Badania lekarskie przed powrotem do pracy

Sprawdź, kiedy musisz je zrobić!

Zdolność do pracy - badania po zwolnieniu lekarskim
fot. Fotolia

Kończy mi się ponad dwumiesięczne, nieprzerwane zwolnienie. Czy przed powrotem do pracy muszę wykonać badanie lekarskie potwierdzające moją zdolność do pracy? Co będzie, jeśli nie zdążę tego zrobić przed dniem przystąpienia do pracy?

Olga W., Bytom

Jeśli była Pani na zwolnieniu trwającym ponad 30 dni, to przed ponownym przystąpieniem do pracy musi Pani przedstawić w firmie zaświadczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku. Wydaje je lekarz medycyny pracy (z lecznicy, z którą Pani zakład podpisał umowę), na podstawie zaświadczenia o zakończeniu leczenia.

Takie zaświadczenie otrzyma pani od lekarza prowadzącego. Warto więc najpierw udać się do niego i już z odpowiednim zaświadczeniem stawić się u lekarza medycyny pracy.

Potwierdzenie zdolności do pracy

Skoro zwolnienie zbliża się do końca, powinna pani poprosić kadry w swoim zakładzie pracy o wydanie skierowania na badania. Musi pani wykonać je najpóźniej w pierwszym dniu po powrocie do pracy. Pracodawca nie może dopuścić pani do pracy bez zaświadczenia potwierdzającego, że jest pani do niej zdolna. Badanie odbywa się zawsze na koszt pracodawcy i w godzinach pracy.
Anna Grabowska,
prawnik, ekspert Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
Inne porady dotyczące pracy znajdziesz na naszym forum.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Publikacja:
Milena Oszczepalińska Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Oceń artykuł 5 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
dominika2015.06.29 16:30
co po chorobie i nie podpisaniu badan kontrolnych przez lekaza a mam umowe na czas nie okreslony
mon2015.02.02 12:17
jak można iść na badania stwierdzające zdolność do pracy jeszcze na zwolnieniu kiedy to ma się stwierdzoną niezdolność do pracy z powodu choroby? takie badania już po zwolnieniu, najpóźniej w pierwszym dniu pracy. jeśli chodzi o urlop, to nie ma czegoś takiego. po prostu można badania zrobić w trakcie godzin pracy.
mirek2013.08.27 16:29
Do "ja". Mam wątpliwość co do urlopu bo to dziś różnie jest traktowane,co się tyczy skierowania to kto według ciebie ma wystawić skierowanie?Ksiądz Proboszcz? PRACODAWCA.
Gość2013.02.01 08:33
Nie ma podstaw prawnych do żądania czy wypisania takiego zaświadczenia przez lekarza,i lekarze po prostu nie chcą ich wypisywać!
Gość2013.01.31 13:43
"Gdyby nie zdążyła ich Pani wykonać przed końcem zwolnienia lekarskiego, pracodawca może Pani udzielić urlopu na ich zrobienie." - o czym mowa? jakieś nowe prawo ustanawia Pani ekspert? a jeśli ktoś w to uwierzy?
ja2012.01.24 21:54
pani prawnik proszę uzupełnić braki w wiedzy lub nie doradzać bez znajomości Kodeksu Pracy. Od kiedy to pracownik bierze urlop na wykonanie badań, a pracodawca wystawia skierowanie przed powrotem pracownika ze zwolnienia.