Jak otrzymać becikowe?

Aby otrzymać becikowe, przyszła mama będzie musiała najpierw przedstawić zaświadczenie lekarskie.

Jakie dokumenty potrzebne do becikowego
fot. Fotolia

Becikowe w wysokości 1000 zł przysługuje na każde urodzone dziecko. Wypłaca się je (jednorazowo) mamie lub tacie malucha albo jego opiekunowi prawnemu. Nie ma przy tym znaczenia ani twoja sytuacja rodzinna (czy jesteś mężatką, czy też matką samotną), ani wysokość uzyskiwanych dochodów. Sprawdź, jak otrzymać becikowe.

Becikowe będzie wypłacane jednak tylko wtedy, gdy przedstawisz zaświadczenie lekarskie, że od 10. tygodnia ciąży pozostawałaś pod opieką lekarza (musi być to odnotowane w dokumentacji medycznej).

Pamiętaj o wniosku o becikowe

Becikowe nie jest wypłacane automatycznie. Aby je otrzymać, musisz złożyć wniosek (w urzędzie gminy, właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania). Na dostarczenie tego dokumentu masz trzy miesiące od dnia porodu.

Jakie dokumenty będą ci potrzebne, żeby otrzymać becikowe?

Przed pójściem do urzędu przygotuj:
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (wystawia go urząd stanu cywilnego, w którym rejestrujesz dziecko),
  • dokument potwierdzający twoją tożsamość (ewentualnie tożsamość ojca dziecka, jeżeli to on występuje z wnioskiem). W przypadku opiekuna prawnego należy dołączyć postanowienie sądu o ustanowieniu opieki.
  • oświadczenie, że becikowe nie zostało już wypłacone drugiemu rodzicowi ani że nie złożył on wniosku o to świadczenie w innej gminie.

Ważne: Pamiętaj, by zaznaczyć we wniosku lub w podaniu, w jaki sposób chcesz otrzymać pieniądze (na konto czy przekazem pocztowym).

To powinnaś wiedzieć:

Jeśli jesteś uprawniona do zasiłku rodzinnego, czyli twój dochód nie przekracza 539 zł netto miesięcznie na osobę (623 zł przy dziecku niepełnosprawnym), masz prawo do 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka. I w tym przypadku otrzymanie becikowego będzie uwarunkowane przedstawieniem zaświadczenia lekarskiego.


Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass z Przyjaciółki

Publikacja:
Redaktor: Rodzina, Finanse, W Pracy
Na urlopie macierzyńskim  
Oceń 4,70 / 40 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny