Czy polisa OC auta przechodzi na kupującego

Jeśli kupujesz używane auto, sprawdź do kiedy poprzedni właściciel ma wykupione ubezpieczenie OC

kobieta, samochód, ubezpieczenia, polisa, OC
fot. Panthermedia

Chcę kupić używany samochód. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie OC wykupione przez poprzedniego właściciela jest ważne także dla mnie?

Mirka J., Karczew

Tak. Może Pani skorzystać z tej umowy OC do końca okresu ubezpieczenia. Trzeba zadbać o to, żeby sprzedający przekazał Pani dokumenty potwierdzające zawarcie umowy. Musi on także poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży samochodu i przekazać mu dane osoby kupującej.

To ważne, bo jeśli zdecyduje się Pani wypowiedzieć umowę (ma Pani do tego prawo), ubezpieczyciel zwróci składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia byłemu właścicielowi pojazdu, a dla Pani skalkuluje nową.

Podstawa prawna: art. 28 i 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych


Porady prawne i finansowe - forum >>

Pani domu/Katarzyna Biela, ekspert Komisji Nadzoru Finansowego
Oceń artykuł 3 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Beatka2013.07.19 15:29
To jednak polisa OC przechodzi na kupującego, extra!
Gość2013.01.05 16:28
wystarczy porownac tanie OC ubezpieczenie samochodu na stronie lixe.eu
Gość2012.10.17 22:05
Nie ma sie co tak stresować polisą , poniewaz jak pojedziecie do oddziału CUK to na miejscu wybierzecie spośród wielu innych oferty ubezpieczeń ta właściwą dla Was. A przy okazji zaoszczedzicie czas i pieniądze.
caprio2010.12.29 13:00
Skoro można wypytywać osobę, która się na tej kwestii naprawdę zna, to czemu by z tego nie skorzystać?
inezka2010.12.01 10:44
Rzeczywiście tam jest wszystko opisane jak postępować w razie stłuczki, co zrobić i jak zlikwidować szkodę.
deanna2010.11.03 09:57
Dokładnie, tym bardziej, że tam można pytanie wysłać do eksperta, który rzeczowo doradzi.
caprio2010.10.24 22:11
Zawsze w tej kwestii są problemy, dlatego polecam dokładne zapoznanie się z tematem ubezpieczeń na jakieubezpieczenie.pl