Testament a sprawa spadkowa

Notariusz radzi kiedy zakładać sprawę spadkową w sądzie

kobieta

W lipcu zmarł mój ojciec. Zostawił testament, w którym powołał mnie do całości spadku. Czy powinnam zakładać sprawę w sądzie, czy też „automatycznie” jestem właścicielem mieszkania, które mi pozostawił? Czy na podstawie testamentu mogę wpisać się do księgi wieczystej?

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, to znaczy z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabyłaś zatem spadek, ale dla potwierdzenia twoich uprawnień niezbędny jest dokument. Takim dokumentem jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W celu uzyskania postanowienia powinnaś w sądzie rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania twojego ojca złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po nim.

Postanowienie o nabyciu spadku
będzie stanowiło podstawę dokonania zmiany właściciela w księdze wieczystej.  Również u notariusza można dokonać aktu poświadczenia dziedziczenia. Na razie na przeszkodzie temu stoi brak rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia.

Ewa Serafin, notariusz
Izba Notarialna w Warszawie

Przyjaciółka
Oceń artykuł 8 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2013.01.20 07:00
jesli moj tata zmarl a mama chce w testamecie uczynic jedynym spadkobierca czy brat musi sie odpisac czy niema to znaczenia