Skarga na lekarza

Sprawdź, gdzie możesz złożyć skargę na lekarza

porady prawne, izba lekarska, NFZ, skarga, dokumenty
fot. Dreamstime.com

Ostatnio moja mama była w szpitalu. Mam bardzo wiele krytycznych uwag do tego, jak się nią zajmowano. Do kogo mogę się poskarżyć?
Edyta A., Pozań


Możliwości jest kilka. Może Pani złożyć skargę:

- Do dyrektora placówki opieki zdrowotnej lub ordynatora oddziału – gdy skarga dotyczy zachowania personelu lub zasad obowiązujących w szpitalu.
- Do rzecznika odpowiedzialności zawodowej – jeśli w Pani ocenie personel nie dołożył należytej staranności podczas zabiegu lub zostały złamane prawa pacjenta (np. tajemnica lekarska). Skargę należy złożyć w okręgowej izbie lekarskiej, w której jest zatrudniona osoba, co do której ma Pani zastrzeżenia.
- Do rzecznika przy wojewódzkim oddziale NFZ. Kontakt do niego można znaleźć na stronie NFZ – www.nfz.gov.pl. Zajmuje się on sprawami dotyczącymi np. zbyt długiego oczekiwania na wizytę, zapłaty za świadczenia, które powinny być bezpłatne. Więcej  informacji uzyska Pani w centrali NFZ w Warszawie pod numerem telefonu 22 572 61 55 lub pisząc na adres: 02-390 Warszawa,
ul. Grójecka 186.
- Do rzecznika praw pacjenta. Przyjmuje skargi dotyczące m.in. złego traktowania przez personel medyczny, wysokich opłat za zabiegi itp.

Ważne!
Skarga jest wolna od opłat.

Aby skontaktować się z biurem rzecznika, trzeba zadzwonić na infolinię 0 800 190 150 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00- -21.00), a z telefonu komórkowego na numery
22 833 08 85, 22 635 59 96.

Skargę listowną należy kierować na adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, al. Zjednoczenia 25,
01-829 Warszawa.

Dobra rada:
Lista izb lekarskich oraz ich adresy znajdują się na stronie internetowej  Naczelnej Izby Lekarskiej www.nil.org.pl

Porady prawne i finansowe - forum >>

Alicja Hass / Pani domu
Oceń artykuł 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
grazka59032014.03.04 12:02
Mam problem z przepisywaniem recept ,moja mama nie chodzi więc ja jako córka chodzę by przepisać insulinę ,ostatnio w ośrodku w Orzeszu lekarz stwierdził że w piątki po południu nie przepisuje lekarstw ,od tego są inne dni,tak się składa że dla mnie pracującej to jedyny dzień na wizyty u lekarza,a lekarz w piątek przyjmuje do godziny 18.00,Do kogo się zwrócić o pomoc,lekarze czują się bogami,jak mi się nie podoba mam poszukać innego lekarza.Więc poco płacimy wszystkie składki.
GośćUrszula2013.11.06 13:44
A gdzie złożyć skargę na lekarza operatora za zaniedbanie i brak zainteresowania po operacji przegrody nosowej a co za tym idzie, doprowadzenie do komplikacji po operacyjnej? Następnie wypuszczenie ze szpitala niby w dobrym stanie a wizyta u specjalisty wykazała powikłania ( krwiak w stanie ropnym), nieprzyjemne, płatne zbiegi i dłuższy powrót do zdrowia.
lekarz2012.03.07 17:58
Jestem wariatką co ma m zrobić? chyba się zabiję.