Polki.pl

Kino Rialto

Kino Rialto
Oceny (0)
oceń
Opis działalności
Kino Rialto

 

Kino Rialto w Poznaniu to art-house działający nieprzerwanie od ponad 70-ciu lat, w tej chwili jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Otwarcie obiektu nastąpiło 1937 na miejscu dawnej powozowni. Pierwsi widzowie oglądali tu seans we wtorek, 28.12.1937r. – była to "Barbara Radziwiłłówa" z Jadwigą Smosarską w roli głównej. Kino miało wtedy 400 miejsc i nazywało się "Adria", a jego twórcą był Józef Petrykowski.

Podczas okupacji działało jako "Kammer Lichtspiele".

Bardzo ważnym epizodem w historii "Rialto" było zainaugurowanie życia kinowego w wyzwolonym Poznaniu. Tu bowiem 21.03.1945 r. odbyła się pierwsza projekcja filmowa - była to radziecka komedia muzyczna "Świniarka i pastuch" I.A. Pyriewa z 1941 r. poprzedzona najnowszym wydaniem Polskiej Kroniki Filmowej. Kino - które wtedy przybrało nazwę "Jedność" - było wypełnione po brzegi, a jego otwarciu towarzyszyło odegranie hymnu narodowego. Wkrótce - 29.01.1946 r. - zmieniło nazwę na Rialto.

Przez następne 50 lat kino działało bez przerw, pełniąc w Poznaniu rolę miejsca, w którym można był zobaczyć zarówno nowości, jak i filmy będące już długo na ekranie, filmy komercyjne, ale również i te zaliczane do kina artystycznego. Po roku 2000 znaczne zmalała ilość wyświetlanych tu produkcji amerykańskich, a znacząco zwiększyła się ilość filmów polskich i europejskich. Dzięki temu od 2004 r. "Rialto" należy do prestiżowego programu unijnego Europa Cinemas, a od 2005 także działa w ramach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - specjalnego programu stworzonego w Polsce dla kin propagujących rodzimą i europejską twórczość. Od 2011 należy także do Polskiej Sieci Kin Cyfrowych.

W kinie działa istniejący od 1991 r. specjalny program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży - Wielkopolska Edukacja Medialna (do 2007 funkcjonujący jako Poznańska Akademia Filmowa), DKF Absolwent, Filmowy Klub Seniora, odbywają się też seanse cykliczne dla studentów w ramach "Rialtokadru" oraz dla dzieci - w ramach "Eurobajki". Rialto słynie również z organizacji wielu przeglądów kina europejskiego i światowego (Indie, Chiny, Afryka, Indonezja), festiwali shortów (Future Shorts, Manhattan Film Festival), organizacją spotkań z twórcami, specjalnymi projekcjami klasyki filmowej oraz maratonami filmowymi.

Obecnie kino po remoncie w 2011 r. dysponuje 229 miejscami, ekranem o wielkości 9m x 3,8m oraz systemem dźwięku Dolby Digital. Filmy są wyświetlane przede wszystkim w technologii cyfrowej D-Cinema z pierwszego w Polsce zainstalowanego projektora Sony SRX-R320 o maksymalnej rozdzielczości 4K (4096X2160) oraz dwuobiektywowego systemu 3D - RealD - najprzyjaźniejszego dla ludzkiego oka. Oprócz tego kino ma nadal możliwość wyświetlania filmów z taśmy filmowej 35mm oraz w formacie HD (E-Cinema).

 
 

Zobacz także

 
 
Galeria zdjęć

Kino Rialto

Kino Rialto Kino Rialto Kino Rialto Kino Rialto
Zobacz wszystkie zdjęcia
Dane kontaktowe
Kino Rialto
Lokalizacja
Firmy wg miejscowości
Polecane oferty PREMIUM
Wybrane oferty
Szkieletowi.pl
PROJEKTY DOMÓW SZKIELETOWYCH - w ofercie duży...
Region: dolnośląskie (Wrocław)
Kategoria: Pozostałe...
Fotografika
Zdjęcia ślubne i studyjne. Doskonale wyposażone atelier i...
Region: lubelskie (Lublin)
Kategoria: Fotografia
INTIMO Studio urody
kosmetyczka Będzin, fryzjerka Będzin, laserowe usuwanie...
Region: śląskie (Będzin)
Kategoria: Salony kosmetyczne, fryzjerskie
WIDEOFILMOWANIE ŚLUBÓW WROCŁAW
Jesteśmy firmą zajmującą się profesionalnym wideofilmowaniem...
Region: dolnośląskie (Wrocław)
Kategoria: Wideofilmowanie