Polki.pl
kom. (7)

Młode małżeństwa - dlaczego tak mało z nich ma szansę przetrwać ?

Co jest przyczyną coraz większej ilości rozwodów małżeństw z rocznym czy dwuletnim stażem ? Czy przysięga którą składali kilka lat temu staję się nieważna z dnia na dzień ? Jak ratować związek który miał być tym na zawsze ?

Jest kilka przyczyn dla których ludzie wcześnie biorą ślub. Pisząc 'wcześnie' mam na myśli to, że dokonują tak poważnej decyzji która jest de facto niedojrzała, ponieważ nie znają się na tyle dobrze by móc zadecydować o wspólnej przyszłości, o tak wielkim kroku którego już nie będzie można cofnąć albo decyzja ta podjęta jest w bardzo młodym wieku. I chociaż nie ma dokładnej recepty na to kiedy ta niezapomniana uroczystość ma się odbyć, to na pewno jest kilka czynników przez które po szczęśliwym małżeństwie pozostają jedynie wspomnienia.

Odnosząc się do pierwszej przyczyny która może być powodem do kłótni, sprzeczek aż w końcu może doprowadzić do rozpadu małżeństwa jest niedostateczna znajomość partnera. Większość osób uważa, że człowieka można poznać jedynie gdy zje się z nim przysłowiową beczkę soli, inni myślą, że człowiek i tak w ciągu swojego życia się zmienia, a więc nie da się niczego przewidzieć, a jeszcze inna grupa osób twierdzi, że czasem nawet po 10 latach znajomości nie można powiedzieć, że zna się człowieka bardzo dobrze.

Bez wątpienia każdy przedstawiciel wyżej wymienionych grup ma po części rację. Przede wszystkim dwoje ludzi najbardziej łączą ze sobą złe chwile, kłopoty, tragedie dzięki którym poznają się nie tylko gdy wszystko jest dobrze, kolorowo niczym jak z bajki, gdy beztrosko wychodzą do kina, na spacer czy do pubu. Mogą być pewni, że gdy w przyszłości dotkną ich problemy życiowe nie będą się tym wzajemnie obwiniać – co często występuje szczególnie w przypadku kłopotów finansowych – a wspierać i razem działać aby wszystko wróciło do normy i aby znów cieszyć się szczęściem. Takie osoby są bardzo ze sobą zżyte, paradoksalnie nie dzięki tym wszystkim radosnym chwilom, a właśnie tym w których ich miłość, zaufanie i zrozumienie zostały wystawione na próbę i które nie poddały się. Dlatego w tym przypadku wiek osób, które chcą zawrzeć małżeństwo nie ma aż tak dużego znaczenia, a staż ich związku nie mówi o tym jak bardzo kogoś znamy, bo w momencie gdy pojawiają się problemy, człowieka można nawet rozszyfrować i poznać lepiej, spotykając się z nim rok niż tego którego znamy dziesięć lat chodząc jedynie z nim grzecznie za rączkę do teatru.

To prawda, że człowiek w ciągu całego swojego życia się zmienia. Ale na pewno w większości nie są to zmiany umyślne, a raczej spowodowane sytuacją jaka nas otacza, środowiskiem w jakim żyjemy, naszymi potrzebami i z wiekiem zmieniającymi się poglądami. Dlatego decydując się szybko na małżeństwo znając kogoś bardzo krótko i tłumacząc sobie tę decyzję jedynie tym, że osobowość człowieka przez całe życie się kształtuje i zmienia, nie jest dobrym argumentem na tak pochopny i wielki krok w przyszłość.

A wszystkie wypowiedzi typu : "Ja nawet sam siebie nie znam, a co dopiero drugą osobę" czy "Moje małżeństwo może rozpaść się nawet po 10 latach, bo ktoś okaże się być kimś innym niż myślałam " także wydają się być nad wyraz niedojrzałe i świadczą jedynie o tym, że człowiek który ma takie myśli jedynie usprawiedliwia swoje dość – co tu dużo mówić – infantylne zachowanie.

Wiek – kto odpowie na to pytanie jaki jest odpowiedni ? Tak naprawdę są to tylko cyfry. Z reguły nie odzwierciedlają one poziomu dojrzałości człowieka, nie mówią o tym czy dana osoba jest gotowa na poważny związek czy na małżeństwo. Ale chyba nie bez powodu dziecko nazwane jest dzieckiem, a dorosły człowiek dorosłym. A więc kolejne pytanie brzmi następująco – kiedy dziecko staje się człowiekiem dorosłym ? I tutaj także brakuje odpowiedzi. Ale to tylko dlatego, że nawet jeśli w świetle prawa dana osoba nazywana jest osobą w pełni dorosłą, pełnoletnią, to niestety nie zawsze okazuje się być w pełni odpowiedzialną za swoje czyny, a dorosłość nie zawsze związana jest z dojrzałością, która jest o wiele ważniejsza przy podejmowaniu życiowych decyzji.

I tak naprawdę za tym, że dwoje ludzi nie zna się dostatecznie pod każdym względem i do tego dochodzi problem młodego wieku, w którym nie zawsze potrafimy i chcemy stawiać czoła problemom, które dotykają o wiele starszych i bardziej dojrzałych osób – ciągną się wszystkie inne czynniki, które powodują o podjęciu kolejnej, tym razem niekoniecznie miłej, ważnej decyzji – o rozwodzie.

Jakie to czynniki ? Można ich podawać wiele. Do najważniejszych jednak należy zdrada - nie ta która jest spowodowana ciekawością, nie też ta która jest spowodowana słabością do szukania i przeżywania nowych przygód, ale ta której powodem jest monotonia w związku, nuda w życiu seksualnym i coraz częściej pojawiający się brak tematów do rozmów. Kolejny, ważny czynnik to przyzwyczajenie do tego, że druga osoba jest i zawsze będzie, do tego, że skoro jest z 'związana węzłem małżeńskim' , to znaczy, że już nie trzeba o nią zabiegać, dbać, nie trzeba pielęgnować tej miłości, a kwiaty, wypady za miasto, czy do kina są przeszłością, która łączyła ich kiedyś i pozostanie już tylko we wspomnieniach.

Chociaż czynniki wymienione powyżej mogą także wystąpić w związkach które połączyło małżeństwo i w dojrzałym wieku i dane osoby znają się niemal idealnie, to zawsze prawdopodobieństwo naprawienia wszystkiego jest o wiele większe, chociażby ze względu na wspomnienia i chwile, te dobre i te gorsze które razem przeżyli, niż tych osób które łączy jedynie 'papierek' i przekonanie, że miłość może przyjść z czasem, a hasłem przewodnim są słowa "jakoś to będzie .. "

Jedno jest pewne – do decyzji o małżeństwie nie ma się co spieszyć. To piękne uczucie kiedy dwoje ludzi ma 100%-ową pewność co do wierności i miłości swojego partnera. Ale jeszcze piękniejsze jest wtedy gdy przetrwa ono wszystko – dobre i złe chwile, na zawsze, a decyzja o ślubie będzie tą przemyślaną i jedną z wielu ważnych spotykających nas w życiu, której nie będziemy nigdy żałować.

Karolina RejcheltOceń 5,00 / 1

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Związki

Skomentuj Młode małżeństwa - dlaczego tak mało z...

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Młode małżeństwa - dlaczego tak mało z...

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl