Samochodem za granicę

Jeśli zwiedzasz Europę samochodem, powinnaś wiedzieć, jakie zasady ruchu drogowego obowiązują w każdym państwie.

samochodem-copy.jpg

W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku musisz mieć międzynarodowe dokumenty. Na autostradach niektórych krajów wysiąść z samochodu można tylko w odblaskowej kamizelce. W Unii nie ma jednolitej normy określającej dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, który nie jest wykroczeniem. Zanim wyjedziesz za granicę, przeczytaj.


Tu Zielona Karta jest niezbędna
- Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. Zielona Karta nie jest natomiast respektowana w Rosji. Wybierając się do tego kraju, na granicy musisz wykupić osobne ubezpieczenie.

Przygotuj samochód
Zanim wyruszysz w podróż sprawdź, czy twój samochód jest odpowiednio wyposażony. We wszystkich krajach Unii powinnaś mieć ze sobą gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. W niektórych państwach (np. w Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech) konieczne jest także posiadanie kamizelki odblaskowej. Jeżeli wysiadasz z samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, musisz mieć na sobie taką kamizelkę.
Nie zapomnij o oznakowaniu auta. Jeżeli samochód ma już nowe tablice rejestracyjne, nie trzeba naklejać znaczka PL na szybę, jeżeli tablice są stare, znaczek będzie niezbędny. Dobrze jest również zaopatrzyć się w inny znak – zieloną tarczę o średnicy 8 mm. To informacja dla straży granicznej, że tym samochodem podróżują obywatele Unii, będący w zgodzie z przepisami imigracyjnymi, dewizowymi i celnymi (może to przyspieszyć odprawę).

Pamiętaj o zabraniu dokumentów
Prawo jazdy i dowód rejestracyjny to dokumenty, które koniecznie musisz mieć ze sobą w podróży. W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku (np. w Albanii, Turcji) musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy. Otrzymasz je w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne 3 lata (kosztuje 25 zł).
Jeżeli jedziesz na wakacje pożyczonym samochodem, weź ze sobą pełnomocnictwo udzielone ci przez właściciela auta (druk dostaniesz w placówkach Polskiego Związku Motorowego). Licz się z tym, że przy przekraczaniu granicy np. Czech, Finlandii i Słowenii zostaniesz poproszona o okazanie takiego dokumentu. Niektóre kraje (np. Węgry) wymagają, aby był on przetłumaczony na ich język.

Edipresse Polska S.A.
Oceń artykuł 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Hanka2011.12.30 14:03
Mnie trafiła awaria autka za granicą i nie miałam trudności z naprawą. Ale mam Liberty.
Niedawno poszkodowan2006.09.03 16:51
Bardzo dobre informacje.Niech pani napisze jeszcze o tym jak znajdziemy sie po wypadku w szpitalu np.w Chorwacji.Brak znajomosci jezyka ,fatalnie wyposazone szpitale ,brak faksu .Wyrzucaja cie do domu po powaznym wypadku bo brak funduszy.Co w takiej sytuacji robic ?