POLECAMY

Jak udekorować stół na święta?

Może warto w tym roku odrobinę wcześniej pomyśleć o dekoracji stołu i zastanowić się również nad efektownymi dodatkami do pysznych dań. Czego można użyć? Jak stworzyć magiczny nastrój przy stole?

Jeżeli chcesz, aby Twoja rodzina i zaproszenie przyjaciele poczuli wigilijny nastrój, zacznij przygotowania dekoracyjne właśnie od stołu. Odpowiedni przygotowany to doskonały sposób na to, aby nadchodzący okres świąteczny był wyjątkowy i niezapomniany.

Tegoroczne trendy

W tym roku dominuje srebro. Najefektowniej będą wyglądały kompozycje ze szklanych talerzy, przejrzystych świeczników i kryształowych stroików. Gdy zechcesz swój stół przygotować w tym kolorze, pamiętaj o umiarze. Najlepiej zestawiać srebro z bielą i odcieniami brązu, a wszystko będzie błyszczeć.

Polska tradycja

W polskiej tradycji utarło się, że obrus na kolację wigilijną powinien być biały (adamaszkowy, żakardowy lub haftowany). Będzie on znakomitym tłem dla kolorowych akcentów ozdób świątecznego stołu. Nieodzownym uzupełnieniem powinny być ciemnobrązowe serwetki ozdobne i złote obrączki.

Tradycyjne, śnieżno-biała porcelana doskonale będzie czuła się w towarzystwie kwadratowych talerzy. Ponieważ na stole będzie wiele ozdób świątecznych, warto aby zastawa była gładka lub z delikatnym srebrnym zdobieniem.

Zob. także: Dekoracje stołów w kameralnych salach

Świece, świeczki, świeczuszki

Stół przystrój okazałymi świecami ustawionymi przy każdym nakryciu lub tylko w wybranych miejscach. W ich świetle posiłek będzie bardziej efektowny. Świeczniki powinny być szklane lub z chromowanymi elementami. Na pierwszy rzut oka taka kompozycja może wydawać się smutna, ale jest jednak pełna blasku i czystości.

Świecące drobiazgi

Kryształowe drobiazgi, np. w postaci małych bombek, błyszczących i matowych, łańcuchów z koralików, szerokich wstążek przerzuconych przez stół jak bieżnik, dodadzą blasku i kontrastu.

Będą współgrały z brązowymi i złotymi dodatkami.

Zob. także: Tradycja wigilijnego stołu

Wdzięcznymi dekoracjami stołu będą ozdoby naturalne: gałązki świerku, szyszki pomalowane złotą i srebrną farbą, orzechy, a nawet owoce pomarańczy.

Pamiętaj, że na stole jeden z elementów powinien stanowić dominantę. Może to być ręcznie zrobiona dekoracja świecowa lub stroik.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)