Ile kosztuje pranie?

Ponieważ jednorazowo wsypujemy lub wlewamy do pralki niewielką ilość środka, wydaje nam się, że to mały koszt.

Koszty prania
fot. Panthermedia

Tymczasem w ciągu roku czteroosobowa rodzina przeznacza na detergenty do prania ok. 250 zł.

  • Kwotę tę można obniżyć (nawet do ok. 80 zł), jeśli dobrze przemyślimy wybór.
  • Z zamieszczonej poniżej tabeli wynika, że nowoczesna wersja detergentów (kapsułki), w przeliczeniu na jedno pranie, jest nawet trzykrotnie droższa niż zwykły proszek, płyn lub żel.
  • Natomiast koszty prania w proszku, płynie lub żelu są porównywalne, jeśli bierzemy pod uwagę detergenty podobnej klasy (w tabeli porównujemy te tańsze).
  • Jeśli ubrania nie są mocno zabrudzone i pierzemy je tylko po to, by je odświeżyć, bez obaw kupujmy tanie detergenty. Warto porównać ceny opakowań tej samej wielkości i zwracać uwagę, na ile prań wystarczy ich zawartość.
Produkt Na ile prań Koszt jednego prania
Proszek. Usuwa plamy i zapobiega osadzaniu się kamienia na włóknach. Cena 9 zł/1,5 kg. 15 0,60 zł
Detergent w kapsułkach w cienkiej rozpuszczalnej folii. Mocno skoncentrowany, usuwa plamy. Cena 28 zł/15 kapsułek. 15 1,87 zł
Płyn do prania. Polecany zwłaszcza do wełny i delikatnych tkanin, chroni kolory i włókna. Ceny 10zł/l. 20 0,50 zł
Żel do prania. Szybko się rozpuszcza nie powodując zacieków, chroni kolory. Cena 32 zł/4,2 l. 56 0,57 zł

Pani domu
Oceń artykuł 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: