POLECAMY

Bez patyczkowania! Bezpieczne czyszczenie uszu

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że prosta czynność higieniczna może okazać się niezwykle niebezpieczna? A może obiło Ci się o uszy, że ich czyszczenie jest niezdrowe, tylko nie masz pojęcia, jak zrobić to inaczej? My Ci podpowiemy.

Bez patyczkowania! Bezpieczne czyszczenie uszu

Woskowina jest naturalną wydzieliną organizmu chroniącą przed uszkodzeniami skórę przewodu słuchowego oraz niebezpośrednio błonę bębenkową. Jej nadmiar nie świadczy więc o zaburzeniach chorobowych. Większość z nas zwyczajnie się jej brzydzi, dlatego nadgorliwie próbuje się jej pozbyć. Jasne, o higienę powinien dbać każdy. Trzeba jednak wiedzieć jak.

Przykre skutki złego stosowania pałeczek kosmetycznych

Nieprawidłowe używanie patyczków do uszu oraz zbyt częste czyszczenie prowadzi do wepchnięcia woskowiny głębiej lub nawet do naruszenia skóry przewodu słuchowego czy błony bębenkowej!

Z kolei samo wepchnięcie woskowiny zbyt głęboko może przysparzać przykrych dolegliwości: silny ból głowy (przy każdym namoczeniu ucha woskowina nasiąknie wodą i rozpulchni się), zaburzenia słuchowe, zaleganie wody w uchu.

Czytaj także: Co zrobić gdy ból głowy pojawia się codziennie?

Nagromadzenie się woskowiny wynika nie tylko ze złej techniki czyszczenia uszu, ale może być także skutkiem używania dousznych słuchawek.

Sposoby bezpiecznego czyszczenia uszu

Pałeczki kosmetyczne przeznaczone są do czyszczenia zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny. Z woskowiną można poradzić sobie dzięki specjalnym preparatom w płynie. Rozrzedzają one woskowinę i umożliwiają jej bezpieczne usunięcie. Po takim czyszczeniu należy wpuścić do ucha kilka kropel soli fizjologicznej lub wody w temperaturze ciała, która po kilku minutach wypłynie sama. Preparaty do czyszczenia uszu zapobiegają ponownemu gromadzeniu się woskowiny, a dzięki odpowiedniej konsystencji nie wpływają.

Warto także pamiętać o czyszczeniu ucha podczas kąpieli. W codziennej profilaktyce wystarczą palec i woda.

Polecamy: Jakie mogą być przyczyny krwawienia z ucha?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Osobiście stawiam na płyny do czyszczenia. Ostatnio na voskolix. Dużo lepsza opcja niż patyczki.
/4 lata temu
SZKOŁA 5 STARGARD SZKOŁA KATOLICKA DLA 5 LATKÓW TAK TUSK PRZYGOTOWAŁ SZKOŁĘ DLA 5 LATKÓW KLASY PO 23 OSOBY NAUKA RELIGI DO BÓLU RANO I PO OBIEDZIE SALE WYŁOŻONE TRUPEM ZE ZDJĘCIAMI WADOWICKIEGO SWIĘTEGO PEDOFILI BRAK JAKICHKOLWIEK POMOCY NAUKOWYCH TYLKO KSZYSZYKI ZDJECIA OD URODZIN PO TERMINATORA T 1000 WADOWICKIEGO CUDAKA TO SZKOŁA KATOLICKA CZY TUSKOWA KONSTYTUCJE MOŻNA WRZUCIĆ DO SZALETU PUBLICZNEGO ŻEBY LUMPY DUPĘ NIĄ WYTARLI JAKIM PRAWEM SZKOŁY TYPOWO SPORTOWEJ ZROBILI KURIE I PRZYTUŁEK DLA SZERZENIA CIEMNOTY DLA BEZBRONNYCH DZIECI DO CENZURY I TAK TO BĘDZIEMY ROZPOWSZECHNIAĆ NA MSZACH LISTACH I SŁOWNIE I ŻEBYŚCIE INTERNET ZLIKWIDOWALI TO I TAK BEDZIEMY WALCZYĆ Z CIEMNOTĄ I WATKANSKIM NAJEŹDŹCOM
/4 lata temu
to dość dziwny komentarz do artykułu o czyszczeniu uszu :D
POKAŻ KOMENTARZE (1)