Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Twoje dziecko spędza długie godziny, bez przekonania grzebiąc widelcem w talerzu? Dowiedz się, jak to zmienić. Przekonaj do jedzenia małego niejadka!
/ 10.02.2014 10:16

Twoje dziecko spędza długie godziny, bez przekonania grzebiąc widelcem w talerzu? Dowiedz się, jak to zmienić. Przekonaj do jedzenia małego niejadka!

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

fot. Fotolia

 

1. Ozdabiaj jedzenie

Nawet dorosły nie zawsze czuje się przekonany do zjedzenia mdłej, nieatrakcyjnie wyglądającej papki. Oczywiście - my zwracamy uwagę również na inne aspekty: czy jedzenie jest zdrowe i smaczne, nawet gdy nie wygląda najlepiej.
Dla malucha aspekty wizualne mają jednak dużo większe znaczenie! Twoje dziecko na pewno dużo chętniej zje kanapkę, jeśli dorobisz jej "oczy" z plasterków ogórka lub narysujesz serduszko z ketchupu. Może chętniej przełknie gotowaną marchewkę, jeśli będzie powycinana na kształt serduszek?

 

2. Puść wodze fantazji

"Szpinak jest taki zdrowy! Musisz go zjeść!" - pewnie nie raz słyszałyście to w dzieciństwie. Czy dla malucha takie zdanie brzmi przekonująco? Warto użyć maleńkiego podstępu. Podczas wieczornej lektury bajki, przemyć mimochodem z pozoru niewinne zdanie: "Groźny pirat swoją siłę i odwagę zawdzięczał głównie szpinakowi i marchewce". W większości przypadków powinno zadziałać!
A czy pomyślałaś o tym, że brokuły przypominają małe drzewka, a papryka wygląda jak język smoka? Tego rodzaju skojarzenia można odpowiednio wykorzystać!

 

3. Poproś o pomoc w kuchni

Nie tylko jedzenie obiadu może być świetną zabawą - również jego przygotowywanie! Zaproś malucha do kuchni, a po godzinie wspólnej pracy przekonasz się, że dziecko dużo chętniej zjada to, co samo przygotuje.
Pozwól mu włożyć ziemniaki do garnka lub obrać jajka - będzie dumne z każdego wykonanego zadania.

 

4. Nie karm na siłę

Wmuszanie obiadu na siłę nigdy nie przyniesie pozytywnych skutków. Co więcej, może wywołać odwrotny efekt - już na samą myśl o posiłku twoja pociecha będzie reagować oporem i wstrętem.
Warto czasem lekko "przegłodzić" dziecko - nic wielkiego się nie stanie, jeśli zje posiłek z kilkugodzinnym opoźnieniem.

 

5. Ogranicz podjadanie

Ogranicz zjadanie pustych kalorii nie tylko dziecku, lecz także sobie! To w końcu od nas maluchy najwięcej się uczą.
Czasem nawet (z pozoru niewinne) słone paluszki lub garść czipsów mogą zapchać mały żołądek i sprawić, że dziecko nie będzie czuło głodu.

Redakcja poleca

REKLAMA