Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania?

Jakie są rokowania psa po każdym zabiegu chirurgicznym? Co to jest ropomacicze? Jak powinna przebiegać rehabilitacja psa po operacji? Na wszystkie te pytania odpowiada ekspert Wieszjak.pl, lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.

Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania? fot. Fotolia

Moja suka ma już prawie 11 lat i jest po ciężkiej operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami. Jakie są rokowania i rehabilitacja w takim wieku psa?    Ania z Tczewa

Rokowania po każdym zabiegu chirurgicznym

Rokowanie po każdym zabiegu chirurgicznym, zwłaszcza u zwierząt starszych, zależy od wielu czynników. Są to:

Przegląd sukni ślubnych na 2017 rok

* rodzaj wykonywanego zabiegu

* rozległość wykonywanego zabiegu

* przyczyna, z powodu której jest wykonywany zabieg

* stan ogólny zwierzęcia przed zabiegiem

* historia dotychczasowego leczenia

* przebieg samego znieczulenia

* przygotowanie do zabiegu

W przypadku zwierząt, u których występuje jakaś choroba przewlekła (niewydolność wątroby lub nerek, choroba serca, cukrzyca i inne) ryzyko operacyjne jest znacznie większe. Nie w pełni sprawne szlaki metaboliczne mogą przyczynić się także do dłuższego utrzymywania się we krwi środków anestezjologicznych (o ile pacjent nie jest znieczulony wziewnie), a co za tym idzie - czas wybudzania będzie wydłużony.

Każda ingerencja w tkanki niesie ze sobą ryzyko wtórnych zakażeń bakteryjnych, dlatego niezbędne jest prowadzenie zaleconej przez lekarza antybiotykoterapii. Zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami, jeśli nie jest wykonywany rutynowo w celu pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych, wykonuje się najczęściej u suk dotkniętych tzw. ropomaciczem lub łączy się go z chirurgicznym usunięciem gruczolaków listwy mlecznej.

Ropomacicze jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że pomimo pierwotnych zmian zlokalizowanych w obrębie narządów rodnych, skutki choroby mogą rzutować na cały organizm psa. Najpoważniejszą komplikacją jest wtórne uszkodzenie nerek, dlatego obligatoryjną czynnością powinno być przeprowadzenie biochemicznego badania krwi, w celu określenia stopnia potencjalnych uszkodzeń i, w przypadku zmian parametrów, wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Rehabilitacja po zabiegu sterylizacji

Rehabilitacja zwierzęcia po zabiegu sterylizacji nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać, że na jej przebieg będą miały wpływ wszystkie wymienione wyżej czynniki. Jeżeli operacja nie jest wykonywana na cito, zwierzę powinno wpierw zostać poddane głodówce trwającej 24 godziny - wówczas przewód pokarmowy jest próżny a odnalezienie narządów w jamie brzusznej zajmuje znacznie mniej czasu. Ryzyko możliwych powikłań także jest wówczas mniejsze, niwelujemy też wymioty, które mogą być skutkiem zastosowania leków do znieczulenia.

Zobacz także: Powikłania ropomacicza

Opieka nad psem po operacji

Odbierając psa należy zapewnić mu bezpieczny transport, w domu położyć na ziemi na kocu/legowisku. Należy unikać układania psów na kanapach, fotelach czy w innych miejscach, z których mogłyby spaść. Szwy należy zabezpieczyć przed wygryzieniem poprzez założenie fartuszka ochronnego lub kołnierza hiszpańskiego. Ranę po zabiegu delikatnie tamponować rivanolem (lub innym łagodnym środkiem o działaniu odkażającym) w zależności od potrzeby 2-3 razy dziennie. Unikać zabrudzenia okolicy (np. w czasie spacerów). W miarę możliwości zapewnić dostęp powietrza do rany - jeśli zwierzę nie interesuje się okolicą, która była operowana, w domu może chodzić bez ochronnego ubranka, a to zakładamy tylko na spacery. W przeciwnej sytuacji fartuszek zdejmujemy wyłącznie pod kontrolą właściciela.

Zobacz także: Cieczka po sterylizacji?

Niepokoisz się stanem zdrowia swojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl. Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/rok temu
Witam !! czytam to wszystko i łzy same cisna sie do oczu moja sunia za trzy godziny ma operacje usuniecia macicy ,jest pogodna ,chce jesc na moje oko dobrze ,ale tak bardzo sie o nia boje ,ze tylko wy mozecie mnie zrozumiec !! odpisze po operacji .
/rok temu
mam pytanie sunia mojej mamy ma 7 lat i przszeszla zabieg sterylizacji poniewaz zachorowala na ropomacicze tylko pojawily sie takie objawy jak wymiotya do tego wszystkiego w pare dni po zabiegu malutka zachorowala na porazenie szczekowe co mamy robic zeby jej pomoc karmimy przez strzykawke malutkimi porcjami ale wymioty nie ustapily czy te porazenie zejdzie jesli tak to kiedy i jakie leki pani doradzi przekazemy weterynarzowi z ktorym jestesmy w stalym kontakcie ponioewaz suczka ginie w oczach jakie badania trzeba jeszcze wykonac.bardzo prosze o rade sunie traktujemy jak czlonka rodziny i nie mozemy sobie wyobrazic ze jej teraz zabraknie Z GORY BARDZO DZIEKUJE
/rok temu
moja sunia rownież nie je pije bardzo duzo jest osłabiona czekamy za decyzja czy bedzie zakwalifikowana do operacji i sam anie wiem czy cce dać psu ból strasznie sie boje bo nie wiem zy poradze sobie po operacji z nia kiedy edzie cierpieć ale chyba chce jej dać szanse :(
POKAŻ KOMENTARZE (19)