Zasiłek wychowawczy dla samotnej matki

Czyli co przysługuje na urlopie wychowawczym samotnym matkom

mama, dziecko, urlop wychowawczy, zasiłek, samotna matka, finanse

Sama wychowuję córeczkę. Musiałam pójść na urlop wychowawczy. Słyszałam, że samotna matka ma prawo do podwójnego zasiłku wychowawczego. Pytałam w ośrodku pomocy – stwierdzili, że to nieprawda. Ale koleżanka twierdzi, że zna kogoś, kto taki zasiłek dostawał.
Aldona G. z Ostrołęki


Sytuacja, w której zasiłek wychowawczy przysługiwał w podwójnej wysokości osobie samotnie wychowującej dziecko, skończyła się wraz z wejściem w życie nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przewiduje ona, zamiast zasiłku wychowawczego, wypłatę dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. To świadczenie przysługuje jednak tylko pod warunkiem, że ma Pani prawo do zasiłku rodzinnego. Czyli wtedy, gdy dochód na osobę nie przekracza 504 zł lub 583 zł w razie opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Jako samotna matka może Pani ubiegać się też o wypłatę dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, ale tylko wówczas, gdy nie dostaje Pani alimentów na dziecko, bo ojciec dziecka nie żyje lub nie jest znany albo jeśli pozew o alimenty został oddalony.

Podstawa prawna: Ustawa z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992
z późn. zm.).

Przyjaciółka
Oceń artykuł 11 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
mania2011.09.26 10:02
witam . jestem samotną matką miesiecznego synka, ojciec płaci mi pare groszy a moje dochody to jedynie 915zł ktore bede miala jeszcze przez trzy miesiące. Czy nalezy mi sie z mopsu zasiłek wychowawczy 400zł ?