Skóra bez skazy

Lato stwarza wiele okazji, by dokładnie przyjrzeć się swemu ciału. Zwróć uwagę na wszystkie zmiany na skórze.

Znamiona mają zazwyczaj podłoże genetyczne. Mogą też być wywołane przez wirusy lub pojawiać się na skutek warunków zewnętrznych. Często są niegroźne, ale zwykle mało estetyczne. Mogą być również kłopotliwe – te w miejscach drażniących, np. na linii bielizny lub na twarzy, mają skłonność do stanów zapalnych.

Jeśli więc odczuwasz dyskomfort z powodu zmiany skórnej, skonsultuj się z lekarzem. Nie musisz się bać, że zabieg będzie skomplikowany czy bolesny. Tak naprawdę wiele znamion można usunąć bez pomocy skalpela.

Co usuwać?
Do zlikwidowania kwalifikują się wszelkie znamiona, które są umiejscowione w obrębie okolic odsłoniętych (twarz, szyja, ramiona). Są one narażone na długotrwałe promieniowanie słoneczne, co może je podrażniać. Warto też pozbyć się zmian skórnych, które pojawiają się nagle i szybko się rozrastają, jak również tych ze skłonnością do obtarć, zaczerwienienia i swędzenia. Możesz także usuwać znamiona ze względów czysto estetycznych.

Dermatoskopia
Pierwszym krokiem, który należy zrobić, aby pozbyć się niechcianego znamienia, jest jego zdiagnozowanie. Zanim lekarz przystąpi do badania, przeprowadzi z tobą wywiad. Przede wszystkim zapyta, czy w twojej rodzinie były przypadki czerniaka. Kolejne pytania dotyczą przebiegu choroby: kiedy zmiana się pojawiła, czy oraz w jakim tempie się powiększała, czy zmieniał się jej kolor itp. Jeśliś wcześniej miałaś usuwane jakieś znamiona, lekarz zapyta cię o zastosowaną technikę. Istotne jest też, czy próbowałaś stosować preparaty lecznicze.
Dermatoskopia jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i bezbolesnym. Lekarz ogląda zmianę przy użyciu specjalnego urządzenia – dermatoskopu. Wyposażony jest on w diodowe oświetlenie i 20-krotnie powiększa oglądany obraz. Dzięki temu pozwala na precyzyjną ocenę struktury wewnętrznej znamienia czy zmiany skórnej. Badanie to nie daje stuprocentowej pewności co do struktury zmiany, jednak pozwala ocenić jej charakter (łagodny lub atypowy), a także ustalić sposób dalszego postępowania.

Badanie histopatologiczne
Rozstrzyga wszelkie wątpliwości co do charakteru znamienia. Ma dwustopniowy przebieg. Pierwszy etap to pobranie materiału (metodą chirurgiczną lub laserową). Drugi to badanie laboratoryjne, w którym na podstawie analizy budowy znamienia rozpoznaje się jego rodzaj (brodawka, włókniak, znamię barwnikowe). Badanie pozwala też stwierdzić, czy zmiana została usunięta w całości, czyli z tzw. marginesem zdrowych tkanek. Jednak nie wszystkie zmiany wymagają rozpoznania histopatologicznego. Po badaniu dermatoskopowym część z nich może zostać "rozproszona" metodą laserową.

Jaki zabieg
Wybór metody usunięcia znamienia należy do specjalisty. Właściwie większość zmian można zakwalifikować do zabiegu laserowego. Jednak niektóre z nich muszą być usunięte chirurgicznie. Nieprawdą jest, że tylko znamię usunięte skalpelem można poddać badaniu histopatologicznemu. Laserem także można wycinać niedoskonałości skórne (np. kurzajki – wycinane są głęboko, od spodu, nie zaś "odparowywane" powierzchniowo), wystarczy tylko zmienić jego końcówkę.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny