Co zrobić, by cofnąć darowiznę?

Sprawdź, jak to zrobić!

cofnięcie darowizny jak to zrobić, jak cofnąć darowiznę
fot. Fotolia

Podarowałaś bliskiej osobie cenną rzecz. Jednak doszłaś do wniosku, że nie zasługuje na nią i chciałabyś odzyskać przedmiot. Czy jest to możliwe?

Cofnięcie darowizny - jak to zrobić?

  1. Oceń sytuację. Cofnięcie darowizny jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jeśli już przekazałaś rzecz, możesz wycofać się ze swojej decyzji, gdy osoba obdarowana zachowała się wobec ciebie rażąco niewdzięcznie (np. odmówiła udzielenia pomocy w chorobie, znęcała się nad tobą). Jednakże, gdy przebaczysz takie zachowanie, odwołanie darowizny nie będzie możliwe. Jeśli jeszcze nie przekazałaś przedmiotu, możesz decyzję cofnąć, gdy twój stan majątkowy bardzo się pogorszył.
  2. Powiadom obdarowanego o cofnięciu darowizny. Powinnaś zrobić to na piśmie. Musi ono zawierać dane osobowe twoje oraz obdarowanego (z numerem PESEL i adresami), sformułowanie, że jest to odwołanie darowizny (podaj co i kiedy dałaś) i powód takiej decyzji, a także informację, w jakim terminie chcesz otrzymać zwrot rzeczy. Pismo wyślij listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Duplikat oświadczenia oraz dowód nadania zachowaj.
  3. Idź do sądu. Jeżeli obdarowany nie chce zwrócić przedmiotu, aby go odzyskać, musisz wystąpić do sądu. Pozew o zwrot rzeczy trzeba złożyć w sądzie rejonowym, a gdy jej wartość przekracza 75 tys. zł – w sądzie okręgowym.
Darowizna nieruchomości (działki, mieszkania) musi być sporządzona przed notariuszem. Jeżeli zamierzasz ją cofnąć, powinnaś pójść z obdarowanym do kancelarii, gdzie notariusz sporządzi akt „zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości”.

Artykuł z "Przyjaciółki"

Sprawdź inne porady:

Publikacja:
Redaktor: Kuchnia, Dom
Oceń 3,32 / 19 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Podwyżka w pracy - rady psychologa

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny