POLECAMY

Im później tym lepiej - odkładanie macierzyństwa się opłaca!

Jaki jest najlepszy ekonomicznie wiek na dziecko?

Małgorzata Machnicka / tydzień temu
Im później tym lepiej - odkładanie macierzyństwa się opłaca! fot. Fotolia

Najnowsze badania przeprowadzone w Danii dowodzą, że najlepszy (z ekonomicznego punktu widzenia) wiek dla kobiety na urodzenie pierwszego dziecka to okres między 31 a 34 rokiem życia. Dlaczego?


Kobiety, które zdecydowały się na pierwsze dziecko po 30-stce, cieszą się wyższymi zarobkami w perspektywie całej kariery, niż te, które zaszły w ciążę przed trzydziestymi urodzinami. A nie oszukujmy się, posiadanie dziecka to jeden z największych wydatków w całym naszym życiu. Co więcej, istniejąca i tak już dość spora różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn pogłębia się jeszcze bardziej na naszą niekorzyść, gdy zachodzimy w ciążę.

Nie godzimy się na chore dzieci w szkole!


Kobiety, które czekają z macierzyństwem, są na rynku pracy postrzegane jako posiadające większe umiejętności, za których sprawą ciężej jest znaleźć na ich miejsce odpowiednie zastępstwo. Są też bardziej przywiązane do swoich karier i niechętne, aby je porzucić. Warto jednak podkreślić, że według badań nie ma jednak większego finansowego sensu w odkładaniu macierzyństwa na później niż 34. rok życia.

Dzieci katolików są mniej życzliwe niż dzieci osób niewierzących

Warto zwrócić uwagę, że decydując się na zajście w ciążę np. 10 lat później oznacza, że kobieta przez dekadę doświadcza szeregu istotnych zmian na płaszczyźnie ekonomiczno-społecznej. Rodząc o dekadę później sprowadza dziecko na świat zupełnie inny, niż ten, z jakimi do czynienia miały chociażby dzieci jej wcześniej rodzących koleżanek. Późnego macierzyństwa nie należy postrzegać jako potencjalnie zagrażającego zdrowiu dziecka, wręcz przeciwnie - dzieci starszych matek rodzą się zdrowsze, wyższe i otrzymują lepsze wykształcenie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/tydzień temu
Dziecko powinno się mieć kiedy się chce i kiedy są możliwości finansowe.Jedne mogą pozwolić sobie już w wieku np.20 lat inne w wieku 35 lat-to samo z instynktem macierzyńskim-ja np.kiedyś powiedziałam sobie że jeżeli zajde w ciążę przed 26 urodzinami to usunę-na szczęście tak się nie stało.Teraz mam 32 lata i nie stać mnie na dziecko-dopiero za pół roku będę się starać....
/tydzień temu
Nie polecam odkładania macierzyństwa. Zawsze mówiono ze idealny czas na pierwsze dziecko jest pomiędzy 26-28 rokiem życia. Sama mam 39 lat i odchwanych trzech synów. Mogę teraz spokojnie realizować się zawodowo. Jest jeszcze jedna kwestia ,a co jeśli nie będziecie mogły zajść w ciążę od razu? Wtedy macie więcej czasu na podjęcie leczenia.
/tydzień temu
Ja zdecydpwal.sie na macierzyństwo teraz mając po 30 grubo widocznie moi los taki miał być Ale macierzyństwo do 30 jest lepsze niż po 30 nie odkladajcie macierzyństwa na później .
POKAŻ KOMENTARZE (2)