Marzenia senne

Marzenia senne
Przesypiamy średnio ok. 1/3 życia. Nie jest to jednak czas stracony. Gdy śpimy, nasza psychika wciąż pracuje. To dzięki niej powstają marzenia senne.
/ 24.09.2018 14:48
Marzenia senne

Czym jest sen?

Bez względu na to, kim jesteśmy i czym się zajmujemy, każdy dzień kończy się podobnie – zamykamy oczy i oddajemy się niezwykłej przyjemności snu. W większości źródeł, sen definiowany jest jako „stan fizjologiczny umożliwiający regenerację sił organizmu”.

To, co fascynujące w jego trakcie, to nasza cielesna „bezradność”. Gdy świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, zaczynamy nieświadomie funkcjonować w naszym własnym świecie wewnętrznym.

Marzenie senne

Sen stanowi doskonałe odzwierciedlenie każdego z nas. Pokazuje wszystko to, co jest dla nas ważne, istotne i prawdziwe. Jest niczym tafla wody, która odbija nasze prawdziwe obawy, pragnienia i marzenia. Najczęściej niesie też ze sobą jakieś przesłanie.

Psychoanalityk Erich Fromm podkreślił, że śnimy tylko o rzeczach dla nas ważnych. Sen niekoniecznie jest jednak bezpośrednią odpowiedzią na problemy, dlatego w celu ich zrozumienia potrzebujemy samorozumienia własnych uczuć i doświadczenia.

Wspólną cechą wszystkich marzeń sennych jest bez wątpienia brak logiki. Czas i przestrzeń, które ograniczają nas w życiu codziennym, w snach nie mają żadnej władzy. Właśnie dlatego śnimy o wydarzeniach i osobach, o których dawno nie myśleliśmy.

Cechy marzeń sennych

  • Pojawiają się zwykle na początku i końcu snu, przeważnie w czasie faz snu paradoksalnego (snu o falach szybkich).
  • Marzenia senne trwają zazwyczaj od 10 do 15 minut.
  • Tylko ok. 5 % ludzi pamięta o tym, że śniło. Najczęściej zapamiętujemy tylko marzenia senne, które wystąpiły przed przebudzeniem.
  • Treść snu zapomina się w ciągu 8 minut od ustania ruchów gałek ocznych. Marzenie senne jest odzwierciedleniem pragnienia.
  • Człowiek pozbawiony marzeń sennych już po dwóch nocach robi się niespokojny i drażliwy. 

Co wpływa na rodzaj marzeń sennych?

Wiek

  • Dzieci w wieku od 3 do 5 lat mają sny statyczne. Pojawiają się nieruchome sceny, takie jak obrazki w książkach.
  • Między 5. a 6. rokiem życia w snach występuje już ruch i toczą się akcje.
  • W wieku 7-8 lat dzieci zaczynają odgrywać w nich główne role.
  • Sny starszych dzieci przebiegają podobnie jak u osób dorosłych. Jest to związane z dojrzewaniem mózgu, który umożliwia posługiwanie się symbolami, analizowanie pojęć czy łączenie ich w nowe konfiguracje.

Płeć

  • Mężczyźni śnią dużo bardziej aktywnie, mobilnej niż kobiety. W ich snach najczęściej pojawiają się motywy podroży, walk, wojen, mocno erotycznego seksu (najczęściej urozmaiconego, jak np. w miłosnym trójkącie)
  • Kobiety podczas snu angażują się emocjonalnie. Kobiece sny są więc oparte na rozmowie i intymnych scenach. Często odzwierciedlają kłębiące się problemy i zadania.

Freud o śnie

Zdaniem neurologa i psychiatry Zygmunta Freuda sny stanowią swoistą ekspresję silnych, nieświadomych, wypartych pragnień. Są one uzewnętrzniane jedynie w symbolicznej formie, ponieważ stanowią ekspresję zakazanych żądz. Może to być np. pożądanie seksualne ukierunkowane na rodzica przeciwnej płci.

Dwie podstawowe siły działające w marzeniach sennych to pragnienie, którego treść jest pierwotna i utajona oraz cenzor, który zamienia tę treść na możliwą do zaakceptowania i ujawnienia.

Marzenia senne są (i powinny być!) interpretowane zawsze indywidualnie - w kontekście danej osoby. Uniwersalne są tylko symbole odnoszące się do sfery seksualnej.

Zobacz też:

Świadomy sen, czyli jak podświadomość kształtuje twoje życie

Redakcja poleca

REKLAMA