Samochodem za granicę

Jeśli zwiedzasz Europę samochodem, powinnaś wiedzieć, jakie zasady ruchu drogowego obowiązują w każdym państwie.

samochodem-copy.jpg

W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku musisz mieć międzynarodowe dokumenty. Na autostradach niektórych krajów wysiąść z samochodu można tylko w odblaskowej kamizelce. W Unii nie ma jednolitej normy określającej dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, który nie jest wykroczeniem. Zanim wyjedziesz za granicę, przeczytaj.


Tu Zielona Karta jest niezbędna
- Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. Zielona Karta nie jest natomiast respektowana w Rosji. Wybierając się do tego kraju, na granicy musisz wykupić osobne ubezpieczenie.

Przygotuj samochód
Zanim wyruszysz w podróż sprawdź, czy twój samochód jest odpowiednio wyposażony. We wszystkich krajach Unii powinnaś mieć ze sobą gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. W niektórych państwach (np. w Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech) konieczne jest także posiadanie kamizelki odblaskowej. Jeżeli wysiadasz z samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, musisz mieć na sobie taką kamizelkę.
Nie zapomnij o oznakowaniu auta. Jeżeli samochód ma już nowe tablice rejestracyjne, nie trzeba naklejać znaczka PL na szybę, jeżeli tablice są stare, znaczek będzie niezbędny. Dobrze jest również zaopatrzyć się w inny znak – zieloną tarczę o średnicy 8 mm. To informacja dla straży granicznej, że tym samochodem podróżują obywatele Unii, będący w zgodzie z przepisami imigracyjnymi, dewizowymi i celnymi (może to przyspieszyć odprawę).

Pamiętaj o zabraniu dokumentów
Prawo jazdy i dowód rejestracyjny to dokumenty, które koniecznie musisz mieć ze sobą w podróży. W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku (np. w Albanii, Turcji) musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy. Otrzymasz je w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne 3 lata (kosztuje 25 zł).
Jeżeli jedziesz na wakacje pożyczonym samochodem, weź ze sobą pełnomocnictwo udzielone ci przez właściciela auta (druk dostaniesz w placówkach Polskiego Związku Motorowego). Licz się z tym, że przy przekraczaniu granicy np. Czech, Finlandii i Słowenii zostaniesz poproszona o okazanie takiego dokumentu. Niektóre kraje (np. Węgry) wymagają, aby był on przetłumaczony na ich język.

Oceń 3,67 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: