Jesienią wchodzą nowe zasady programu 500+. Obejmie o wiele mniej rodzin

Rząd robi wszystko, żeby nie wypłacać obiecanego świadczenia.

Małgorzata Machnicka / tydzień temu
Jesienią wchodzą nowe zasady programu 500+. Obejmie o wiele mniej rodzin fot. Fotolia

Nowe zasady odnośnie programu 500+ dotyczą głównie rodziców samotnie wychowujących dzieci oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Pensja minimalna w 2016 r. wzrosła o 170 zł w porównaniu z rokiem 2014 r. Wiąże się to z tym, że próg dochodowy będzie przekraczać większa ilość rodziców.

500+ zachęca do posiadania dzieci po 30. roku życia?

Co to oznacza?

Kobieta, która zarabiała dotąd mniej niż 800 zł, a której wynagrodzenie wzrosło o 170 zł, nie otrzyma zasiłku, ale jej łączna suma przychodów będzie dużo niższa od tej, którą otrzymywała pobierając 500+.

Dotąd w portfelu zostawało jej 1300 złotych miesięcznie, teraz będzie to 970 złotych, czyli jakby nie patrzeć 330 złotych mniej.

Co jeszcze się zmieni?

Rząd chce ukrócić nieuczciwe zagrania rodziców, którzy nagle przypominają sobie o dziecku lub żyją z partnerem bez ślubu, ale składają oświadczenie jako rodzic samotny. Okazuje się, że nie tylko nie zmieni progów dochodowych, eliminując zasiłki dla większej ilości rodziców niż dotychczas, ale wprowadzi także nowe zasady programu 500+

Udają samotne matki, żeby pobierać 500+

Będzie więcej kontroli

Pracownicy socjalni będą częściej kontrolowali rodziny, co do których będą podejrzenia o przeznaczanie pieniędzy z programu na cele inne niż wydatki związane z dziećmi. Bardzo często pracownicy lokalnych centrów świadczeń znają rodziny, w których może dochodzić do takich sytuacji, a czasem otrzymują informacje z zewnątrz.

Wtedy monitoringowi podlegają rachunki za zajęcia dodatkowe lub wyciągi z rachunków bankowych, świadczące o płatnościach za ubrania i przybory potrzebne dziecku na co dzień.

Tagi: 500+dziecipensjarodzicepraca
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/tydzień temu
Wreszcie może uszczelnią ten program i wiele darmozjazdów przestanie brać kasę za darmo. Jedyny minus to fakt, że prawdziwie samotne matki nie dostaną, tu jest niesprawiedliwość. Bo bogaczom się należy i wezmą a samotna matka nie. Oczywiście tych żyjących w nieformalnych związkach i oszukujących mi nie żal, a wiem jak ludzie kombinują byleby tylko dostać to 500, a dziecko j tak g...no z tego ma 😠
/tydzień temu
Zwykle.oszustwo chyba muzea nie wiecie ile kosztuje dziecko a za najniższą krajową nie idzie sie utrzymać samemu i dziecko i opłacić czynsz itd po prostu PiS Oszuści !!!