Jak załatwić formalności związane z darowizną?

Dowiedz się, jak to zrobić!

darowizna, podatki, opłaty, porady prawne, kluczyki, samochód, kobieta
fot. Panthermedia

Chętnie się obdarowujemy przy różnych okazjach. Czasem jest to nawet bardzo wartościowy prezent, np. gotówka na kupno mieszkania. Nawet wtedy, gdy dajemy coś rodzinie, trzeba spisać umowę darowizny. A następnie dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez prawo. Nie musisz zgłaszać do urzędu skarbowego „kieszonkowego”, jakie co miesiąc dajesz swojemu dziecku. Jeśli jednak zamierzasz podarować komuś znaczną kwotę gotówki lub wartościową rzecz, powinnaś wiedzieć, jak należy formalnie załatwić sprawy związane z darowizną. Sprawdź, jak przekazać darowiznę!

Co można uznać jako darowiznę?

  • nieruchomości (dom, mieszkanie, działka budowlana);
  • ruchomości (biżuteria, samochód, dzieła sztuki);
  • pieniądze;
  • prawa (np. prawo wieczystego użytkowania, własnościowe prawo do lokalu).
Darowizną może być także np. umorzenie długu, ale tylko wtedy, gdy darczyńca nie zażądał czegoś w zamian.

W jaki sposób należy przekazać darowiznę?

Zgodnie z przepisami darowizna powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jest to konieczne, gdy chcemy podarować nieruchomość – mieszkanie, działkę. Rzeczy czy pieniądze można przekazać bez umowy. Lepiej jednak ją spisać, by mieć tego dowód w razie jakichś problemów lub kontroli urzędu skarbowego.
Sporządzenie umowy nie jest skomplikowane (umowa darowizny - wzór) – trzeba podać dane darczyńcy (osoby, która obdarowuje), obdarowanego (ten, który otrzymuje dar), szczegółowo opisać przedmiot i wartość darowizny oraz termin jej przekazania. W piśmie musi się też znaleźć zapewnienie o tym, że obdarowany przyjął przedmiot. Darowizna jest ważna od momentu jej wykonania – np. gdy rodzice dają ci pieniądze, to przekazanie ich na twoje konto oznacza spełnienie darowizny.

Obowiązek podatkowy? Nie dla każdego

Zgodnie z przepisami darowizna podlega opodatkowaniu. Wysokość podatku zależy od tego, kto cię obdarował. Całkowite zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie najbliższej rodziny i obejmuje małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierba, ojczyma, macochę i rodzeństwo (tzw. grupa 0).
Zwolnienie podatkowe przysługuje, gdy spełnione są następujące warunki:
  • w ciągu 5 lat dostałaś od darczyńcy dobra, których wartość nie przekroczyła 9637 zł – nie trzeba wtedy nawet zgłaszać tego do urzędu skarbowego;
  • jeżeli darowizna przekracza kwotę 9637 zł – urząd skarbowy musi zostać o tym powiadomiony. Ponadto, w wypadku darowizny pieniężnej, gotówkę należy przekazać przekazem pocztowym albo wpłacić na konto bankowe lub spółdzielcze.
Natomiast jeśli dostałaś cenną rzecz lub pieniądze od dalszego krewnego albo osoby obcej, podatek cię nie ominie. Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym (patrz tabela).
Powiadom urząd o darowiznie, bo zapłacisz podatek! Aby osoby uprzywilejowane, czyli należące do najbliższej rodziny, zostały zwolnione z podatku, darowizna, o ile przekracza 9637 zł, musi być zgłoszona do urzędu skarbowego.

Kto powinien zgłosić darowiznę?

  • Ty, jako osoba obdarowana – jeśli dostałaś gotówkę lub cenną rzecz i została spisana zwykła umowa darowizny. Na zgłoszenie masz 6 miesięcy od przekazania darowizny. Przy czym w przypadku darowizny pieniężnej datą przekazania jest data na przelewie bankowym lub przekazie pocztowym.
  • Notariusz – jeśli darowizna nastąpiła w formie aktu notarialnego. Musi to zrobić w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został sporządzony dokument.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Publikacja:
Weronika Zabielska Redaktor: Kuchnia, Dom
Oceń artykuł 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
olafa2014.12.29 07:54
Proponuje przekazać swój jeden procent podatku, a być może również jakąś darowiznę na chore dzieci. Często zaś nie mamy kontaktu z takimi osobami, dlatego polecam uczynić to za pośrednictwem hospicjum podkarpackie dla dzieci. Znam ten ośrodek i z czystym sercem mogę polecić ich pracę i ich działania.
Lola2014.04.09 21:05
ja przekazuje 1% podatku fundacji. I tak do mnie nie trafia i tak, a jak mogę pomóc placówce, której działalność poznałam na tip top to przynajmniej wiem, że zrobiłam coś w ramach pomocy tym, którzy naprawdę tego potrzebują
obdarowany2013.09.07 12:35
Dla osób szukających wzorów umowy darowizny podaje adres gdzie są dostępna bez ograniczeń. zmianywpodatkach.info/pisma-i-druki-wzory/wzor-umowy-darowizny.html
Gość2013.05.03 17:37
gdzie jest ten wzor ???
Grzegorz2011.12.08 06:57
Jaki przepis określa tę kwotę progową od której nie ma obowiązku zgłaszać darowizny dla osoby najbliższej do US?
staszek2011.11.09 18:40
Jak mi wiadomo darowanie długu nawet najbliższej rodzinie jest opodatkowane.
staszek2011.11.09 18:39
Jak mi wiadomo darowanie długu nawet najbliższej rodzinie jest opodatkowane.