Jak oddychać w czasie ćwiczeń - poradnik krok po kroku

Jak oddychać w czasie ćwiczeń - poradnik krok po kroku fot. Fotolia
Regularny oddech w czasie treningu to podstawa! Zobacz, jak nauczyć się prawidłowego oddychania krok po kroku.
/ 10.06.2014 05:24
Jak oddychać w czasie ćwiczeń - poradnik krok po kroku fot. Fotolia

Świadome panowanie nad oddechem jest szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej. Jak prawidłowo oddychać, aby dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę tlenu i nie mieć przy tym zadyszki? W trakcie ćwiczeń sposób w jaki oddychamy – ustami czy przez nos – ma ogromny wpływ na stan naszej kondycji. Od tego zależy m.in. jak szybko się męczymy, czy wykonywane przez nas ćwiczenie jest efektywne czy nie.


Oddychanie przez nos czy ustami?

W sprawnie działającym organizmie co 1,5 godziny zmienia się drożność dziurek nosa, które naprzemiennie podlegają dyspozycji półkul mózgowych. Gdy aktywna jest prawa półkula, w pełni drożna jest lewa dziurka – i odwrotnie. Oddychanie przez nos idealnie nadaje się zatem do sportów o umiarkowanym tempie. W przypadku intensywniejszych treningów sprawdzi się oddychanie przez usta.

Uwaga! Nigdy nie wstrzymuj oddechu podczas ćwiczeń!

Jak prawidłowo robić wdechy i wydechy w czasie ćwiczeń?

Przy oddychaniu używaj przepony – to potężny mięsień oddzielający od siebie klatkę piersiową i brzuszną. Siedząc wieczorem przed telewizorem warto wykonywać ćwiczenia polegające na takim oddechu, aby brzuch unosił się wyżej niż klatka piersiowa. Takie ćwiczenie możemy wykonywać leżąc na plecach.

Jak oddychać w trakcie różnych aktywności fizycznych?

  • Oddychanie w trakcie biegania - by oddychać bardziej wydajnie, biegacz powinien umieć nadać odpowiedni rytm wdechom 
i wydechom. Najłatwiejszym sposobem jest dostosowanie rytmu oddychania do kroków.
  • Oddychanie w trakcie treningu siłowego - w ćwiczeniach angażujących mięśnie pleców oraz bicepsów i tricepsów, panuje dowolność. Można wdychać lub wydychać powietrze nie bacząc 
na napięcie mięśniowe. W ćwiczeniach angażujących mięśnie klatki, brzucha i ud 
– wydech ma występować w czasie największego skurczu mięśnia, wdech w fazie powrotu. W ćwiczeniach na rzeźbę, gdzie występuje duża ilość powtórzeń w serii, należy koncentrować się na wydechu. Wdech będzie wtedy automatycznym procesem.
  • Oddychanie w trakcie jogi - pranayama jest techniką oddychania stosowana w trakcie ćwiczeń jogi. W porównaniu z innymi dyscyplinami, spełnia o wiele ważniejsze funkcje niż tylko dotlenienie organizmu i ułatwienie ćwiczeń. To nauka kontroli świadomego, regularnego oddechu.

Dowiedz się więcej:

napisane na podstawie informacji prasowej Otrivin

Redakcja poleca

REKLAMA