POLECAMY

Czy wiesz, że Polacy jako pierwsi zdobyli Mount Everest zimą?

Wydaje się, że pokonanie takiego szczytu porą letnią to ogromny wysiłek fizyczny. Dodajmy do tego, że oni pokonali go zimą. Czyli zmagali się nie tylko z wysiłkiem fizycznym ale i wielkim mrozem.

Czy wiesz, że Polacy jako pierwsi zdobyli Mount Everest zimą? fot. Czywiesz.pl

Dokonali tego 17 lutego 1980 roku Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, zmagając się z huraganowym wiatrem i ekstremalnie niskimi temperaturami. Na szczycie pozostawili różaniec od papieża Jana Pawła II (który sam był wielkim wielbicielem gór) i krzyżyk poświęcony pamięci polskiego operatora filmowego, Stanisława Latałły, który zginął w czasie wyprawy w Himalaje. Krzysztof Wielicki mógł mówić o dużym szczęściu - z trzeciej pozycji na liście rezerwowej wyprawy "wskoczył" na listę główną i został pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie najwyższej góry świata zimą. Z powodu braków sprzętowych dokonał tego... w goglach spawalniczych.

Zdjęcie: Copyright photoxpress

Autor: ~Al-bercik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/8 lat temu
szacun wielki
/8 lat temu
Polacy są,byli i będą bardzo waleczni widzimy to na tych przykładach szacylek DLA TEGO . . IELKIEGO POLAKA.. . . . . .
/8 lat temu
bardziej dumna z tego ze jestem polka byc nie moge niz jestem pracuje w italii i zawsze gdy zaczynam wymieniac bohaterow polski przedstawiam takze osoby ktore stanely na szczycie
POKAŻ KOMENTARZE (4)