Fakty i mity o botoksie!

07.03.2014

Czym jest botoks? Poznaj prawdy i mity o tej substancji. Oto cała prawda o botoksie!

botox, pielęgnacja twarzy
fot. Fotolia

Botox paraliżuje mimikę


Tak I Nie
Toksyna botulinowa w pewnym sensie „paraliżuje” mięśnie, nie oznacza to jednak, że cała twarz staje się nieruchoma jak u lalki. Lekarz ostrzykuje botoksem wybrane mięśnie, odpowiedzialne za zmarszczki, których chcemy się pozbyć (zwykle na czole). Jeśli zabieg jest wykonany źle, przez niedoświadczonego lekarza, może dojść do „przebotoksowania” (zamrożenia mimiki) lub pojawienia się niepożądanych efektów (np. opadnięcia brwi) – niestety nie istnieje żaden preparat, który zneutralizowałby działanie botoksu, tutaj pomoże tylko czas. Dużego doświadczenia i precyzji wymaga podanie toksyny botulinowej w dolną część twarzy, np. aby unieść opadające kąciki ust lub zlikwidować uśmiech dziąsłowy.

To zabieg też dla młodych


Prawda
Rodzimy się z określoną mimiką i nawet nastolatka może mimowolnie zyskać groźny lub surowy wygląd twarzy, gdy się smuci lub dziwi, marszcząc czoło. Pojawiają się wtedy poziome linie lub pionowa bruzda między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Botox jest najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie tego problemu, który wbrew pozorom bywa dokuczliwy choćby… podczas rozmowy o pracę (nasze intencje są źle odczytywane). Mało tego. Ponieważ podawany regularnie botox odzwyczaja mięśnie od pracy, to też świetna metoda na działanie profilaktyczne, jeszcze zanim zmarszczki pogłębią się i utrwalą. W młodości zarysowują się tylko wtedy, gdy marszczymy czoło, potem niestety stają się widoczne nawet, gdy nie poruszamy mięśniami. Można opóźnić ten proces.

"Rozleniwia" mięśnie


Tak I Nie
Regularne ostrzykiwanie botoksem osłabia mięśnie, ale nigdy nie stracą one swojej zdolności do kurczenia się – nawet gdy poddajesz się zabiegom 2 razy w roku przez 10 czy 15 lat. Zauważono jednak, że im dłużej pacjenci korzystają z regularnych zabiegów, tym dłużej mięśnie wracają do swojej naturalnej aktywności, a więc efekt utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po odstawieniu botoksu. To pozytywny efekt uboczny jego działania.

To zabieg lunchowy


Prawda
Gwiazdy uwielbiają takie zabiegi. W połączeniu skuteczności i szybkości nie ma sobie równych! Ostrzyknięcie zmarszczek na czole trwa dosłownie parę minut. Nie jest to też zabieg bolesny – mówi się, że moment ukłucia jest jak ukąszenie komara, nie wymaga więc znieczulenia. Aby złagodzić dyskomfot, lekarz schładza wcześniej skórę specjalnym kompresem. Ślady po nakłuciach są zwykle niewidoczne, mogą to ew. być maleńkie siniaki. Po zabiegu należy unikać przez parę godzin schylania się, aby toksyna botulinowa nie przemieściła się.

Jest bezpieczny


Prawda
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie już od lat, m.in. w okulistyce, neurologii, stomatologii i chirurgii. Jest to substancja o udokumentowanym działaniu. Ważne, aby korzystać z preparatów medycznych (w medycynie estetycznej są to np. Botox i Azzalure), a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia, które można znaleźć na rynku (wątpliwości powinna wzbudzić zbyt niska cena zabiegu).

Zastępuje zabiegi chirurgiczne


Niektóre Tak
Ilość wykonywanych w USA liftingów po wprowadzeniu botoksu spadła o 60% w 2 lata. Dlaczego? Bo botox dawał efekt liftingu brwi (i przez to całej twarzy), a zabieg był nieinwazyjny, trwał kilka minut i kosztował dużo mniej. Rzadko wykonuje się też teraz operację usunięcia gruczołów potowych u osób z nadpotliwością – ich aktywność np. na czole, dłoniach, stopach i pod pachami też hamuje toksyna botulinowa (efekt trwa ok. 6-9 miesięcy).

Na podstawie artykułu Anny Kondratowicz z Party Medycyna Estetyczna

Oceń 5,00 / 57 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Czy karboksyterapia daje takie same efekty jak mezoterapia?

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny