Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik

Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik fot. Materiały prasowe
Atrakcje centrum naukowo-rozrywkowego stolicy.
24.11.2014 14:27
Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki Kopernik fot. Materiały prasowe

Dlaczego wszystko co najlepsze zawsze dostają dzieci? Nie zawsze tak musi być. Co miesiąc Kopernik otwiera się po godzinach, wyłącznie dla dorosłych. Każdy wieczór to szczególne wydarzenie, składające się z krótkich, interaktywnych działań, symultanicznie odbywających się w przestrzeniach Centrum. Można także zwiedzić wystawy, pójść na seans w planetarium, spotkać się ze znajomymi. Jak zwykle w Koperniku – wybór należy do nas.

Warunek podstawowy: żadnych dzieci!

Czasem przychodzi taka myśl: wybrać się do Kopernika. Wystarczy jednak zobaczyć tłum dzieci kłębiących się przed budynkiem. Wejść do środka i uchylać się przed rozpędzonymi kilkulatkami, atakującymi z różnych stron. Stanąć obok jakiegoś eksponatu bez szans na wygraną z przepychającą się dzieciarnię. Myśl więc przechodzi, odpędzona racjonalnym tłumaczeniem sobie, że „to dla dzieciaków”. I tak wybieramy spacer, kino albo stolik w pobliskiej kafejce.

Tymczasem – jest alternatywa. W wybrany czwartek miesiąca od 19.00 do 22.00 kopernikowe galerie są dostępne tylko dla osób, które bez strachu o pytanie o dowód mogą kupić drinka. Zmienia się wtedy nieco program, oferowane są dodatkowe atrakcje, trafiające w gust bardziej dojrzałych gości.

Wieczór pełen atrakcji

Tematy przewodnie poszczególnych wieczorów to trochę zabawa w skojarzenia. Zostały zainspirowane tytułami powieści i filmów. Gwarantuje to ciekawy program, niestandardowe podejście do nauki i świetną zabawę. Poza zwiedzaniem wystaw, proponujemy krótkie (10-30-minutowe) interaktywne działania rozrywkowe:
  • warsztaty,
  • projekcje filmów,
  • spektakle,
  • gry,
  • wykłady,
  • spotkania z ekspertami,
  • koncerty.
Także planetarium Niebo Kopernika przygotowuje specjalne pokazy nieba na żywo, związane z tematyką poszczególnych wieczorów. Można skorzystać ze wszystkich atrakcji. Można wybrać jedną lub kilka. Można po prostu eksperymentować na wystawach. Albo posłuchać muzyki i porozmawiać z przyjaciółmi przy lampce wina. Obowiązuje pełna wolność wyboru.

Dla kogo to wszystko?

Dla ciekawych. Singli i par, grup znajomych, rodziców, którzy chcą zobaczyć, co tak ekscytuje ich dzieci w tym Koperniku, ale i dla bezdzietnych, którzy mają chęć na nietypową randkę.

O śnie zimowym

Najbliższy wieczór pt.: „Podróż do kresu nocy” odbędzie się 27 listopada, w godz. 19.00–22.00.

Jedna trzecia życia upływa nam na spaniu. Krótkie dni i długie, coraz zimniejsze wieczory sprzyjają rozważaniom na ten temat. Dlaczego śnimy? Czy możemy zrezygnować ze snu, aby mieć więcej czasu na inne zajęcia? Zastanowimy się, co to znaczy spać zdrowo i jak się do tego przygotować.

W programie m. in.:

  • spotkania z ekspertami
O fizjologii snu, mierzeniu procesów z nim związanych i eksperymentach opowie dr  Tadeusz Piotrowski – szef badań neurofizjologicznych snu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Michał Skalski – psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wytłumaczy
ile czasu powinniśmy przeznaczyć na sen i przybliży typowe jego zaburzenia.
  • Baśnie Właśnie
Od zawsze słuchamy bajek na dobranoc. Grupa Baśnie Właśnie powstała by popularyzować piękno kultury słowa i dzielić się mądrością minionych pokoleń. Podsłuchamy wspaniałych historii przy dźwiękach instrumentów.
  • Miniwarsztat: „Czy można zrezygnować ze snu?”
Sen zajmuje nam średnio 25 lat życia. A gdyby wykorzystać je inaczej? Porozmawiamy o tym, w jakich kontekstach przedstawiany jest sen w reklamach oraz jak spać i jak radzić sobie z sennością i bezsennością.

Bilety w cenie 25 zł można kupić na stronie www.kopernik.org.pl lub w kasie w dniu wydarzenia.
Materiały prasowe - Centrum Nauki Kopernik