Tańsze korzystanie z kultury - 6 pomysłów

Tanie sposoby na kulturę fot. Fotolia
Czytaj książki, oglądaj spektakle teatralne, filmy w kinie i nie przepłacaj.
Barbara Lasota / 27.02.2015 04:44
Tanie sposoby na kulturę fot. Fotolia
Czasem jest tak, że z powodu skromnego budżetu ograniczamy wydatki na kulturę. Tymczasem można taniej kupować bilety np. przez internet. Warto się też upewnić, czy nie przysługują ci ulgi. Osób uprawnionych do ulg jest sporo, zwłaszcza w teatrach i muzeach.

Jak tanio korzystać z kultury - 6 sposobów:

  1. Doceń bibliotekę. Nawet jeśli nie ma jej w twojej miejscowości, to jest w miasteczku gminnym, w którym na pewno bywasz. Odwiedź ją i poproś o założenie karty. Potrwa to kilka minut i od razu będziesz mogła wypożyczyć coś do czytania. Nawet jeśli biblioteka ma skromny budżet, to i tak co jakiś czas uzupełnia księgozbiór o niektóre nowości, więc warto. Możesz tam również przejrzeć niektóre czasopisma i gazety codzienne. Ponadto biblioteki organizują spotkania z autorami. Dowiedz się, kiedy są planowane i zarezerwuj czas.
  2. Bilety do teatru przez internet. Przejrzyj repertuar teatrów najlepiej na cały rok. Do wielu placówek możesz kupić bilet przez internet nawet za 1/3 ceny, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się obejrzeć sztukę w dzień roboczy i wybierzesz miejsce w dalszym rzędzie. Często tuż przed spektaklem okazuje się, iż są wolne lepsze miejsca, i obsługa proponuje, aby je zająć. Kolejna możliwość to zakup poprzez serwis internetowy groupon.pl. Umożliwia on nabycie biletów również na wiele imprez kulturalnych, bywa, że nawet ze zniżką 50 proc. Dobrym adresem jest też strona taniteatr.pl. Po zalogowaniu się na niej będziesz dostawać informacje o dobrych ofertach.
  3. Poluj na wejściówki. We wszystkich teatrach są tzw. wejściówki - kilkanaście tanich biletów w cenie 15–25 zł, do nabycia przed spektaklem. Wtedy jednak nie zawsze masz pewność, że uda ci się kupić - może być dużo chętnych.
  4. Spektakle dla bezrobotnych. Niektóre teatry, np. Powszechny w Łodzi, organizują spektakle dla bezrobotnych - wystarczy pokazać zaświadczenie z urzędu pracy, by wejść na przedstawienie.
  5. Bilety ulgowe. Pamiętaj o zniżkach dla uczniów, studentów, emerytów i kilkuosobowych grup. Może warto porozmawiać ze znajomymi i wspólnie wybrać się na spektakl? Wtedy możemy kupić tańsze bilety grupowe.
  6. Rodzina leci do kina. Tak nazywa się ciekawa oferta Multikina. Rodzic, przy zakupie ulgowego biletu dla dziecka, za swój zapłaci 3 zł mniej. Z kolei wiele gmin sponsoruje tanie bilety dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem dzieci lub więcej) do kin działających na ich terenie. Zniżka wynosi nawet 50 proc. Warunkiem skorzystania z takiej oferty jest wyrobienie karty dużych rodzin - w urzędzie gminy.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".