Welsh corgie pembroke - charakterystyka rasy

Welsh corgie pembroke to mały, wesoły piesek o kundelkowatym wyglądzie. Prezentuje się dość skromnie przy innych rasach, lecz pod względem intelektu pokonuje niejedną rasę!
/ 06.11.2011 19:51

welsh corgie pembroke

fot. Fotolia

Historia rasy welsh corgie pembroke

Przypuszcza się, że rasa welsh corgie pembroke pochodzi od karłowatych psów sprowadzonych na tereny dzisiejszej Walii przez Wikingów. Nazwa welsh corgie wywodzi się od walijskiego słowa corrci, oznaczającego karłowatego psa. Niemal od początku wykorzystywano je do do pilnowania i zaganiania stad owiec. Obecnie służą głownie jako psy do towarzystwa.

Zobacz także: Ranking najinteligentniejszych ras psów

Wygląd i pielęgnacja welsh corgie pembroke

Welsh corgie pembroke z wyglądu przypomina lisa. Jest to średniej wielkości pies o krępej budowie ciała. Klatka piersiowa i szyja są muskularne i dobrze zbudowane, uszy nieproporcjonalnie duże, lekko szpiczaste, rostawione po bokach głowy; tułów długi, przysadzisty zakończony puszystym, długim ogonem. Najczęściej spotyka się umaszczenie rude z białym podbrzuszem i skarpetkami. Inne umaszczenia: śniade i czarne podpalane. Sierść półdługa z podszerstkiem, prosta, miękka i puszysta.

welsh corge pembroke

fot. Fotolia

Rasa łatwa w pielęgnacji. Od czasu do czasu pies wymaga standardowej kąpieli i wyczesywania. Stosunkowo odporny na choroby, ze skłonnością do tycia. Najczęstszymi problemami starszych psów są problemy ze stawami i cukrzyca a także zwyrodnienie kręgosłupa, niedowłady i padaczka.

Charakter i zachowanie welsh corgie pembroke

Charakter welsh corgie pembroke można by streścić słowami: w małym ciele wielki duch. Corgie jest obdarzony niesamowitą inteligencją i przesympatycznym charakterem. Jak większość psów pasterskich wykazuje się nieprzeciętną bystrością i czujnością. Uwielbia współpracować z człowiekiem  i szybko przyswaja nowe umiejętności. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu i zabawy zręcznościowe. Świetnie radzi sobie w zadaniach, które wymagają od niego inicjatywy – posiada bowiem rzadka umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Jak większość psów pasterskich jest czujny, odważny i nieufny wobec obcych. Dla właściciela i jego rodziny jest niezwykle oddany i przyjacielski, dobrze znosi towarzystwo dzieci i czynnie uczestniczy we wspólnych zabawach.

welsh corgie pembroke

fot. Fotolia

Jest bystry i szybko potrafi wykorzystać nowe umiejętności w praktyce. Charakteryzuje się mała agresywnością, lecz źle prowadzone lub niedostatecznie zsocjalizowane potrafią być uparte i dokuczliwe.

W kontaktach z innymi zwierzętami wykazują opanowanie i umiarkowaną tolerancję. Nie są konfliktowe, lecz silne poczucie terytorializmu sprawia, że nieustępliwie potrafią walczyć z każdym, kto ośmieli się wejść na ich teren. U psów nieprawidłowo socjalizowanych może być to uciążliwym problemem.

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA