Chcesz złożyć skargę na lekarza?

Sprawdź, gdzie możesz to zrobić.

Skarga na lekarza
fot. Fotolia

Ostatnio moja mama była w szpitalu. Mam bardzo wiele krytycznych uwag do tego, jak się nią zajmowano. Do kogo mogę się poskarżyć?

Edyta A., Poznań

Możliwości jest kilka. Skargę na lekarza można złożyć:

  • Do dyrektora placówki opieki zdrowotnej lub ordynatora oddziału – gdy skarga dotyczy zachowania personelu lub zasad obowiązujących w szpitalu.
  • Do rzecznika odpowiedzialności zawodowej – jeśli w Pani ocenie personel nie dołożył należytej staranności podczas zabiegu lub zostały złamane prawa pacjenta (np. tajemnica lekarska). Skargę należy złożyć w okręgowej izbie lekarskiej, w której jest zatrudniona osoba, co do której ma Pani zastrzeżenia.
  • Do rzecznika przy wojewódzkim oddziale NFZ. Kontakt do niego można znaleźć na stronie NFZ – www.nfz.gov.pl. Zajmuje się on sprawami dotyczącymi np. zbyt długiego oczekiwania na wizytę, zapłaty za świadczenia, które powinny być bezpłatne. Więcej  informacji uzyska Pani w centrali NFZ w Warszawie pod numerem telefonu 22 572 61 55 lub pisząc na adres: 02-390 Warszawa, ul. Grójecka 186.
  • Do rzecznika praw pacjenta. Przyjmuje skargi dotyczące m.in. złego traktowania przez personel medyczny, wysokich opłat za zabiegi itp.

Ważne informacje:

  • Skarga jest wolna od opłat.
  • Aby skontaktować się z biurem rzecznika, trzeba zadzwonić na infolinię 0 800 190 150 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 21.00), a z telefonu komórkowego na numery: 22 833 08 85, 22 635 59 96.
  • Skargę listowną należy kierować na adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, al. Zjednoczenia 25, 01-829 Warszawa.
  • Lista izb lekarskich oraz ich adresy znajdują się na stronie internetowej  Naczelnej Izby Lekarskiej www.nil.org.pl
Inne porady prawne uzyskasz na naszym forum.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass z Pani Domu

Publikacja:
Milena Oszczepalińska Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Oceń artykuł 7 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
ewa2015.02.09 14:47
kilka kat temu leżałam w szpitalu z powodu 4 wypuklin kręgosłupa, ból okropny, miesiąć temu znów zaczęło boleć, szybko zarejstrowałam się do lekarza,wizyta na 09,02, przy pomocy tramalu, voltarenu, dotrwałam do wizyty, a dziś -otrzymałam skierowanie na rehabilitację,po tym mam przyjść,termin rehabilitacji na 07 lipca,a do tej pory jam mam żyć?jutro złożę skargę
ejaza2852015.01.29 12:53
Jestem lekarzem.Do niedawna skargi na lekarzy uważała za nagonkę. Do czasu jak mnie koledzy po fachu nie załatwili. Byłam histeryczką, psychicznie chorą. Teraz jestem ciężko chora,błagam o pomoc,leczę się prywatnie, ale faktu bycia lekarzem nie da się długo ukryć.Szukam w internecie jak skarżyć ale zdrowia nie odzyskam. Z powodu dolegliwości przeszłam na wczesną emeryturę. Państwo w państwie. Chory kraj, chore prawo, moje spaprane życie zawodowe i zszargane nerwy.
55at552015.01.02 17:21
A co zrobić z lekarzem, który trzeci raz z rzędu wystawia zaświadczenie dotyczące karmienia piersią przez pracownicę która tego nie robi i nigdy nie robiła ? Śmiać się z pracodawcy czy podziwiać tupet pracownicy i nierzetelnego lekarza ? Dziecko ma 2,5 roku - może poczekać do jego I komunii lub do 18-tki ?
grazka59032014.03.04 12:02
Mam problem z przepisywaniem recept ,moja mama nie chodzi więc ja jako córka chodzę by przepisać insulinę ,ostatnio w ośrodku w Orzeszu lekarz stwierdził że w piątki po południu nie przepisuje lekarstw ,od tego są inne dni,tak się składa że dla mnie pracującej to jedyny dzień na wizyty u lekarza,a lekarz w piątek przyjmuje do godziny 18.00,Do kogo się zwrócić o pomoc,lekarze czują się bogami,jak mi się nie podoba mam poszukać innego lekarza.Więc poco płacimy wszystkie składki.
GośćUrszula2013.11.06 13:44
A gdzie złożyć skargę na lekarza operatora za zaniedbanie i brak zainteresowania po operacji przegrody nosowej a co za tym idzie, doprowadzenie do komplikacji po operacyjnej? Następnie wypuszczenie ze szpitala niby w dobrym stanie a wizyta u specjalisty wykazała powikłania ( krwiak w stanie ropnym), nieprzyjemne, płatne zbiegi i dłuższy powrót do zdrowia.
lekarz2012.03.07 17:58
Jestem wariatką co ma m zrobić? chyba się zabiję.