Jak napisać pozew rozwodowy - poradnik i niezbędne dokumenty

Jak napisać pozew rozwodowy - poradnik i niezbędne dokumenty fot. Fotolia
Podpowiadamy, jak załatwić formalności związane z rozwodem.
Milena Oszczepalińska / 21.05.2015 06:25
Jak napisać pozew rozwodowy - poradnik i niezbędne dokumenty fot. Fotolia

Niestety od dawna zupełnie nie układa się wam z mężem i nie macie oboje nadziei na zmianę tej sytuacji. Postanowiłaś, że czas skończyć ten związek bez przyszłości. Tylko jak napisać pozew rozwodowy? W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, co powinnaś zrobić krok po kroku.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Powinnaś pamiętać, że ty, czyli osoba, która sporządza pozew rozwodowy, jesteś powodem, a mąż jest pozwanym.
Krok 1
Napisanie pozwu zaczynasz od podania miejscowości i daty - te informacje musisz umieścić w prawym górnym rogu pozwu.
Krok 2
Musisz napisać, do którego sądu kierujesz pozew, czyli określić właściwy sąd. Pozew o rozwód zawsze składa się do sądu okręgowego:
  • właściwego dla miejsca zamieszkania, w którym oboje mieszkaliście do tej pory, a teraz mieszka tam choćby jedno z was;
  • właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (czyli męża), gdy oboje mieszkacie osobno i w innych mieszkaniach, niż poprzednie wspólne;
  • właściwego dla twojego miejsca zamieszkania, gdy nie możesz ustalić, gdzie obecnie mieszka twój mąż, a oboje nie mieszkacie już we wspólnym dawnym mieszkaniu.
Krok 3
Musisz określić strony pozwu, czyli podać dane twoje i małżonka. Nie zapomnij o wpisaniu:
  • imion i nazwisk obojga małżonków;
  • aktualnych adresów zamieszkania;
  • aktualnie wykonywanych zawodach

Zobacz też:


Krok 4
Musisz napisać, jakie są twoje żądania, to znaczy czego oczekujesz od sądu. Zastanów się i napisz, czy chcesz, żeby rozwód był orzeczony z winy małżonka, czy może nie chcesz orzekać winy.
Krok 5
Uzasadniasz pozew. Nie można wnieść do sądu pozwu bez uzasadnienia. W tym miejscu musisz ujawnić, dlaczego uważasz, że w twoim małżeństwie nastąpił trwały i i zupełny rozkład pożycia. Informujesz też, jaka jest sytuacja finansowa obojga małżonków i jakie potrzeby mają wasze dzieci, jeśli chcesz, by zostały przyznane alimenty.
Krok 6
Gotowy pozew składasz w sądzie wraz z niezbędnymi załącznikami. Możesz złożyć go osobiście bądź wysłać pocztą. Wśród załączników powinny znaleźć się:
  • akt małżeństwa;
  • akty urodzenia wszystkich waszych dzieci;
  • zaświadczenie o zarobkach;
  • odpis pozwu rozwodowego.
Krok 7
Musisz opłacić złożenie pozwu. Za złożenie pozwu rozwodowego przewidziana jest stała opłata sądowa zgodnie z art. 26 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wynosi ona 600 zł. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy pełnomocnika prawnego, również powinnaś pamiętać o kosztach z tym związanych.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA