Opłaty notarialne

Sprawdź, ile kosztuje spisanie umowy, testamentu czy wpis do księgi wieczystej

kobieta, finanse, kariera, internet, komputer, porady prawne, notariusz, opłaty

Wykupiłam mieszkanie od gminy za 100 tys. zł. czy to prawda, że spisanie umowy u notariusza to koszt 10 proc. wartości? Czy mogę od razu sporządzić testament na rzecz córki bez dodatkowych opłat?
Julia C. z Brwinowa


W przypadku wykupu mieszkania od gminy o wartości 100 tys. zł, wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży wynosi 585 zł netto. Pobiera on ponadto 200 zł netto za sformułowanie w akcie notarialnym wniosku wieczystoksięgowego. A zatem koszt, z jakim trzeba się liczyć, to 785 zł + 22 proc. vat (957,70 zł brutto).

Oprócz tego notariusz pobiera opłaty od wniosków o wpis do księgi wieczystej (przy typowej umowie z gminą za założenie księgi dla lokalu – 60 zł, za wpis prawa własności – 200 zł) i taksę za sporządzenie wypisów aktu notarialnego – 7,32 zł brutto za jedną stronę.

Natomiast za sporządzenie testamentu trzeba zapłać osobno (50 zł + vat, tj. 61 zł brutto), chyba że testament zawiera np. zapis – wówczas opłata wynosi 100 zł + vat (122 zł brutto).

Porady finansowe - forum >>

Oceń 4,33 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Podwyżka w pracy - rady psychologa

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny