Jak uniknąć syndromu ucha pływaka?

Przeczytaj, jak uniknąć zapalenia ucha zewnętrznego podczas pływania i nurkowania.
/ 12.06.2014 08:36

Podczas pływania i nurkowania uszy narażone są na intensywne działanie wody i wilgoci, które zwiększają ryzyko powstania korka woskowinowego oraz zapalenia ucha zewnętrznego potocznie zwanego „uchem pływaka”. Przeczytaj, jak rozpoznać tą dolegliwość i co zrobić, by uniknać jej rozwoju.

Lubisz pływać? Tak unikniesz syndromu ucha pływaka!

fot. Fotolia

Czym jest ucho pływaka?

Jak sama nazwa wskazuje dolegliwość ta jest często spotykana u osób czynnie uprawiających pływanie, ale ze względu na związek z wilgocią i wysoką temperaturą schorzenie może wystąpić w innych sytuacjach np. podczas pobytu w saunie bądź krajach tropikalnych. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, a mechaniczne podrażnianie powodujące mikrouszkodzenia naskórka przewodu słuchowego może spowodować pogłębienie stanu zapalnego.

Skąd bierze się ten problem?

Na skutek niewłaściwej higieny woskowina może zacząć gromadzić się w uchu w postaci korka. W przypadku osób  uprawiających sporty wodne istnieje możliwość utknięcia wody pomiędzy czopem woskowinowym, a błoną bębenkową, co skutkuje rozpęcznieniem i nagłym, całkowitym zatkaniem kanału usznego.

Po czym rozpoznać rozwój "ucha pływaka"?

„Ucho pływaka” objawia się odczuwalnym dyskomfortem i pogorszeniem jakości słuchu. Możesz podejrzewać rozwój tej dolegliwości, jeśli towarzyszy ci:

  • uczucie „zatkanego ucha”,
  • uciążliwy szum,
  • zawroty i bóle głowy.

Jak uniknać rozwoju tej dolegliwości?

Właściwa higiena i pielęgnacja uszu pozwala na uniknięcie komplikacji związanych z nadmierną ilością woskowiny oraz infekcją przewodu słuchowego. Ważne jest, aby po kontakcie z wodą dokładnie i delikatnie osuszać uszy, unikając używania patyczków higienicznych, które mogą uszkodzić kanał ucha zewnętrznego. 
W przypadku nagromadzonej woskowiny mycie, a nawet płukanie uszu wodą nie jest wystarczające. Wskazane jest użycie preparatow rozpuszczających czopy woskowinowe, lub (w zaawansowanych przypadkach) skorzystanie z pomocy laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Na podstawie materiałów prasowych A-cerumen SPRAY

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA