Pozwolenie na wycinkę drzew na działce

Pozwolenie na wycinkę drzew na działce fot. Fotolia
Bez specjalnego pozwolenia może się nie obejść.
Milena Oszczepalińska / 17.11.2016 10:40
Pozwolenie na wycinkę drzew na działce fot. Fotolia

Na twojej działce od lat stoi wysokie drzewo gdzieś w centralnej części i masz  z tego tytułu wiele kłopotów? Nie możesz wjechać autem na posesję, nie możesz mieć dużego ogródka warzywnego, twoje dzieci nie mogą swobodnie grać w piłkę, bo na środku ewentualnego boiska wyrosło drzewo. Drzewa jednak ściąć też nie możesz. Dlaczego?

Dlaczego nie mogę wyciąć drzewa na własnej działce?

Polskie prawo zabrania wycinki drzew bez zezwolenia, nawet tych, które znajdują się na własnej działce. Wiele osób obrusza się na to, że nie mogą tak po prostu ściąć własnego drzewa. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze potrzebujesz pozwolenia na wycinkę drzewa. Warto się tym zainteresować, być może okaże się, że w twoim wypadku sprawa usunięcia zalegającego drzewa nie będzie taka trudna.


W jakich przypadkach zgoda na wycięcie drzewa nie jest potrzebna?

  • Drzewa młode - drzewka, które są stosunkowo młode, a ich wiek nie przekroczył 10 lat, można wyciąć bez pozwolenia.
  • Drzewa owocowe - jeżeli twoja nieruchomość nie znajduje się na terenie uznanym za zabytek lub nie jest w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody, możesz śmiało samodzielnie wycinać drzewa owocowe.

Co musi zawierać wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa?

Jeżeli drzewo, które zamierzasz wyciąć, nie spełnia warunków do samodzielnej wycinki, musisz przygotować stosowny wniosek o pozwolenie, zawierający następujące dane:

  • Dane osobowe właściciela nieruchomości: imię, nazwisko i adres.
  • Tytuł prawny do władania nieruchomością wraz z informacją o numerze księgi wieczystej lub aktu notarialnego kupna.
  • Jaka jest nazwa gatunku drzewa lub krzewu, który ma być wycięty.
  • Ile wynosi obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm.
  • Jakie jest przeznaczenie i wielkość terenu, na którym dane drzewo się znajduje.
  • Jaka jest przyczyna i data planowanej wycinki.
  • Rysunek lub mapa wskazująca usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych znajdujących się na danej nieruchomości.

Gdzie należy złożyć wymagany wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa?

W przypadku drzewa lub krzewu, które nie znajdują się na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody, wniosek należy złożyć do stosownego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym znajduje się dana nieruchomość. Jeżeli natomiast nieruchomość mieści się w granicach terenów chronionych, zgodę na wycinkę będzie musiał podpisać stosowny dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Zobacz też: