Czym są kosmetyki naturalne?

Oleje roślinne to podstawowy składnik kosmetyków ekologicznych /fot. Fotolia
Na co powinnaś zwracać uwagę przy wyborze kosmetyku? Na zapach, konsystencję, opakowanie, a może skład? Dowiedz się więcej o kosmetykach ekologicznych, które stawiają na naturalne działanie i zdrową pielęgnację skóry. Tu przeczytasz, czym różni się kosmetyk syntetyczny od naturalnego, czyli co można znaleźć w pudełeczku.
/ 04.04.2011 11:08
Oleje roślinne to podstawowy składnik kosmetyków ekologicznych /fot. Fotolia

Kosmetyki ekologiczne są produkowane z naturalnych substancji lub ich pochodnych. Produkty roślinne to najczęściej używana grupa składników w kosmetyce naturalnej. Do produkcji kosmetyków ekologicznych nie używa się skomplikowanej technologii, wielkich pieców, dużej ilości energii czy toksycznych produktów ubocznych – tak jak to wygląda przy tworzeniu kosmetyków konwencjonalnych. Kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach.

Zalety

Do najważniejszych zalet kosmetyków naturalnych zaliczamy:

  • składniki z powodzeniem stosowane od wieków,
  • starannie dobraną kombinację ziół, pomocnej w kosmetyce, ale również w leczeniu chorób skóry, w problemach z włosami,
  • dostarczanie przez produkty naturalne (liście, korzenie, owoce itp.) istotnych składników odżywczych,
  • nie szkodzą skórze.

Oferta

Wśród kosmetyków naturalnych znajdziemy wszystko to, czego szukalibyśmy w kosmetyce syntetycznej. A zatem: mleczka oczyszczające, toniki, maseczki, kremy, balsamy, zestawy przeciwzmarszczkowe, pomadki do ust, mydła, szampony, odżywki, zestawy do włosów, żele do włosów, olejki do opalania oraz wszystko, co jest niezbędne do zrobienia makijażu.

Polecamy: Żurawina - w diecie i w kosmetyce

Składniki

  • Oleje roślinne

Oleje roślinne to podstawowy składnik kosmetyków ekologicznych. Pozyskuje się je z roślin pochodzących z upraw ekologicznych. Tłoczone na zimno i nierafinowane, dzięki czemu uzyskuje się czysty surowiec, wartościowy biologicznie, z dużą ilością cząsteczek budulcowych. Podobne składniki występują w skórze człowieka i są przez nią łatwo przyswajalne.

Kosmetyki konwencjonalne posiadają jedynie oleje syntetyczne, pochodzenia petrochemicznego. Pokrywają one skórę, zaburzając jej naturalne funkcje. Hamują wymianę gazową i metaboliczną. Nawet najlepsze oleje petrochemiczne nie wnikają do skóry, lecz pozostają na powierzchni.

  • Emulgatory

Emulgatory łączą oleje z wodą. W kosmetykach naturalnych używa się wyłącznie emulgatorów pochodzenia roślinnego. W kosmetykach konwencjonalnych znajdziemy jedynie tańsze, surowce syntetyczne (Polyethylene Glycol – PEG). Mogą one powodować przepuszczanie do skóry substancji toksycznych z otoczenia.

  • Olejki eteryczne

Substancje zapachowe w zwykłej kosmetyce syntetycznej są przyczyną reakcji alergicznych. Producenci nie są w obowiązku podawania dokładnego ich składu. Wystarczy wzmianka typu fragrance, lub perfum. Konsument nie ma pojęcia, czy pod tymi nazwami kryją się substancje naturalne czy syntetyki.

Kosmetyki ekologiczne, wykorzystują do stworzenia delikatnego zapachu - olejków eterycznych (essentials oils). Bardzo rzadko prowadzą one do uczuleń, lub reakcji alergicznych. 

  • Naturalne surowce konserwujące

Konserwanty są niezbędne, aby produkt mógł znaleźć się w sklepie. Kosmetyka konwencjonalna do tego celu wykorzystuje syntetyki. Podobno całkowicie bezpieczne, ale… no właśnie. Istnieje możliwość, że syntetyki te mogą wywołać stany zapalne skóry. Co więcej mogą działać na system hormonalny.

Kosmetyka ekologiczna do konserwacji swoich produktów wykorzystuje: wyselekcjonowane, czyste surowce, olejki eteryczne, witaminy, niewielkiej ilości alkoholu roślinnego.

Ważne jest, aby kosmetyk zachował odpowiednie PH, a produkcja i pakowanie odbywało się w specjalnych, spełniających standardy pomieszczeniach.

  • Substancje myjące

Substancje myjące, zawarte w kosmetykach naturalnych, to delikatne detergenty roślinne. Opierające swoją funkcję przede wszystkim na oleju kokosowym.
Substancje czynne, to naturalne ekstrakty z roślin. Pochodzą z upraw ekologicznych, gdzie są pozbawione nawozów sztucznych oraz pestycydów.

Czytaj również: Uczulenia na kosmetyki

Redakcja poleca

REKLAMA