Jak nakładać podkład? Poznaj różne techniki aplikacji podkładu

Jak nakładać podkład fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Jak nakładać podkład, aby zakrył wszystkie niedoskonałości i idealnie stopił z cerą? Możesz to zrobić specjalną gąbeczką, pędzlem lub palcami.
Małgorzata Machnicka / 21.07.2021 14:36
Jak nakładać podkład fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Jak nakładać podkład? Najczęściej wybieraną metodą jest aplikacja palcami - ma ona jednak swoje wady. Po pierwsze nie daje wystarczającego krycia, a po drugie może sprawiać, że podkład nie wytrzyma na twarzy cały dzień. 

Podkład możesz również nakładać specjalnym pędzlem albo gąbką do makijażu - wszystkie akcesoria kupisz obecnie w każdej drogerii.

Spis treści:

  1. Przygotowanie cery do podkładu
  2. Czym nakładać podkład?
  3. Kolejność nakładania podkładu na twarz
  4. Jak dobrać odcień podkładu?
  5. Jak nakładać podkład mineralny?

Przygotowanie cery do podkładu

Przed nałożeniem podkładu, umyj dokładnie skórę. Oczyszczanie twarzy ma kluczowe znaczenie dla trwałości makijażu. Mowa tu nie tylko o myciu żelem lub pianką ale również użyciu toniku, który przywróci skórze naturalne pH.

Następnie nałóż ulubiony krem do twarzy (może być w duecie z serum). Zabieg ten pozwoli uzyskać odpowiedni poślizg dla podkładu, a tym samym ułatwi precyzyjną aplikację.

Podkład nałożony na suchą skórę może jeszcze bardziej podkreślić jej przesuszenie. Może nierównomiernie się rozłożyć i w przesuszonych miejscach, tam gdzie skóra jest bardziej zrogowaciała, mogą powstać nieestetyczne plamy ciemniejszego, niż na pozostałej powierzchni skóry, koloru.

A co z posiadaczkami skóry tłustej i łojotokowej? Poza dokładnym oczyszczaniem, polecamy serum normalizujące - świetnie sprawdzi się serum z niacynamidem. Jeśli używasz podkładu w płynnej formie, możesz zrezygnować z kremu - warstwa serum wystarczy. 

Czym nakładać podkład?

Podkład można nakładać na 3 sposoby. Do jego aplikacji możesz wykorzystać gąbeczkę, opuszki własnych palców albo płaskie, średniej grubości pędzle do makijażu.

Jak nakładać podkład gąbeczką?

Gąbkami możesz nakładać podkład zarówno na sucho, jak i na mokro. O mocy krycia decyduje to, ile warstw nałożysz.

Metoda na sucho zapewnia mniej naturalne, za to bardziej kryjące wykończenie. Jeśli chcesz nałożyć podkład gąbką do makijażu na mokro, zwilż ją pod bieżącą wodą, a nadmiar wody odciśnij w ręcznik papierowy albo bawełniany.

Wyciśnij niewielką ilość podkładu na nadgarstek i zamocz z nim gąbkę. Ruchem wklepującym aplikuj podkład na twarz. Po każdym użyciu umyj gąbkę mydłem albo szamponem i odłóż do wyschnięcia.

jak nakładać podkład gąbką
fot. Jak nakładać podkład/Adobe Stock, Atstock Productions

Jak nakładać podkład palcami?

Do nakładania podkładu możesz też użyć palców – ich ciepło sprawi, że kosmetyk dobrze się rozprowadzi po twarzy. Ruchem wklepującym nałóż podkład szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się niedoskonałości skóry, które trzeba ukryć: wypryski, zaczerwienienia itp.

Ta metoda daje bardzo naturalny efekt. Może jednak nie kryć tak dobrze, jak podkład nałożony gąbką lub pędzlem. Może też okazać się mniej trwała.

Jak nakładać podkład pędzlem?

Ta metoda daje zdecydowanie najmocniejsze krycie i wymaga najwięcej wprawyNajlepszymi pędzlami do nakładania podkładów są te płaskie, średniej wielkości i wykonane z włosia syntetycznego. 

Aplikację zacznij od czubka nosa, a następnie rozprowadź podkład na boki w kierunku skroni i żuchwy. Pamiętaj, aby nie zanurzać pędzla w całej buteleczce z podkładem, a jedynie nanieść odrobinę na czubek pędzla. Po każdym użyciu umyj dokładnie pędzel.

Kolejność nakładania podkładu

Aplikację podkładu zacznij od czoła, kierując się ku dołowi twarzy. Nakładaj go od środka twarzy ku zewnątrz.

Zwróć szczególną uwagę podczas nakładania podkładu w okolicy włosów, w kącikach oczu, przy nozdrzach, i w okolicy ust – te miejsca łatwo pominąć lub niewystarczająco rozetrzeć podkład (przy brwiach czy włosach).

Makijaż nie powinien kończyć się na linii żuchwy, podkład najlepiej „przeciągnąć" również na szyję. 

Podkład może, ale nie musi koniecznie zostać utrwalony sypkim pudrem, najlepiej transparentnym – wtedy nie zmieni on koloru podkładu. Sypki puder utrwala podkład i jednocześnie matuje skórę, pozwalając na aplikację kolejnych kosmetyków kolorowych.

Jak dobrać odcień podkładu?

Jak dobrać podkład? Kolor podkładu należy dobierać do koloru skóry naszej twarzy. Kupując podkład nie sprawdzaj odcienia na skórze dłoni, czy przegubie, bo w tym miejscu skóra ma zupełnie inny kolor niż ta na twarzy.

Odrobinę podkładu wetrzyj bezpośrednio na skórę twarzy, najlepiej na linii żuchwy. Kolor podkładu powinien być dokładnie taki sam jak kolor skóry twarzy lub o ton jaśniejszy – nigdy ciemniejszy, bowiem podkład po paru godzinach na skórze odrobinę ciemnieje.

Jak nakładać podkład mineralny?

Podkład mineralny można aplikować na sucho lub mokroPotrzebny ci będzie do tego pędzel do makijażu: kabuki (krycie delikatne), flat top (mocniejsze) lub short top (najmocniejsze). 

Do nakładania podkładu mineralnego można wykorzystać również gąbkę do makijażu. Przed aplikacją podkładu mineralnego warto dobrze nawilżyć skórę, dzięki czemu kosmetyk będzie łatwiej się rozprowadzał i dłużej trzymał.

​Nakładanie podkładu mineralnego na sucho

To najpopularniejsze metoda nakładania podkładu mineralnego. Zanurz pędzel w podkładzie i kolistymi ruchami aplikuj na skórę (delikatnie go dociskając) zaczynając od wewnętrznych partii twarzy. 

Ta metoda daje satynowe, nieco pudrowe wykończenie makijażu.

Nakładanie podkładu mineralnego na mokro

Ta metoda daje większe krycie niż na suchoDelikatnie zwilż pędzel hydrolatem lub wodą termalną i nałóż odrobinę podkładu na pędzel. Następnie ruchem wklepującym nałóż na skórę.

Ta metoda zapewnia efekt na skórze, jak po podkładzie w płynie.

Czytaj także:
Kolejność nakładania kosmetyków krok po kroku
Jak utrwalić makijaż?
7 trików makijażowych - znasz je wszystkie?

Redakcja poleca

REKLAMA