O czym śnią dzieci - marzenia senne dziecka

O czym śnią dzieci - marzenia senne dziecka
Sen u dziecka ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Wraz z dojrzewaniem małego człowieka zmienia się jego psychika, a co za tym idzie, również i treść marzeń sennych. Zobacz, o czym śnią dzieci!
/ 30.11.2017 15:00
O czym śnią dzieci - marzenia senne dziecka

Dzieci budzą się czasem z krzykiem z koszmarnego snu i z trudem później zasypiają. Stadium REM zajmuje u dziecka większą część snu niż u dorosłego. Głównym tematem ich snów są zwierzęta.

Sny dzieci a ich wiek

U dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) sny są dwukrotnie dłuższe, znacznie więcej się w nich dzieje, zaś bohaterami marzeń sennych są głównie członkowie rodziny i osoby znajome. Samo dziecko jest we śnie najczęściej bierne. 

Ciekawa jest też różnica w treści snów dziewczynek i chłopców w tym wieku. Dziewczynkom śnią się raczej przyjemne wydarzenia, układy z innymi bohaterami są zwykle dobre, a sam sen częściej kończy się happy endem. Chłopcy natomiast sny mają często przykre, gdyż wielokrotnie przeżywają w marzeniach sennych uczucie wrogości. Różnic tych nie stwierdza się już u dzieci liczących 7-8 lat.

Zobacz też: Co wpływa na sen dziecka

W wieku szkolnym śniący zazwyczaj jest głównym bohaterem marzenia sennego. Przed pokwitaniem (9-12 lat) sny rozgrywają się w domu, w otwartej przestrzeni, lub w szkole. Inni bohaterami snu są członkowie rodziny lub towarzysze zabaw. U chłopców na ogół pojawiają się we śnie także nieznane osoby płci męskiej. W wieku tym częściej zdarzają się pomyślne wydarzenia, ale i tak chłopcy, dwukrotnie częściej niż dziewczęta, przeżywają we śnie uczucie agresji

W okresie dojrzewania (13-15 lat) piękne sny ponownie są rzadkością, zwłaszcza u chłopców. Treść marzeń sennych przybiera na ogół fantastyczne cechy, rzadko we śnie pojawiają się członkowie rodziny.

Koszmary senne u dzieci

Ostatecznie, jak należy sądzić na podstawie przytoczonych badań, koszmary senne, wbrew powszechnemu mniemaniu, wcale nie są u dzieci takie częste.

Ewolucja treści snów odzwierciedla rozwój poznawczy dziecka i poszerzanie się jego horyzontów na jawie (dom rodzinny, szkoła, identyfikacja seksualna, kształtowanie się poczucia własnej odrębności psychicznej).

Zobacz też: Jak zmienia się rytm snu u dzieci w miarę dojrzewania

Redakcja poleca

REKLAMA