Jak wydziedziczyć dziecko?

Czy można wydziedziczyć własnego syna? Odpowiada notariusz.

Mój ojciec kilka lat temu pokłócił się ze swoim synem z pierwszego małżeństwa. Po tej awanturze mój przyrodni brat przestał odzywać się do ojca i mimo wielu prób ze strony taty nie utrzymuje z nim od tego czasu żadnych kontaktów. Obecnie ojciec postanowił wydziedziczyć tego syna. Czy może to zrobić i czy takie wydziedziczenie obejmuje również dzieci wydziedziczonego?

Zenon, Kalisz
 
Spadkodawca może wydziedziczyć zstępnych, małżonka i rodziców, czyli pozbawić ich prawa do zachowku, jedynie w przypadku zaistnienia jednej z przyczyn wyszczególnionych w kodeksie cywilnym. Wśród okoliczności umożliwiających wydziedziczenie przepisy wymieniają między innymi uporczywe niedopełnianie przez przyszłego spadkobiercę obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

Ponieważ od kilku lat twój przyrodni brat nie utrzymuje z ojcem żadnych kontaktów, to takie zachowanie może zostać uznane ze uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych wobec niego i stanowić podstawę do wydziedziczenia. Po wydziedziczeniu syn będzie traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Wydziedziczenie nie obejmuje jednak dzieci twojego brata i będą one uprawnione do zachowku po dziadku, chyba że one także zostaną wydziedziczone.

Oceń 4,13 / 23 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Podwyżka w pracy - rady psychologa

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny