Polki.pl
kom. (5)

Kiedy brzuch jest napompowany jak balon

Wzdęcia to dolegliwości, które czasem potrafią zaskoczyć. Pojawiają się w różnych sytuacjach – na przyjęciach, w podróży, przed egzaminami, po spożyciu pewnych produktów i wreszcie na tle chorobowym.

Co to są wzdęcia?
Wzdęcia są dolegliwością występującą w układzie pokarmowym. Polegają na nagromadzeniu się gazów w jelitach, powstałych na skutek zwolnienia ich pracy i „fermentacji” spożywanego pokarmu. Czasem wzdęcia towarzyszą zaparciom lub biegunkom. Miewają charakter kurczowy lub kolkowy. Charakterystyczne jest również wydalanie przez odbyt gazów o nieprzyjemnej woni.

Kiedy brzuch jest napompowany jak balon

Jakie są przyczyny wzdęć?

  • nadmiar powietrza połykanego podczas jedzenia
  • pokarmy: kapusta (kiszona), brokuły, kalafior, brukselki, groch, fasola, szparagi, cebula, czosnek, rzodkiewka, surowe warzywa i owoce, pieczywo razowe, nabiał, piwo, wody gazowane, cola, słodkości
  • tłuste, ciężkostrawne potrawy
  • alkohol, kofeina (kawa, napoje energetyczne) i palenie tytoniu
  • przejadanie się i jedzenie w pośpiechu
  • silne emocje i stres
  • choroby pasożytnicze (np. lamblioza, glistnica)
  • choroby trzustki, wątroby i jelit
  • łączenie węglowodanów z białkiem (kromki z szynką)

Jak sobie radzić ze wzdęciami?
Najkorzystniej jest wyeliminować czynnik wywołujący te dolegliwości. Zwykle powinniśmy zacząć od takich metod, które są najmniej inwazyjne. Pomocne może okazać się dodawanie majeranku, kminku, koperku i ziół prowansalskich do potraw, które mogą później dawać wzdęcia. Istotnym aspektem radzenia sobie ze wzdęciami jest samoobserwacja. Zwracajmy uwagę na to jak i na co reagują nasze jelita. Dodatkowo zadbajmy o higienę spożywania posiłku (spokój, minimum rozmów).

Do wspomagania walki ze wzdęciami skuteczna okazuje się fitoterapia. Ziołami, które często pomagają są: mięta, rumianek, tymianek, koper włoski, dziurawiec, anyż, rozmaryn, owoce jałowca, kminek i imbir. Któreś z ziół zaparzamy i pijemy doraźnie lub zapobiegawczo. W przypadku kłącza imbiru, odcinamy 3-5-milimetrowy plasterek i wrzucamy do wrzątku. Można również skusić się na kieliszek anyżówki lub orzechówki.

Czasem przydatne bywa zastosowanie zabiegów fizykalnych w postaci ciepła: ciepły natrysk, ciepły okład, termofor.
Dobrym narzędziem niwelującym wzdęcia jest masaż brzucha. Wykonujemy go leżąc na wznak z ugiętymi nogami w kolanach. Ruchy głaszczące powinny mieć swój początek przy wątrobie i „ślimakowato” kierować się do pępka.

Niezastąpionym sposobem walki z tą przykrą dolegliwością jest aktywność fizyczna. Ulgę przynosi prosta gimnastyka (skłony, przysiady, brzuszki), spacerowanie, jogging, jazda na rowerze i pływanie. Możemy również co jakiś czas w różnych pozycjach napinać mięśnie brzucha. Systematyczny wysiłek fizyczny usprawnia motorykę jelit.

Jeżeli już powyższe sposoby zawiodły, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Znanymi są Espumisan, Esputicon, Simetikon, Disflatyl, Simet, Gastrosil, Manti Gasop, dla dzieci Bobotic – zawierające symetykon oraz preparaty ziołowe, takie jak: Cynacholin, Iberogast, Hepacynar, krople żołądkowe i preparaty zawierające wyciąg z karczocha: Rapaholin C, BioDarin, Digestol.

Istnieją jeszcze inne metody wspomagania wydalania gazów, jak np. założenie suchej rurki doodbytniczej. Jest to kilkunastocentymetrowa kanka, zwykle plastikowa lub gumowa. Jeden jej koniec jest smarowany wazeliną i umieszczany w odbycie na głębokość około 2-3 cm. Drugi koniec, w celu neutralizacji zapachu powinien być umieszczony w naczyniu (np. mała butelka) z roztworem wodnym nadmanganianu potasu. Zabieg ten wykonywany jest w pozycji na boku, przez kilkanaście minut.

Jeżeli wzdęciom towarzyszą kurcze i kolki jelitowe, biegunki, uporczywe zaparcia, mocno wzdęty i bolesny brzuch, krwawienie czy nadmierne wydalanie śluzu przez odbyt, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
 

Dowiedz się więcej na temat uczucia brzuch jak balon z naszego forum medycznego.

Katarzyna ZiajaOceń 5,00 / 4

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Kiedy brzuch jest napompowany jak balon

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Kiedy brzuch jest napompowany jak balon

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Zdrowie