Jak wydziedziczyć dziecko?

Czy można wydziedziczyć własnego syna? Odpowiada notariusz.

Mój ojciec kilka lat temu pokłócił się ze swoim synem z pierwszego małżeństwa. Po tej awanturze mój przyrodni brat przestał odzywać się do ojca i mimo wielu prób ze strony taty nie utrzymuje z nim od tego czasu żadnych kontaktów. Obecnie ojciec postanowił wydziedziczyć tego syna. Czy może to zrobić i czy takie wydziedziczenie obejmuje również dzieci wydziedziczonego?

Zenon, Kalisz
 
Spadkodawca może wydziedziczyć zstępnych, małżonka i rodziców, czyli pozbawić ich prawa do zachowku, jedynie w przypadku zaistnienia jednej z przyczyn wyszczególnionych w kodeksie cywilnym. Wśród okoliczności umożliwiających wydziedziczenie przepisy wymieniają między innymi uporczywe niedopełnianie przez przyszłego spadkobiercę obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

Ponieważ od kilku lat twój przyrodni brat nie utrzymuje z ojcem żadnych kontaktów, to takie zachowanie może zostać uznane ze uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych wobec niego i stanowić podstawę do wydziedziczenia. Po wydziedziczeniu syn będzie traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Wydziedziczenie nie obejmuje jednak dzieci twojego brata i będą one uprawnione do zachowku po dziadku, chyba że one także zostaną wydziedziczone.

Przyjaciółka/Anna Glegoła - notariusz, Izba Notarialna w Warszawie
Oceń artykuł 23 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
marek2014.01.04 02:20
to jest farsa ,ze w Polsce trzeba placic na wiecznych studentow..nigdzie w europie tak nie ma...50latkowi dzis jest trudno samemu sie utrzymac,a co dopiero jeszcze lozyc na 24letnie dzieci-roszczeniowe pokolenie.
Ania2013.07.26 13:00
Odowłaj się w sądzie. Od wydziedziczenia zawsze można się odwołać
Gość2013.05.27 18:59
Co zrobić? Jak ja z siostrą na zmianę dwa razy w tygodniu odwiedzaliśmy mamę i w razie choroby prawie codziennie pomagaliśmy jej, a gdy starszy brat po wyjściu z zakładu karnego ( 5 lat ) zamieszkał z mamą to mama stwierdziła, że już nie musimy tak często do niej przychodzić bo Andrzej z nią mieszka. Mama po dwóch miesiącach mnie i siostrę wydziedziczyła i wszystko zapisała bratu Andrzejowi. Czy można w takiej sytuacji coś zrobić?
Gość2013.01.20 06:56
jesli moj tata zmarl a mama chce przepisac na mnie calosc w testamecie czy brat musi sie odpisac
Gość2013.01.20 06:56
jesli moj tata zmarl a mama chce przepisac na mnie calosc w testamecie czy brat musi sie odpisac
Gość2013.01.20 06:56
jesli moj tata zmarl a mama chce przepisac na mnie calosc w testamecie czy brat musi sie odpisac
kamieniarz112009.10.16 13:22
moj ojciec zostal wydziedziczony czy ja mam prawo do dziedziczenia po ojcu ojciec juz nie zyje prosze o odpowiedz
siks2009.05.10 22:20
Można obalić zapis żądając nieważności czynności prawnej, to wina ojca, starszy, lecz nie mądrzejszy, że się pokłócił z synem! Zachłanność ludzka nie zna granic. Do roboty!