Jak otrzymać becikowe?

Aby otrzymać becikowe, przyszła mama będzie musiała najpierw przedstawić zaświadczenie lekarskie.

Jakie dokumenty potrzebne do becikowego
fot. Fotolia

Becikowe w wysokości 1000 zł przysługuje na każde urodzone dziecko. Wypłaca się je (jednorazowo) mamie lub tacie malucha albo jego opiekunowi prawnemu. Nie ma przy tym znaczenia ani twoja sytuacja rodzinna (czy jesteś mężatką, czy też matką samotną), ani wysokość uzyskiwanych dochodów. Sprawdź, jak otrzymać becikowe.

Becikowe będzie wypłacane jednak tylko wtedy, gdy przedstawisz zaświadczenie lekarskie, że od 10. tygodnia ciąży pozostawałaś pod opieką lekarza (musi być to odnotowane w dokumentacji medycznej).

Pamiętaj o wniosku o becikowe

Becikowe nie jest wypłacane automatycznie. Aby je otrzymać, musisz złożyć wniosek (w urzędzie gminy, właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania). Na dostarczenie tego dokumentu masz trzy miesiące od dnia porodu.

Jakie dokumenty będą ci potrzebne, żeby otrzymać becikowe?

Przed pójściem do urzędu przygotuj:
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (wystawia go urząd stanu cywilnego, w którym rejestrujesz dziecko),
  • dokument potwierdzający twoją tożsamość (ewentualnie tożsamość ojca dziecka, jeżeli to on występuje z wnioskiem). W przypadku opiekuna prawnego należy dołączyć postanowienie sądu o ustanowieniu opieki.
  • oświadczenie, że becikowe nie zostało już wypłacone drugiemu rodzicowi ani że nie złożył on wniosku o to świadczenie w innej gminie.

Ważne: Pamiętaj, by zaznaczyć we wniosku lub w podaniu, w jaki sposób chcesz otrzymać pieniądze (na konto czy przekazem pocztowym).

To powinnaś wiedzieć:

Jeśli jesteś uprawniona do zasiłku rodzinnego, czyli twój dochód nie przekracza 539 zł netto miesięcznie na osobę (623 zł przy dziecku niepełnosprawnym), masz prawo do 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka. I w tym przypadku otrzymanie becikowego będzie uwarunkowane przedstawieniem zaświadczenia lekarskiego.


Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass z Przyjaciółki

Publikacja:
Milena Oszczepalińska Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Oceń artykuł 40 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2013.02.22 16:53
A czy mojej siostrze sie bedzie nalezalo becikowe skoro u ginekologa była w 12 tyg.ciązy
Gość2013.01.03 12:17
do TATA weź ty się zastanów trochę...z takim podejściem do życia i prawa to jak ty to dziecko biedny wychowasz :/
mama2012.01.08 09:41
kolejny beznadziejny przepis, chyba tylko po to żeby utrudnić życie i tak zmeczonej porodem rodzinie, dla mnie bezsens przy tak głodowych pensjach każdy powinien dostać taką zapomogę z automatu, a tyle się mówi o prorodzinnej polityce, ja jej tutaj nie widzę wręcz odwrotnie. może nasi politycy mają na celu powolną eksterminacje naszego narogu?
TATA2009.05.06 19:40
moje dziecko jest prawnie bez opiekuna bo nic nie bylo robione w sadzie moja dziewczyna nie moze byc jego opiekunem bo jest jeszcze nie pelno letnia a ja nie moge poniewaz tez nie jestem opiekunem prawnym niby mojej dziewczyny mama jest tym opiekunem ale nie pranie i gdzie w tym sens
lolo2009.05.06 13:26
nie 3 m-ce tylko 12 m-cy od dnia narodzin dziecka