POLECAMY

Czy wiesz jak porozumiewają się zwierzęta?

Zwierzęta nie potrafią mówić, w naszym, ludzkim rozumieniu. Wykorzystują natomiast najróżniejsze sposoby, aby porozumiewać się między sobą i komunikować sobie nawzajem różne rzeczy – informować o zagrożeniu, głodzie, a być może także sympatii.

Czy wiesz jak porozumiewają się zwierzęta?

Zwierzęta stadne, takie jak wilki czy hieny, używają całego repertuaru sygnałów do ustalania hierarchii i zaznaczania swojej pozycji w społeczności. Mogą wyrażać w ten sposób swoją dominację lub uległość względem innego członka stada.

Zestaw dźwięków składających się na ptasie pieśni daje spore możliwości przekazywania informacji. Ptaki wabią w ten sposób partnerów, zaznaczają swoje panowanie na danym terytorium, a także ostrzegają o niebezpieczeństwie.

Bioluminescencja to niezwykły sposób porozumiewania się wielu stworzeń w głębinach morskich, do których nie dociera światło słoneczne. Zjawisko to polega na emitowaniu światła przez organizmy. Umiejętność tę posiada wiele głowonogów, skorupiaków, jamochłonów i gąbek.

Bardzo sprawnie porozumiewają się ze sobą walenie. Do tego rzędu ssaków należą wieloryby, morświny i delfiny. Zwierzęta te wydają dźwięki o różnych częstotliwościach, niektóre z nich są niesłyszalne dla człowieka.

Czasem podobne gesty różnych gatunków zwierząt przekazują odmienne informacje – za przykład mogą posłużyć odsłonięte zęby. Wiele drapieżników wyraża w ten sposób groźbę, natomiast szympansy informują tak o strachu i zagrożeniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
http://g.wieszjak.polki.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/136000/136717.jpg PASOWAŁO ZEBY MNIE KTOS PRZYTULIŁ
/3 lata temu
NIE DZIĘKUJCIE DOWIDZENIA JUŻ NIGDY SIĘ NIE ZOBACZYMY
/3 lata temu
GDYBYM TO JA OCENIAŁA TO WSZYSCY BY PRZESZLI
POKAŻ KOMENTARZE (1)