Izolacja ścian

Jednym z ważniejszych warunków do spełnienia - aby w naszych domach żyło nam się bardziej komfortowo - jest odpowiednie ocieplenie ścian. Najpopularniejszymi od lat materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna i styropian. Niestety nasze marzenia o ciepłym i ekonomicznym domu mogą spełznąć na niczym, gdy nieumiejętnie podejdziemy do tematu lub użyjemy do tego nieodpowiednich materiałów.
/ 20.09.2006 09:26

Producenci materiałów budowlanych prześcigają się w pomysłach jak eliminować negatywne skutki ocieplania domu.

Ocieplaj z głową

Jednym z ważniejszych warunków do spełnienia - aby w naszych domach żyło nam się bardziej komfortowo - jest odpowiednie ocieplenie ścian. Niestety nasze marzenia o ciepłym i ekonomicznym domu mogą spełznąć na niczym, gdy nieumiejętnie podejdziemy do tematu lub użyjemy do tego nieodpowiednich materiałów.

Izolacja ścian

Kilka faktów

Optymalna dla człowieka wilgotność powietrza powinna zawierać się w przedziale 40-60% oraz w temperaturze 19-20°C. Olbrzymie znaczenie dla dobrego samopoczucia mają temperatury powierzchni ścian i sufitów. Im wyższe - tym przyjemniejszy wydaje nam się klimat pomieszczenia.

Bunkier

Częstym problemem podczas ocieplania budynków jest pragnienie stworzenia z naszego domu czegoś w rodzaju bunkra, który owszem sprawia, że pomieszczenia stają się ciepłe, ale komfort mieszkania w nim pozostawia wiele do życzenia. Czasami zastosowane materiały sprawiają że budynek "nie oddycha", wewnątrz gromadzi się para wodna, i przebywanie w takim pomieszczeniu staje się uciążliwe, wręcz męczące.

Tradycyjne materiały

Najpopularniejszymi od lat materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna i styropian, przy czym
wełna jest o wiele droższa, głównie ze względu na wysokie koszty jej produkcji. W przypadku
stosowania jej na ścianach o nierównych krawędziach, wymaga ona dość skrupulatnego i
czasochłonnego oszlifowania.

Nowości

Dzięki systemowi open(r), stworzonemu przez firmę Baumit, znikają niektóre zagrożenia związanie z nieumiejętnym ocieplaniem domów. System gwarantuje swobodny przepływ przez ścianę pary wodnej, dzięki czemu ocieplona nim przegroda zachowuje się jak ściana jednowarstwowa. Dzieje się tak za sprawą współczynnika oporu dyfuzyjnego całego (kompletnego) systemu Baumit open(r), który jest niemal identyczny jak dla ściany ceramicznej. Zamontowanie systemu nie powoduje kondensacji pary wodnej wewnątrz ocieplonego muru. System ten nadaje się do stosowania zarówno w starych, jak i nowych budynkach.

Redakcja poleca

REKLAMA