POLECAMY

Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania?

Jakie są rokowania psa po każdym zabiegu chirurgicznym? Co to jest ropomacicze? Jak powinna przebiegać rehabilitacja psa po operacji? Na wszystkie te pytania odpowiada ekspert Wieszjak.pl, lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.

Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania? fot. Fotolia

Moja suka ma już prawie 11 lat i jest po ciężkiej operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami. Jakie są rokowania i rehabilitacja w takim wieku psa?    Ania z Tczewa

Rokowania po każdym zabiegu chirurgicznym

Rokowanie po każdym zabiegu chirurgicznym, zwłaszcza u zwierząt starszych, zależy od wielu czynników. Są to:

* rodzaj wykonywanego zabiegu

* rozległość wykonywanego zabiegu

* przyczyna, z powodu której jest wykonywany zabieg

* stan ogólny zwierzęcia przed zabiegiem

* historia dotychczasowego leczenia

* przebieg samego znieczulenia

* przygotowanie do zabiegu

W przypadku zwierząt, u których występuje jakaś choroba przewlekła (niewydolność wątroby lub nerek, choroba serca, cukrzyca i inne) ryzyko operacyjne jest znacznie większe. Nie w pełni sprawne szlaki metaboliczne mogą przyczynić się także do dłuższego utrzymywania się we krwi środków anestezjologicznych (o ile pacjent nie jest znieczulony wziewnie), a co za tym idzie - czas wybudzania będzie wydłużony.

Każda ingerencja w tkanki niesie ze sobą ryzyko wtórnych zakażeń bakteryjnych, dlatego niezbędne jest prowadzenie zaleconej przez lekarza antybiotykoterapii. Zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami, jeśli nie jest wykonywany rutynowo w celu pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych, wykonuje się najczęściej u suk dotkniętych tzw. ropomaciczem lub łączy się go z chirurgicznym usunięciem gruczolaków listwy mlecznej.

Ropomacicze jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że pomimo pierwotnych zmian zlokalizowanych w obrębie narządów rodnych, skutki choroby mogą rzutować na cały organizm psa. Najpoważniejszą komplikacją jest wtórne uszkodzenie nerek, dlatego obligatoryjną czynnością powinno być przeprowadzenie biochemicznego badania krwi, w celu określenia stopnia potencjalnych uszkodzeń i, w przypadku zmian parametrów, wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Rehabilitacja po zabiegu sterylizacji

Rehabilitacja zwierzęcia po zabiegu sterylizacji nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać, że na jej przebieg będą miały wpływ wszystkie wymienione wyżej czynniki. Jeżeli operacja nie jest wykonywana na cito, zwierzę powinno wpierw zostać poddane głodówce trwającej 24 godziny - wówczas przewód pokarmowy jest próżny a odnalezienie narządów w jamie brzusznej zajmuje znacznie mniej czasu. Ryzyko możliwych powikłań także jest wówczas mniejsze, niwelujemy też wymioty, które mogą być skutkiem zastosowania leków do znieczulenia.

Zobacz także: Powikłania ropomacicza

Opieka nad psem po operacji

Odbierając psa należy zapewnić mu bezpieczny transport, w domu położyć na ziemi na kocu/legowisku. Należy unikać układania psów na kanapach, fotelach czy w innych miejscach, z których mogłyby spaść. Szwy należy zabezpieczyć przed wygryzieniem poprzez założenie fartuszka ochronnego lub kołnierza hiszpańskiego. Ranę po zabiegu delikatnie tamponować rivanolem (lub innym łagodnym środkiem o działaniu odkażającym) w zależności od potrzeby 2-3 razy dziennie. Unikać zabrudzenia okolicy (np. w czasie spacerów). W miarę możliwości zapewnić dostęp powietrza do rany - jeśli zwierzę nie interesuje się okolicą, która była operowana, w domu może chodzić bez ochronnego ubranka, a to zakładamy tylko na spacery. W przeciwnej sytuacji fartuszek zdejmujemy wyłącznie pod kontrolą właściciela.

Zobacz także: Cieczka po sterylizacji?

Niepokoisz się stanem zdrowia swojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl. Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (27)
/4 miesiące temu
Moja sunia foksterier ma 13 lat, pani doktor stwierdziła ropomacicze konieczny był zabieg bardzo się bałam bo to już wiek psa i dostałam 60 procent gwarancji że wszystko skończy się pomyślnie zrobiła jej badania usg i krew , na usg macica była bardzo powiększona i było zagrożenie że w każdej chwili może pęknąć, a wtedy toksyny zatrują organizm. Na szczęście wyniki krwi były ok serce też było ok,więc nie było wyjścia trzeba było operować, co ja przeżywałam to moje, ale wszystko poszło dobrze. Piesek jest 4 dni po zabiegu jest radosna, wróciła jej chęć do zabawy, jeszcze codziennie jeździmy do kontroli, bo bierze antybiotyk w zastrzyku. Oczywiście mam na nią oko aby gdzieś nie wskakiwała lub zeskakiwała ,bo szwy mogą puścić.Piszę o tym bo może ktoś ma wątpliwości czy się zdecydować na zabieg gdy pies jest w podobnym wieku,ale jeśli to konieczne, to tak.
/rok temu
Mając na uwadze przykre doświadczenie uczulam wszystkich na szybką reakcję, jeśli występują następujące objawy. PO ZABIEGACH POD NARKOZĄ. Po upłynięciu 12 h od wybudzenia każdorazowe wymioty po wypiciu wody mogą być reakcją na mocznicę, proszę szybko wykonać badanie krwi na stężenie mocznika i kreatyniny! W kolejnych godzinach może pojawić się kwaśny zapach z pyszczka (moczu). Trzeba szybko zareagować może da się psa uratować podając odpowiednie leki, próbując ratować nerki. Mocznica to bardzo poważna sprawa!!!
/rok temu
Twoja suczka miała naprawdę 2 szczęśliwie miesiące spędzone w Twoim domu :) Szkoda, że odeszła...;(
POKAŻ KOMENTARZE (24)