Tajemnica szyfru pilatesa

Ćwiczysz, nie ćwicząc. Jesteś spięta, a mimo to Twój kręgosłup odpoczywa. Czarna magia? Nie. To pilates. Możesz ćwiczyć w domu.

Pilates się sprawdził. Nie okazał się przelotną i niezbyt zdrową modą, jak np. aerobik. Kochają go gwiazdy i zwykłe dziewczyny. Dzięki niemu ciało staje się bardziej elastyczne i idealnie wymodelowane.

Pilates to idealne ćwiczenia na wszystkie problemy cywilizacyjne (kłopoty z kręgosłupem, stawami). Pomagają zachować elastyczność stawom. Te z pozoru bardzo proste ćwiczenia wymagają jednak odpowiedniej techniki. Czasami poczujesz, o co chodzi, dopiero po 15 zajęciach. Czy można ćwiczyć w domu? Zdaniem Joanny Brzezińskiej, trenerki pilates, tak – to indywidualna praca z ciałem. Sama poczujesz, czy mięśnie dobrze pracują.

Oddech
Oddychanie w pilatesie odbywa się tzw. torem żebrowym.
Sprawdź, na czym to polega:

- Połóż obie ręce na żebrach. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie, że klatka piersiowa „otwiera” się na boki, jak brama.
- Podczas każdego ćwiczenia pilates oddychasz 10 razy (pełen oddech to jeden wdech i jeden wydech). Zawsze powinnaś wykonać 10 sekwencji ruchów.
- Oddech nadaje rytm ćwiczeniom. Praca mięśni następuje na wydechu, a relaks na wdechu. Zupełnie odwrotnie niż wtedy, kiedy robisz pompki, przysiady itp. Jeśli masz wrażenie, że podczas ćwiczeń robisz coś na odwrót, to znak, że ćwiczysz prawidłowo.

Pozycja neutralna
To naturalna pozycja, która odciąża i rozciąga kręgosłup.

- Pozycja neutralna leżąca: Połóż się na plecach. Stopy na szerokości bioder, ciało przylega do ziemi, ręce wzdłuż ciała. Krzywizna kręgosłupa układa się w kształt litery S – dlatego też w odcinku lędźwiowym powinnaś mieć lekko uniesiony kręgosłup. Jeśli wciśniesz obie stopy w podłogę, poczujesz napięcie idące od bioder do żeber. Powinnaś poczuć się tak, jakby ktoś Cię „zapiął” na zamek błyskawiczny.
- Pozycja neutralna siedząca: Uzyskasz ją, podnosząc się z leżenia do pionu. Kręgosłup prosto, szyja wyciągnięta ku górze. Nogi ugięte w kolanach opierają się o karimatę, ręce opuszczone.

Napięcie centrum
Podczas ćwiczeń pilatesa musisz mieć cały czas napięte mięśnie brzucha, miednicy i palców, czyli tzw. centrum. Według filozofii Wschodu centrum (środek, czakra witalna) to główny punkt energetyczny naszego ciała. Ta partia mięśni (okrężne mięśnie dna miednicy, poprzeczne brzucha i mięsień wielodzielny pleców) powinna być cały czas napięta. Nasza cywilizacja znacznie ogranicza nam ruch tych mięśni, dlatego nasza sylwetka często jest przykurczona do przodu, co pogłębia nasze wady kręgosłupa. Połóż się na karimacie z nogami zgiętymi w kolanach i wyobraź sobie mięśnie położone głęboko, pod brzuchem, wewnątrz miednicy. Zepnij je, postaraj się skulić do wewnątrz, zmniejszyć objętość swoich bioder i swojego brzucha. Taką sylwetkę zachowuj podczas wszystkich ćwiczeń.

Edipresse Polska S.A.
Oceń artykuł 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
goś2015.01.22 19:00
To rzeczywiście skuteczne ćwiczenia. Uczą gracji, w przeciwieństwie do większości innych ćwiczeń. Można nadrobić brak lekcji baletu
Gość2012.08.08 13:36
Pit(30 cze 00:00) Szacunek dla Newey'a, prawdziwy prstosjenaliofa, przykład i wzf3r dla każdego inżyniera, a przy tym jak zauważyłeś, pasjonat. Komentatorzy na BBC nie wahają się mf3wiąc, że jest najlepszy od dwf3ch dekad. Nazywają go także artystą i Leonardo Da Vinci Formuły 1. Nie ma w tym ani grama przesady. Rf3wnież z niecierpliwością czekam na GP Silverstone, RBR zapowiada nadrobienie stary z wydechu poprzez ulepszenie aerodynami i balansu samochodu, a co zrobi LRGP? Wydaje mi się, że ich forma spadnie jeszcze bardziej, obym się mylił
Gość2012.07.09 21:32
Hei fantastisk gode sider, synes ogse5 at Mens Health sin hdijmeseme bf8r ve6re her, mye bra, dog lettlest men det synes jeg egentlig er greit, spesielt for oss som ikke er helt inne i gamet:) Keep up the good work!
Gość2012.07.09 09:41
nieważneRęce mi drżą po tym ćwiczeniu z hantlami haha :)Tylko nie chcę mieć taickh rąk jak ta kobieta, ktf3ra pokazuje ćwiczenia na rzeźbienie sylwetki tylko po prostu żeby byly szczupłe .to wcale nie zachęca.W ogf3le spf3jrzcie na tę dziewczynę ćwiczącą w rf3żowym topie figura marzenie. Ciekawe jak długo ćwiczy bo wygląda jakby chodziła na siłownię :)
ola2009.12.13 13:21
masz racje ktoś kto napisał pilates jest super
ola2009.12.13 13:21
masz racje ktoś kto napisał pilates jest super
ola2009.12.13 13:21
masz racje ktoś kto napisał pilates jest super
Sysia2008.04.06 14:57
Wszedzie szukalam tych cwiczen na internecie i ni mogla znalesc..az wkoncu wpadlam przez przypadek na wasza strone!!! Swietnie!!! Wspaniala strona!!