja cyfr i liter, gdzie liczba stanowi obwód stanika, a litera rozmiar miseczki. Obwód biustonosza najlepiej dobiera się na wydechu mierząc bardzo ciasno obwód klatki piersiowej po biustem (od wyniku należy odjąć przynajmniej z 5 cm).

Co do wielkości miseczki można często usłyszeć, że jest to różnica między obwodem biustu a obwodem biustonosza.

Idealnie dopasowany

Biustonosze różnią się od siebie kilkoma rzeczami, np. rozciągliwością i długością obwodów, wielkością miseczek, szerokością fiszbinów oraz długością ramiączek. Wszystkie te elementy wymagają dopasowania, a radą w tym zakresie może nam służyć brafitterka, czyli osoba przeszkolona do dobierania staników (prawie zawsze jest to kobieta).

Brafitting to ostatnio popularny temat, w internecie znaleźć można nawet poświęcone mu fora i blogi. Na takich portalach tematycznych kobiety wymieniają się przydatnymi informacjami na temat doboru stanika lub miejsca zakupu bielizny. Najlepsze sklepy z bielizną zatrudniają osobę od brafittingu w swoim sklepie. Wszystko po to, aby klientki dobrały najlepszy dla siebie biustonosz.

W Polsce organizowane są spotkania, na których testowane są różne modele staników oraz tworzone są petycje do wytwórni bielizny czy jej producentów o częstsze uwzględnianie rzadziej produkowanych rozmiarów.

Zobacz też: Piękna po ciąży

Rodzaj biustonosza

Bardotka – to biustonosz bez ramiączek lub z odpinanymi całkowicie ramiączkami, ze specjalnie uformowanymi, usztywnianymi miseczkami stworzonymi po to, aby maksymalnie odsłonić i wyeksponować górną część biustu. Nazwa biustonosza pochodzi od nazwiska słynnej w latach 50. i 60. XX wieku modelki i aktorki Brigitte Bardot.

Push up – to specjalnie wyprofilowany biustonosz. Ma on na celu podniesienie piersi, które wydają się wtedy większe. Miseczki w dolnej części mogę mieć kieszonki wypełnione miękkim wkładem z materiału lub z silikonu. Te biustonosze są najczęściej wybierane przez kobiety, pomimo iż tego, że mogą deformować piersi.

Półusztywniany – to biustonosz, którego dolna część jest usztywniona, natomiast górną część stanowi siateczka lub koronka. Szew miseczki jest poziomy.

Usztywniany – biustonosz, którego cała miseczka jest usztywniona specjalną pianką.

Miękki – miseczki biustonosza uszyte są z materiału, który dopasowuje się do biustu. Najczęściej na fiszbinach.

Bezszwowy – biustonosz, w którym miseczki stanowią całość bez widocznych szwów. Wykonane są z miękkiej i cienkiej wyprofilowanej gąbki pokrytej tkaniną lub z elastycznej, uformowanej w anatomiczny kształt specjalnej tkaniny. Taki biustonosz zakłada się pod obcisłe ubrania lub T-shirty.

Krój miseczki

Balkonetka – miseczka skrojona z 3 części, podnosi i zaokrągla piersi, nadając im naturalny kształt. Idealny do bluzek z kwadratowym lub okrągłym dekoltem.

Plunge – biustonosz z niskim mostkiem, zbliżającym piersi do siebie w celu uzyskania tzw. dolinki. Można go poznać po ukośnym szwie miseczki. Nadaje się do bluzek z głębokim dekoltem.

Half–cup – czyli tzw. półmiseczki. Krój miseczki sięga do połowy piersi, nadając im kształt efektownych półkul. Taki efekt uzyskiwany jest dzięki pionowym szwom.

Full–cup – tzw. pełna miseczka. Biustonosz mocno zabudowany z wysokim mostkiem i poziomym szwem. Miękki, na fiszbinach.

Strapless – bez ramiączek (bezramiączkowiec). Biustonosz, którego konstrukcja dobrze podtrzymuje piersi po odpięciu ramiączek. Brzeg wykończony jest silikonowym paskiem, który uniemożliwia przesuwanie.

Bandeauszeroka opaska utrzymująca biust, bez wyodrębnionych miseczek.

Sportowy – biustonosz jest miękki, bez fiszbin i gąbek, przypominający top. Trzyma piersi mocno przy ciele przez niewielkie ich ściśnięcie i spłaszczenie, dzięki czemu jest idealny do uprawiania sportu.

Biustonosz do karmienia – biustonosz, w którym odpowiednio odpinane miseczki pozwalają na karmienie piersią bez konieczności zdejmowania biustonosza.

Półbiustonosz – biustonosz odsłaniający większą część piersi, również brodawki. Element bielizny erotycznej. Przy codziennym noszeniu nie podtrzymuje i nie kształtuje piersi.

Zobacz też: Jak dobrać stanik?

Redakcja poleca

REKLAMA