Zakupoholizm - jak poradzić sobie z pracoholizmem

zakupoholiczki fot. Fotolia
Sprawdź, czy jesteś uzależniona od zakupów i poznaj nasze porady, jak racjonalnie wydawać pieniądze!
zakupoholiczki fot. Fotolia
Wchodzisz do sklepu i nawet nie wiesz, kiedy okazuje się, że zostawiasz tam krocie? Nie kontrolujesz już swoich potrzeb i wydatków? Blisko milion osób, głównie kobiety, wykazuje symptomy uzależnienia od zakupów. Jest to także problem dominujący wśród nastolatków i młodych dorosłych, na których zachowania zakupowe ma wpływ przede wszystkim presja marketingu, w tym ekspansja reklamy, promocji i stałych wyprzedaży. Zobacz, czy jesteś uzależniona i sprawdź, jak sobie radzić z tą chorobą! 

Czy jesteś zakupoholikiem?

Kobiety uwielbiają zakupy i nie ma w tym nic złego, gdy są one odpowiednio kontrolowane. Postaraj się szczerze odpowiedzieć na 5 pytań, dzięki którym zweryfikujesz, czy jesteś uzależniona.
  1. Podczas zakupów zawsze kupię coś nieplanowanego.
  2. Zdarza mi się wydawać dużo więcej pieniędzy, niż chcę.
  3. Nie potrafię sobie powiedzieć "nie".
  4. Często kupuję niepotrzebne ubrania, buty i kosmetyki, przez co mam ich stanowczo za dużo.
  5. Moi najbliżsi uważają, że trwonię pieniądze na nikomu niepotrzebne rzeczy.

Jeśli na 4 z 5 pytań odpowiedziałaś twierdząco, najprawdopodobniej masz problem z prawidłowym dysponowaniem gotówką.

Jak poradzić sobie z zakupoholizmem?

Jest wiele praktycznych metod nauczenia się racjonalnego wydawania pieniędzy. Przede wszystkim postaraj się nie ulegać emocjom.
  • Spisz listę zakupów. To chyba najprostszy sposób na oszczędzanie. Stworzona lista na pewno ułatwi ci skupienie się tylko na tych produktach, po które przyszłaś. Spróbuj zapisać na kartce, w telefonie albo w tablecie po co złaściwie przeszłac do galerii. W skalpie wyjmij swoją ściągę i trzymaj się własnych ustaleń.
  • Nie ulegaj emocjom. Muzyka w centrum handlowy oraz piękne, kolorowe wystawy sklepowe potrafią nieźle zamieszać w głowie. Naucz się mówić sobie "nie", gdy prześliczna mała czarna aż krzyczy "kup mnie".
  • Nie zabieraj ze sobą karty płatniczej. Bezpiecznym rozwiązaniem jest określenie budżetu zakupów. Płacąc kartą nawet nie kontrolujesz swoich wydatków, dlatego zakupoholikom zaleca się noszenie w portfelu wyłącznie gotówki.
  • Przyzwoitka. Na zakupy idź z siostrą, koleżanką albo partnerem. Nie muszą ci doradzać. Ważne, alby kontrolowali ciebie i stan twojego portfela.
  • Pomoc specjalisty. Jeśli nie jesteś w stanie sama zapanować nad swoim uzależnieniem, skontaktuj się z psychologiem, który udzieli ci odpowiedniej pomocy. Nie zapominaj, że zakupoholizm, obok pracoholizmu, hazardu czy nimfomanii, to poważne uzależnienie behawioralne, a więc takie, które nie jest związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków).
    Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy Telefonu Zaufania 801 889 880 prowadzonego przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarszystwa Psychologicznego . Znajdziesz tam wsparcie osób, które pomogą ci wyjść z choroby.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: