Polki.pl
kom. (98)

Jak nauczyć się tańczyć?

Jak nauczyć się tańczyć? Po "Tańcu z gwiazdami", "You Can Dance" oraz innych programach o tańczeniu coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Nadal też niestety wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na różne blokady i obawy. Czy można je pokonać?

Jak nauczyć się tańczyć?

Osoby niepotrafiące tańczyć uważają najczęściej, że nie są w stanie ładnie się ruszać, do rytmu i że inni będą się z nich śmiać. W rzeczywistości są to tylko blokady psychiczne. Tak naprawdę każdy człowiek potrafi tańczyć. Co powinna zrobić osoba, która ma takie blokady? Oto garść sprawdzonych porad i wskazówek jak nauczyć się tańczyć.

Sprawdź też: Piosenka na pierwszy taniec

Nie oceniaj się zbyt surowo

Największym wrogiem osoby niepotrafiącej tańczyć jest negatywna ocena. Gdy taka osoba nawet zacznie się ruszać w rytm muzyki, którą sobie puści np. w domu, to od razu zaczyna się oceniać - źle się ruszam, nic nie potrafię, itd. Wydaje im się, że celem tańca jest robienie jak najlepszego wrażenia na innych. Jest to oczywiście nieprawda - ludzie tańczą przede wszystkim dla przyjemności. Dlatego przestań się oceniać!    / fot. Fotolia

Najważniejszym celem tańca powinno być czerpanie z niego przyjemności. Nie ważne jak się ruszasz, ważne aby sprawiało ci to przyjemność.

Jeśli ktoś zaczyna w domu ćwiczyć kroki taneczne, to często robi to przed lustrem. I gdy widzi jak jego kroki są nieporadne (co jest przecież oczywiste, jeśli dopiero się ich uczy), to taka osoba od razu zniechęca się i przestaje ćwiczyć. Dlatego moja rada, aby tańcząc - czy to w domu, czy np. na sali tanecznej nie obserwować się w lustrach.

Nie bój się tańczyć indywidualne

Osoby nietańczące obawiają się tańczyć w parach. Boją się, że druga osoba zobaczy, jak słabo tańczą. Dla osób, które tak myślą mam świetną wiadomość - praktycznie na każdej imprezie można tańczyć indywidualnie. W dyskotekach to nawet standard, że tańczy się indywidualnie. Ale też podczas innych imprez (np. ślubów) często znajdzie się grupa osób, które tańczą indywidualnie. Dlatego osoba nie potrafiąca tańczyć w parach może się świetnie bawić na każdym parkiecie.

Tu warto sobie odpowiedzieć dlaczego część osób tańczy indywidualnie? Powodów jest kilka. Z jednej strony indywidualnie tańczą właśnie te osoby, które jeszcze słabo czują się w tańczeniu w parach. W ten sposób mogą dobrze się bawić, a równocześnie mogą poprzez obserwowanie innych osób, uczyć się nowych kroków i zyskiwać większą pewność siebie.

Po drugie tańcząc indywidualnie człowiek może się w pełni skupić na sobie i swoich przeżyciach. Tańcząc w parach automatycznie trzeba się przynajmniej częściowo koncentrować na drugiej osobie. A tańcząc indywidualnie można w pełni poczuć siebie i zapomnieć o innych ludziach. Ludzie tańczą też indywidualnie, gdy chcą wejść w interakcję z większą grupą. Często można zauważyć, że osoby tańczące pojedynczo tak naprawdę tańczą w większej grupie.

Tak więc tańczenie indywidualne jest jak najbardziej na miejscu i dla osób, które chcą nauczyć się tańczyć, jest świetnym początkiem.

Tańcz w grupie znajomych

Co zrobić, aby dobrze się bawić na imprezie? Najlepszym sposobem jest iść na nią ze znajomymi i to obydwu płci. Idąc na tańce w grupie człowiek od razu pewniej się czuje. Wiele osób ma obawy przed zapraszaniem do tańca nieznanych sobie osób. Dlatego idąc ze znajomymi, osoby takie od razu czują się pewniej, nie muszą myśleć nad tym jak zaprosić do tańca (w parach czy w grupie) obce osoby. Dobrze jednak, by była to grupa mieszana. Na imprezach często można spotkać grupy dziewczyn lub chłopaków, które siedzą oddzielnie i nie mają odwagi podejść do drugiej płci. Jeśli przychodzi się na imprezę ze znajomymi obydwu płci, to problemu takiego po prostu nie ma.

Tańczenie i alkohol to dobry pomysł?

Jednym ze sposobów przełamywania blokad przed tańczeniem jest wypicie alkoholu - kufla piwa czy kieliszka wina. Dzięki niemu nasz umysł zaczyna pozbywać się pewnych blokad, a nasze ciało zaczyna się lepiej ruszać. Znam kilka osób (sam zresztą do nich należę), które przełamały swoje obawy przed tańczeniem właśnie po alkoholu. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby się upić. Jedno piwo w zupełności wystarczy. Poza tym alkohol dodaje też odwagi, tak więc jeśli nie jesteście abstynentami, to trochę alkoholu może wam pomóc w tańczeniu. Oczywiście należy zachować umiar, bez umiaru będziecie poruszać się po prostu nie jak tancerz, a jak... pijany, a to już nie jest wcale takie fajne, ani estetyczne.

Znajdź przyjaznego fanatyka tańczenia

Moja przygoda z tańczeniem zaczęła się dzięki koleżance, która sama kiedyś przełamała swoje blokady i (3 lata temu) zaczęła tańczyć. W tej chwili tańczy świetnie i namawia innych. Robi to poprzez zachęcanie ludzi do chodzenia na imprezy oraz uczy ich podstawowych kroków. Dlatego zachęcam was do poszukania w otoczeniu podobnych osób, które uwielbiają tańczyć i chętnie nauczą was podstawowych kroków.

Gadka szmatka w tańcu

Jednym ze sposób na przełamywanie obaw przed tańczeniem z partnerem jest potraktowanie tańca jako pretekstu do pogadania. Jeśli tylko muzyka nie jest za głośna, to podczas tańca można rozmawiać z partnerem na wiele ciekawych tematów. Jakich? To już zależy tylko od was, dlatego dobrze jest z góry przygotować sobie jakieś tematy. Tematy, które nasuwają się same dotyczą tańca, skąd się druga osoba dowiedziała o danym miejscu do tańczenia itp.

Aleksander Łamek jest autorem elektronicznej książki pt.
Jak nauczyć się tańczyć bez wychodzenia z domu.Oceń 3,38 / 8

Radek Liszewski zdradza, czy lubi śpiewać kolędy w Święta

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Hobby

Skomentuj Jak nauczyć się tańczyć?

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Jak nauczyć się tańczyć?

 • Zatańcz ze mnąHobbyZatańcz ze mnąW telewizji pojawiły się ponownie kolejne serie programów, w których taniec gra główną rolę. Jak to jest z nami, zwykłymi Polakami, którzy od ponad dwóch lat zachwycamy się parkietowymi wyczynami gwiazd?więcej »
 • FlamencoHobbyFlamencoFlamenco to zjawisko kulturowe związane z folklorem andaluzyjskich cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Taniec flamenco, to niezwykle ekspresyjne wyrażenie uczuć tańczących, za pomocą...więcej »
 • Modne hobby - decoupageHobbyModne hobby - decoupageNajprościej mówiąc, decoupage, zwany również techniką serwetkową, to bardzo efektowny i wdzięczny sposób ozdabiania przedmiotów, polegający na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzorów z papieru...więcej »
 • Bezpłatne lekcje hip-hopuHobbyBezpłatne lekcje hip-hopuCiągle się zastanawiasz czy Ty też możesz tańczyć hip-hop? You Can! Spróbuj na bezpłatnych lekcjach w warszawskich Złotych Tarasach.więcej »
 • Golf w PolsceHobbyGolf w PolsceHistoria golfa w Polsce jest nierozerwalnie związana z dziejami Europy. Już na początku warto zdać sobie sprawę z różnicy, jaka zachodzi pomiędzy dwoma stwierdzeniami: historia polskiego golfa a historia golfa na...więcej »
 • Serialami Polska stoiHobbySerialami Polska stoiSeriale, podobnie jak taniec, zawładnęły masową wyobraźnią. Na ile jednak wykreowana rzeczywistość serialowa pokrywa się z naszym codziennym życiem?więcej »
 • Tango - historiaHobbyTango - historiaJedni wyżywali się w tangu, dając upust namiętnościom, inni ukrywali je, kontrolując swe uczucia i odruchy. Nikt jednak nie mógł pozostać obojętny, tango wstrząsało wszystkimi. Zwolennicy tanga wyśmiewali słodka...więcej »
 • Broadway jazzHobbyBroadway jazzStyl wywodzi się z amerykańskiego tańca scenicznego i estradowego, który wyrósł z korzeni białej i kolorowej społeczności Ameryki. Jest kompilacją tańca jazzowego, swinga, country, rytmów karaibskich z Antyli. Jest...więcej »
 • Pasja tangoHobbyPasja tangoKtokolwiek widział film “Zapach kobiety” z Al Pacino pamięta niewątpliwie niesamowitą scenę, gdy ślepy emerytowany pułkownik tańczy tango z młodą kobietą w restauracji. Zmysłowość, żar, szaleńcze...więcej »
 • Skandalistka Madonna gwiazdą muzyki!HobbySkandalistka Madonna gwiazdą muzyki!Choć ma ponad 50 lat udowadnia swoim młodszym kolegom ze świata muzyki, że to nie wiek ogrywa kluczową rolę. Dzięki talentowi i pasji nadal robi karierę! Piosenkarka, producentka muzyczna, osobowość filmowa, pisarka,...więcej »
 • Być kobietą, być kobietą…HobbyByć kobietą, być kobietą…„Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i własnym wysiłkiem”, pisał Albert Einstein. Tę samą myśl można odnieść do najsłynniejszych golfistek. Oto Top 10 kobiet, które swoim...więcej »
 • Wspinaczka - fascynujący i wymagający sport!HobbyWspinaczka - fascynujący i wymagający sport!Tym razem mamy coś dla bardziej wymagających miłośników aktywności fizycznej. Jeśli lubisz niebanalnie spędzać czas, a także nie boisz się wysokości i wyzwań, spróbuj zdobywającej coraz większą popularność...więcej »
 • Żeglowanie - atrakcyjna forma rekreacji!HobbyŻeglowanie - atrakcyjna forma rekreacji!Planujących letni wypoczynek pod żaglami przybywa z roku na rok. W czym tkwi fenomen tej do niedawna mało popularnej rozrywki? Żeglarstwo dla jednych jest życiową pasją, dla innych pomysłem na spędzenie wolnego czasu,...więcej »
 • Michael Jackson wiecznie żywyHobbyMichael Jackson wiecznie żywyI wiecznie opłacalny. Minął właśnie rok od jego śmierci, a już zdążył na niej zarobić miliard dolarów. Może niedokładnie on, ale beneficjenci jego majątkowych praw autorskich. I reklamodawcy.więcej »
 • Zobacz podobne do Jak nauczyć się tańczyć?więcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Lifestyle